شناسایی جوان ۲۰ ساله که مالک ۱۵۳ خانه خالی در کشور است

شاهین مستوفی معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در اشخاص حقیقی یک فرد ۲۰ ساله ۱۵۳ واحد مسکونی خالی دارد، گفت:۶ شخص حقوقی طبق اطلاعات ارسالی جزو خانه‌های خالی هستند که طبق بررسی‌های صورت گرفته ۵ بانک دارای بیشترین و احد م...

به گزارش رصد روز،در ایران، مالیات بر خانه‌های خالی به عنوان یکی از سیاست‌های دولت برای تنظیم بازار مسکن و کاهش تعداد خانه‌های خالی و بی‌استفاده در شهرها، اجرا می‌شود. بر اساس این سیاست، مالکان خانه‌های خالی موظف به پرداخت مالیاتی هستند که مبلغ آن بر اساس متراژ واحد مسکونی خالی و نرخ مالیات تعیین می‌شود. این مالیات در سال‌های اخیر افزایش یافته است و در صورت عدم پرداخت، جریمه هایی برای مالکان خانه‌های خالی تعیین شده است. با اجرای این سیاست، امیدواریم که تعداد خانه‌های خالی کاهش یابد و بازار مسکن بهبود یابد.

امروز میز اقتصاد به بررسی آخرین وضعیت خانه‌های خالی با حضور شاهین مستوفی مدیرکل حسابرسی سازمان امور مالیاتی پرداخت.

در این برنامه ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: با همکاری تمامی دستگاه‌ها و طبق پایش‌های صورت گرفته در ۶ ماه اخیر ۱۸۲ هزار واحد مسکونی که خالی بود به بازار مسکن عرضه شده است.

او گفت: مالیات از خانه‌های خالی از سال ۵۲ مطرح بود، اما عملا طی یک سال گذشته ۱۸۲ هزار واحد خانه خالی شناسایی شد و این کاهش قیمت یک بخشی ناظر به عرضه بود.

نوروزی بیان کرد: حدود ۴۰۰ میلیون رکورد از مالکیت و موجودیت املاک در کشور انجام شده و با توجه به مفاد قانونی ۵۷۰ هزار خانه خالی شناسایی شد که عموماً مالکان آن بالای ۲ خانه خالی داشته‌اند که تا سال ۱۴۰۰ شناسایی شده بود

او افزود: ‌تا به امروز حدود ۱۸ هزار خانه خالی را به سازمان مالیاتی معرفی کرده‌ایم.

 

وی با بیان این‌که در شناسایی خانه‌های خالی ۲ رویکرد اساسی داریم، ادامه داد: یکی این‌که به هیچ عنوان به دنبال درآمدزایی نیستیم و به دنبال عرضه حداکثری برای مدیریت بازار هستیم. همچنین تا جایی که بتوانیم تلاش می‌کنیم خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی نکنیم.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن با بیان این‌که در بحث خانه‌های خالی تاکنون به حدود ۴ میلیون نفر پیامک ارسال کرده‌ایم، اضافه کرد: این بدان معنی نیست که ۴ میلیون واحد مسکونی خالی خالی در کشور داریم.

نوروزی با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری سال ۹۵ حدود ۲.۶ میلیون خانه خالی شناسایی شده بود، گفت: ‌شاخص خانه خالی در همه کشور‌های دنیا ۵ درصد است، این رقم برای ایران حدود ۱۰ درصد یعنی ۵ درصد بیشتر از میانگین دنیا و معادل حدود ۱.۲ میلیون خانه خالی است.

وی افزود: از این تعداد خانه شناسایی شده طبق قانون روستا‌ها و شهر‌های زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت مشمول مالیات بر خانه‌های خالی نیستند.

نوروزی با بیان اینکه شناسایی ۸۲ هزار خانه خالی نهایی شده است، اظهار کرد: هم اکنون شناسایی واحد‌های خالی ادامه دارد و خانه‌های مشکوک به خالی در تور شناسایی قرار می‌گیرد.

وی افزود: از ۸۲ هزار واحد نیز طی سال قبل حدود ۱۸ هزار خانه به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۶ ماه گذشته همکاری دستگاه‌ها رشد خوبی داشته است افزود: سازمان ثبت اسناد واملاک کشور دیتای مهمی از مالکیت دارد، اما تا به امروز همکاری ضعیف داشته است.

او گفت: اتصال سامانه املاک و اسکان اتصال برقرار شده است و بانک مرکزی همکاری و شهرداری همکاری خوبی داشته به طوری که با بانک مرکزی ۱۰ جلسه داشته‌ایم.

در ادامه این برنامه شاهین مستوفی معاون حسابرسی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پیش از این امکان حذفیات خانه‌های خالی وجود نداشت و هماهنگی‌ها طبق قانون ادامه دارد.

وی افزود: براساس سامانه بر خط آمار خانه‌های خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است که تا به امروز ۱۸ هزار واحد معرفی شده است و طبق بررسی‌های صورت گرفته ۱۸ هزار واحد در سال ۱۴۰۰ خالی بوده است.

او گفت: طبق قانون مالیات اگر یک شخص حقیقی و حقوقی بیش از ۵ واحد و یا بیش از ۳۰ دانگ خالی داشته باشد میزان مالیات دوبرابر محاسبه می‌شود و باید ابلاغ شود، اما تا زمانی که اطلاعات تکمیل نشود امکان آن وجود ندارد و امیدواریم تا پایان هفته اطاعات کامل اشخاصی که مالک هستند ارسال شود.

مستوفی گفت: ۶ شخص حقوقی طبق اطلاعات ارسالی جزو خانه‌های خالی هستند که طبق بررسی‌های صورت گرفته ۵ بانک دارای بیشترین و احد مسکونی خالی هستند که نخستین بانک ۸ هزار واحد، بانک دوم دو هزار ۶۰۰ واحد، بانک سوم ۵۸۳ واحد، بانک چهارم ۲۷۸ و بانک پنجم ۱۸۱ واحد خالی دارند همچنین شرکت بعدی یعنی بیمه ۱۷۸ خانه خالی دارد.

وی افزود: بانک مسکن اول بانکی است که بیشترین خانه خالی را دارد بانک سپه، ملت، صادرات، پاسارگاردو بیمه ایران جزو شرکت‌های حقوقی هستند که بیشترین خانه‌های خالی را دارند

مستوفی گفت: در اشخاص حقیقی یک فرد ۲۰ ساله ۱۵۳ واحد مسکونی خالی دارد که باید شناسایی شود.

منبع: دیده بان ایران

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار