شرکت های بورسی ملزم به عرضه بلوکی شدند

«بنابر رویه سازمان بورس و اوراق بهادار برای حفظ منافع سهامداران و مالکان شرکت‌ها، شرکت‌هایی که عرضه‌های قابل توجه داشته و مشمول معاملات بلوکی یا عرضه عمده می‌شوند، ملزم به عرضه عمده یا بلوکی در بازارسرمایه بوده و سازمان بورس مانع از عرضه ...

به گزارش رصد روز، «بنابر رویه سازمان بورس و اوراق بهادار برای حفظ منافع سهامداران و مالکان شرکت‌ها، شرکت‌هایی که عرضه‌های قابل توجه داشته و مشمول معاملات بلوکی یا عرضه عمده می‌شوند، ملزم به عرضه عمده یا بلوکی در بازارسرمایه بوده و سازمان بورس مانع از عرضه آنها به طور خرد در بازار می‌شود. از این طریق بازارسهام تحت تاثیر این دسته از عرضه‌ها و تلاطمات ناشی از آن قرار نمی‌گیرد.»

بانک مرکزی اخیرا طی بخشنامه‌ای در خصوص نحوه تحصیل سهام خزانه توسط بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی توضیحاتی داده است. این بخشنامه در راستای مصوبه وزیر اقتصاد در جهت اصلاح ساختار بانک ها، واگذاری اموال مازاد و خروج از بنگاه داری است که در آن به آغاز فرایند واگذاری بلوکی بانک ها تاکید شده است.

بر اساس این بخشنامه، بانک‌ها شش ماه فرصت دارند تا سقف ۱۰ درصد از سهام تحت مالکیت خود را در هیئت مدیره به عنوان سهام خزانه مصوب کنند؛ همچنین مازاد بر ۱۰ درصد را در دل صندوق بازارگردانی اختصاصی (در دل خود بانک) تجمیع کنند و در مرحله بعد فرآیند ارزشیابی و واگذاری انجام شود؛ بنابراین در صورتی که این بلوک ها واگذار شود، سود حاصل از واگذاری به طور مستقیم در دل بانک‌ها شناسایی خواهد شد.

کارشناسان معتقدند، رویه ای که دولت سیزدهم و وزیر اقتصاد از چندماه قبل آغاز کرده به سمت اصلاح ساختار نظام بانکی، واگذاری اموال مازاد و خروج از بنگاه‌داری، فرمولی کردن تسعیر ارز و تثبیت نرخ بهره است. اقداماتی که می‌تواند اثرگذاری مثبتی بر بازار سرمایه نیز داشته باشد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص عرضه بلوکی بانک‌ها به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: طبق مصوبه‌ای که بانک مرکزی به بانک‌ها بابت سهام مازادی که در کدهای صندوق‌های بازارگردانی ابلاغ کرده، اعلام شده است که این‌ها مشمول سهام خزانه هستند. یادآور می‌شود که طبق دستورالعمل سهام خزانه، ناشر می‌تواند سهام خزانه را هم به طور خرد و هم به شکل عمده واگذار کند.

مهدی پارچینی اضافه کرد: با توجه به این که شناوری سهام این شرکت‌ها بالا است و براین اساس بازار از عرضه و فروش این دسته از کدها تاثیرپذیری دارد، سازمان بورس و اوراق بهادار عرضه بلوکی به طور عمده این کدها را در دستور کار قرار داده است. از این طریق هم مشکل بانک ها حل می شود و هم بازار سرمایه از انجام این عرضه ها تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به احتمال عرضه بلوکی سایر صنایع و شرکت ها به طور بلوکی در بازارسرمایه، گفت: به طور قطع و بنابر رویه‌ای که سازمان بورس و اوراق بهادار برای حفظ منافع سهامداران و مالکان شرکت‌ها دارد، این است که اگر سایر شرکت‌ها نیز عرضه قابل توجهی داشته یا مشمول عرضه عمده یا بلوکی شوند، مانع از عرضه آنها به طور خرد در بازارسرمایه شود. سازمان بورس این شرکت‌ها را ملزم به عرضه عمده و یا بلوکی سهام خود خواهد کرد.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار