صدای تق تق زانو خطرناک است؟

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، به نقل از اخبارک نت، بعضی از افراد از بحران صدای ناراحت کننده تق تق زانو رنج می‌برند؛ به گونه‌ای که این امر هنگام انجام ورزش و شاید هنگام ایستادن یا نشستن رخ می‌دهد و از این رو مستلزم آگاهی از علل این صدا‌های برآمده از مفاصل و میزان خطر و راه درمان آن‌ها است.

روش درمان زانو درد یک شکایت بسیار شایع در بیشتر سنین است. درد زانو مشکلی ناخوشایند و ناامید کننده به شمار می‌رود که نکته مثبتی را در خود پنهان دارد. اینکه بسیاری از علل پدید آورنده آن، اغلب قابل درمان هستند.

تشخیص زانو درد ابتدا نیاز به یک سابقه پزشکی متمرکز دارد که جزئیات درد را مشخص می‌کند.

  • نوع احساس (درد، تیرکشیدن یا سوزش)
  • جایی که درد در آن قرار دارد (جلو یا پشت زانو)
  • شروع درد (تدریج یا به طور ناگهانی)
  • ضربه‌‌ای که اخیرا وارد شده باشد

علاوه بر سابقه پزشکی، پزشک معاینه مفصل زانو را انجام داده و به طور بالقوه آزمایشات تصویربرداری را برای تشخیص یا تایید تشخیص در برنامه کاری خود قرار می‌دهد.

در نهایت پزشک با درک علت دقیق درد زانو برای بیمار یک برنامه درمانی موثر تنظیم می‌کند. برنامه‌ای که تسکین علائم را بهینه کرده و زانو را به عملکرد طبیعی خود باز گرداند.

دلایل صدای تق تق زانو

دلایل زیادی برای ایجاد صدای تق تق زانو وجود دارد؛ گاز‌های طبیعی داخل نواحی اطراف مفاصل به دلیل تجمع طولانی مدت در آن ناحیه و سپس انفجار آن‌ها هنگام حرکت می‌توانند باعث ایجاد این صدا‌ها شوند که این اتفاق برای همه رایج است و با دردی همراه نیست و همچنین به درمان نیاز ندارد.

این امکان وجود دارد که در صورت کشیدگی رباط‌ها نیز، صدای تق تق زانو را بشنوید و این بدان معناست که این رباط‌ها در مدت زمان بسیار کوتاهی به محل طبیعی خود باز گشته اند که این حالت نیز جای نگرانی ندارد. توجه داشته باشید که انعطاف پذیری زانو برای هر شخص ممکن است تعیین کند که این صدا را هنگام حرکت بشنود یا نه.

گاهی اوقات زانو در اثر آسیب دیدگی صدا می‌دهد؛ برای مثال سقوط و افتادن از ارتفاع، منجر به مشکلات مختلفی می‌شود که یکی از آن‌ها همین شنیدن صدای تق تق مفاصل هنگام حرکت است. مشکلات دیگری همچون پارگی مینیسک که بیشتر ورزشکاران را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نرم شدن غضروف کشکک و احتمالاً سندرم درد استخوان کشکک نیز در حالت زمین خوردن یا سقوط رخ می‌دهند.

اما بحران معروف سلامتی که به صورت تق تق زانو به خصوص در سن ۵۰ سالگی ظاهر می‌شود، آرتروز است. آرتروز مجموعه‌ای از بیماری هاست که در مناطقی رخ می‌دهد که بیشترین تحمل وزن و فعالیت مفاصل را دارند؛ به طوری که زانو اولین قربانی آن بوده و صدای تق تق زانو یکی از علائم آن است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا