شرکتهایی مانند فولاد مبارکه باید به جای دیگری منتقل شوند

به گزارش اختصاصی رصد روز ، فعالیتهای مخرب محیط زیستی برخی از صنایع همچنان در کشور ادامه دارد سکوت بسیاری از مدیران صرفاً به دلیل ارزآوری و یا نتایج اقتصادی چنین صنایعی می تواند میراث آیندگان را از حال با تهدیدی بزرگ روبرو کند تهدیدی که در آن منابع طبیعی و محیط زیست مورد مخاطره هستند و چیزی از آنها برای نسل های آینده باقی نخواهد ماند. عدم توجه به عواقب چنین کاری با توجه به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان میتواند برای آینده کشور اتفاقات بسیار بدی را رقم بزند که همه تصمیم گیرندگان و سکوت کنندگان در این باره مقصر و مسئول هستند و باید در قبال آن به افکار عمومی پاسخ دهند. استانداردهای تولید در کشورهای توسعه یافته نشان از مراقبت آنها از دستاورد های طبیعی و محیط زیست میدهد در حالیکه نگاهی به وضعیت برخی از صنایع در استان های نیمه خشک متاسفانه ما را با واقعیتی هولناک روبرو میکند که در خصوص فعالیت این شرکت ها تصمیمی که بتواند نظر جامعه کارشناسان را به همراه داشته باشد گرفته نمیشود.

اسماعیل کهرم کارشناس حاذق محیط زیست در این باره به خبرنگار رصد روز گفت: روز اول که در یک استان کویری و خشک فولاد مبارکه اصفهان را بنا گذاشتند اشتباه بود آن روزها ما مخالفت شدیدی کردیم زیرا یک استان خشک ظرفیت کافی برای چنین صنعتی را ندارد با توجه به اینکه تولید یک کیلو فولاد آب بسیار زیادی مصرف میکند باید پرسید این آب از کجا تامین می شود در نتیجه فشار روی زاینده رود وارد خواهد شد و استان اصفهان را خشک تر خواهد کرد.

اسماعیل کهرم ادامه داد: این ماجرا باعث شد سدی که بر روی زاینده رود ساخته بودند از آب تهی شده و بعد در کنار زاینده رود برنج ، هندوانه و خربزه کاشتیم که بسیار آب بر هستند. در حالی که میتوانستیم فولاد مبارکه اصفهان را در حاشیه خلیج فارس بنا کنیم همانطور که کشورهای عربی برای چنین صنایعی این کار را انجام دادند از ابتدای کار تاسیس فولاد مبارکه در چنین جایی اشتباه بود آن هم برای یک استان بیابانی و خشک. حال اگر دنبال راه حل باشیم باید این صنایع را منتقل کنیم اما ما به جای این کار داریم فازهای جدید آن اضافه میکنیم.

وی درباره عدم ورود نمایندگان به این مسئله حیاتی گفت نمایندگان مجلس نگرش طولانی مدت ندارند و متأسفانه گاهی منافع شخصی خود را در نظر میگیرد.

 

با ما در رصد مهمترین اخبار و تحولات باشید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا