سورپرایز تامین اجتماعی برای حداقل بگیران

image_pdfimage_print

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: با تصویب آئین‌نامه قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، به زودی امکان بیمه‌شدن کارگران ساختمانی جدید و تکمیل پوشش بیمه‌ای این قشر فراهم می شود.

به گزارش رصد روز،​بیمه بیکاری در نظام بیمه تأمین اجتماعی درواقع جبران بخشی از زیانی است که کارگر در اثر از دست دادن شغل خود متحمل می‌شود و جزو جدایی‌ناپذیر تأمین اجتماعی است. اما سازمان تأمین اجتماعی به دلیلِ کسریِ منابع و عدم تعادل بین منابع و مصارف، قانونی را که در سال ۶۹ مصوب شد، تغییر داد تا با کاهشِ مشمولانِ دریافتِ این مستمری بارِ مالیِ کمتری از پرداختِ بیمه بیکاری به دوش بکشد.در سال ۱۳۸۴ طی تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی، دایره‌ی حمایتی قانون بیمه‌بیکاری بیمه تامین اجتماعی تنگ‌تر شد و از آن به بعد دریافتِ مستمریِ بیمه بیکاری بیمه تامین اجتماعی برای تعداد بسیاری از بیمه‌شدگان میسر نبود.

میرهاشم موسوی افزود: با توجه به کسری منابع برای توسعه پوشش بیمه کارگران ساختمانی به موجب قانون پیشین امکان پوشش همه کارگران عزیز ساختمانی وجود نداشت، سازمان تأمین‌اجتماعی طی سال‌های اخیر همواره و از طریق مجاری قانونی پیگیر اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی بوده و با همکاری ارزشمند نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و حمایت همه‌جانبه دولت مردمی سیزدهم، قانون جدید پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای محترم نگهبان توسط ریاست محترم جمهوری ابلاغ شد.

میرهاشم موسوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی اظهار داشت: متن پیشنهادی آئین‌نامه اجرایی قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی در سازمان تأمین‌اجتماعی درحال تهیه است و به زودی متن پیشنهادی سازمان تأمین‌اجتماعی به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه می‌شود. طبق بند “ط” قانون اصلاح ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی، آئین‌نامه اجرایی این قانون باید تا حداکثر سه ماه آینده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارتخانه‌های کشور و راه و شهرسازی تهیه شده و به تصویب هیأت‌وزیران برسد.

موسوی با قدردانی از حمایت و همراهی سازنده نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و تشکل‌های کارگری که طی سال‌های اخیر برای اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی همکاری کردند، گفت: در حال حاضر بیش از ۷۵۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی قرار دارند و امیدواریم با تصویب آئین‌نامه اجرایی، در آینده نزدیک امکان گسترش پوشش بیمه کارگران ساختمانی و استفاده تمامی کارگران شریف ساختمانی از خدمات بیمه تأمین‌اجتماعی فراهم شود.

وی ادامه داد: پس از تدوین آئین‌نامه و بخشنامه مربوطه، کلیه متقاضیان یادشده به تدریج تحت پوشش حمایتی قانون مذکور قرار خواهند گرفت. درخصوص آن دسته از افرادی که در گذشته ارتباط بیمه‌پردازی آنان به‌عنوان کارگران ساختمانی خاتمه یافته و به گزارش بازرسی‌های تحقیقی واحدهای اجرایی تابعه این سازمان معترض می‌باشند، می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات متقن مبنی بر اشتغال در کارهای ساختمانی به شعب ذیربط تأمین‌اجتماعی مراجعه کنند تا پس از بررسی و احراز اشتغال آنان در مشاغل ساختمانی، مجدداً نسبت به تداوم بیمه‌پردازی و بهره‌مندی آنان از مزایای قانون یادشده اقدام شود.

مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی گفت: با توجه به تصویب قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی در تاریخ ۵ بهمن ۱۴۰۱ توسط مجلس محترم شورای اسلامی، سازمان تأمین‌اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر ایجاد یا توسعه، احداث و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آنها و دریافت سهم کارفرمایی مربوط از محل مساحت (متراژ) ساخت‌وساز، این کارگران را بیمه کند که این امر براساس مفاد بند (ط) قانون مذکور، مستلزم تدوین آئین‌نامه اجرایی با مشارکت وزارتخانه‌های محترم کشور، راه و شهرسازی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیرامون نحوه شناسایی کارگران شاغل در کارگاه‌های ساختمانی کشور و تعیین ضوابط مربوطه است.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا