ظرفیت های بانک توسعه تعاون در حمایت از فعالیت های دانش بنیان / لزوم تغییر حمایتها از شرکت های نوبنیاد

بررسی ماهیت شرکت های دانش بنیان نشان می دهد که دور اندیشی رهبر انقلاب که یکی از محورهای حرکتی سال جدید را به این موضوع اختصاص دادند حاصل چه دغدغه درستی است. یکی از ظرفیت های اصلی بخش دانش بنیان در اقتصاد کشور شاخص سازی توسعه بدون درآمدهای نفتی است که در متر و معیارهای جهانی قابل توجه می نماید.

به گزارش اختصاصی رصد روز ، کشورهای صاحب سبک حوزه دانش بنیان از تعداد انگشتان دو دست فراتر نمی رود و این مسئله یک پیام آشکار را مخابره می کند و آن اینکه فضا برای پیوستن به باشگاه جهانی دانش بنیان ها فراهم است مشروط به اینکه زمینه مناسبی برای آن فراهم شود.

بدون شک مهمترین ظرفیت موجود برای گسترش بخش دانش بنیان از شاهراه تعاونی ها می گذرد به چند دلیل :

یک: تعاونی ها به واسطه پیوند مستقیم به ساختار جمعیتی که بخشی از آنها در قالب سهامدار هستند جامعه هدف بهتری از نیازمندی ها را شناسایی می کنند

دو: نیاز کشور در شرایط تحریمی این امکان را فراهم می کند که پوشش شرکتهای دانش بنیان با بخش تعاون امکان آسیب مستقیم به نوع فعالیت آنها را کاهش دهد

سه: وجود بانک های توسعه ای زمینه استفاده از تسهیلات ارزان قیمت را برای آنان فراهم می کند.

بررسی ها نشان میدهد که آمریکا، کانادا، آلمان، سوئیس، هلند و فنلاند ۶ کشوری هستند که در بخش دانش بنیان حرفهای زیادی برای گفتن دارند و ما برای همراه شدن با این کاروان کار سختی پیش رو نداریم زیرا وجود بانکهایی مانند توسعه تعاون با ظرفیت قابل توجه در زمینه حمایت از تعاونی ها کشورمان را در بدبینانه ترین حالت در موقعیت مطلوبی از این حیث نشان میدهد.

پرداخت ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به تعاونگران در پایان سال ۱۴۰۰ توسط بانک توسعه تعاون به خوبی گواه چنین پتانسیلی است که نباید از آن غافل شد. به بیان دیگر باید مسیر حرکتی شرکتهای دانش بنیان را با ایجاد تعاونی ها عجین کرد تا چتر حمایتی بهتری برایشان ایجاد شود.

یکی از مهمترین نکات نقش آفرینی بانک توسعه تعاون در حمایت از شرکتهای دانش بنیان را باید به جامعه آماری تعاونی های طرف تعامل با این بانک دانست. طبق آماری که در پایان شهریور سال ۱۴۰۰ منتشر شد تعداد تعاونی های فعال کشور به ۹۴ هزار تعاونی رسیده که تنها اگر ۱۰ درصد این ظرفیت در حوزه دانش بنیان مشغول به فعالیت باشند بخش قابل توجهی از نیازمندی های کشور در ساخت و تولید مرتفع می شود. اما همچنان مسئله حمایتهای مالی مهمترین دغدغه حضور در این زمینه هاست.

بانک توسعه تعاون با تجربه قابل اعتنا در تعامل با تعاونی ها یک پایگاه اطلاعاتی خوب از ظرفیت مغفول مانده در این بخش را در اختیار دارد که می توان از آن به عنوان یک بازوی حرکتی قوی استفاده کرد.  باید پذیرفت حرکت در مسیر توسعه آن هم در شرایطی که تحریم ها گاهاً ضرب آهنگ حرکتی را کند می کند نیازمند ایجاد تغییرات گسترده است که با ظرفیت بانک توسعه تعاون و دلایلی که برای نقش آفرینی این بانک در حمایت از بخش دانش بنیان گفته شد این امر شدنی است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا