شرط وزارت صمت برای حمایت از تولید داخل

به گزارش رصد روز، محمدمهدی هادوی، رییس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت اظهار داشت: تحریم ها، فرصت خوبی را برای ما ایجاد کرد که بتوانیم به توان داخلی خود متکی باشیم و آن را پیدا، شناسایی و استفاده کنیم.

وی افزود: در جلسات مختلفی که ما با شرکت ها، انجمن ها و تشکل های حرفه ای داریم، به عنوان یک دغدغه به ما گفته می شود که اگر برجام احیا شود و مجددا تعامل با کشورهای خارجی ایجاد شود، حمایت هایی که از ساخت داخل می شود، تحت تاثیر قرار بگیرد و کمرنگ شود.

وی ادامه داد: ما این نگرانی را نه فقط از بابت مجموعه های سیاستی و اجرایی، بلکه از طرف خود مردم هم داریم یعنی یک بحث وجود دارد که ما بتوانیم این محرک را حفظ کنیم و بتوانیم همچنان نسبت به ساخت داخل نگرش عمیق داشته باشیم و آن را دنبال کنیم؛ از طرف دیگر هم مردم وقتی می بینند که تحریمی وجود ندارد یا کمرنگ شده است و می توانند از کالای خارجی استفاده کنند، ممکن است مجددا ترغیب شوند که کالای خارجی را به داخلی ترجیح دهند.

هادوی با اشاره به اینکه این موضوع هم سیاستگذاران و هم مصرف کنندگان را درگیر می کند، تصریح کرد: حمایت مجموعه وزارت صمت، با دستورالعمل ها، بخشنامه ها، آیین نامه ها و قانون استفاده از حداکثر توان تولید داخل به گونه ای است که ما فارغ از بحث تحریم به موضوع ساخت داخل نگاه کنیم و امیدواریم اگر برجام احیا و فرصت تعامل با خارج از کشور ایجاد شود، ما بتوانیم به صورت هوشمندانه واردات داشته باشیم و نه فقط واردات، بلکه از این فضا برای صادرات استفاده کنیم و بتوانیم خود را در مجامع بین المللی نشان دهیم.

رییس مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت تصریح کرد: شما وقتی که از فرزند خود حمایت می کنید ، نگران این هستید که به بلوغ نرسد و نتواند خود را در جامعه پیدا و پخته عمل کند. این مصداق درباره بخش صنعت و تولید هم صدق می کند. بنابراین، هم باید از تولیدکنندگان حمایت کنیم تا مشکلاتی که در جوامع بین الملل دارند، حل شود و هم اینکه رقابت پذیری ایجاد کنیم که موجب بلوغ تولیدکنندگان شود و بتوانند با کیفیت مطلوب تولیدات خود را ارائه کنند یعنی باید تعادل را پیدا کنیم، هم حمایت و هم ایجاد رقابت شبیه یک میدانی است که ایجاد شده تا فرد بتواند با چالش ها مواجه شود و با حل آنها، به بلوغ برسد.

وی ادامه داد: ما در مرکز ساخت داخل، ماشین سازی و تجهیزات وزارت صمت، تعامل های خوبی با بخش خصوصی داریم و در حال تهیه یک سند سیاستی با کمک بخش خصوصی هستیم که هم از تولیدکننده داخلی حمایت کنیم و هم رقابت پذیری را بالا ببریم و در نهایت بتوانیم به کیفیت مطلوب برسیم.

هادوی با بیان اینکه کیفیت فقط مرغوبیت نیست، در کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش هم مهم است، گفت: یکی از بحث هایی که ما در قانون حداکثر داریم و تکلیف شده بود که اجرا هم شد، آیین نامه کشف قیمت در محصولات انحصاری بود یعنی وقتی ما از یک شرکت داخلی حمایت می کنیم، نباید به قدری قیمت را بالا ببرد که تولیدکننده محصول نهایی متضرر شود چراکه او هم باید محصول خود را عرضه کند و آنجا هم باید رقابت ایجاد شود، بنابراین، حمایت از ساخت داخل باید به گونه ای باشد که همچنان رقابت پذیری آن حفظ شود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا