علت گرانفروشی خرما چیست؟

علت گرانفروشی خرما که از کیلیویی 11 هزار و 500 تومان با قیمت 50 هزار تومانی گاهاً به دست مصرف کننده می رسد باعث شد تا بررسی های میدانی در این باره صورت گیرد کشاورزان ناراضی از قیمت خرید محصولاتشان و مصرف کننده ها نیز معترضند.

به گزارش رصد روز ، علت گرانفروشی خرما که از کیلیویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان با قیمت ۵۰ هزار تومانی گاهاً به دست مصرف کننده می رسد باعث شد تا بررسی های میدانی در این باره صورت گیرد کشاورزان ناراضی از قیمت خرید محصولاتشان و مصرف کننده ها نیز معترضند.

در حالی که قیمت هر بسته ۷۰۰ گرمی خرمای رطب در مبدا تولید بوشهر ۱۱.۵ هزار تومان است اما تا به دست مصرف کنندگان در بازار برسد  ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان قیمت پیدا می کند.

قیمت هر کارتن ۱.۵ کیلویی خرما ۱۳‌ هزار تومان و خرمای رطب در بسته‌های ۷۰۰‌گرمی ۱۱‌هزار و ۵۰۰تومان است اما گزارش ها و مشاهدات میدانی نشان می دهد که در بازار شرایط متفاوتی پیدا می کند.

 

علت گرانفروشی خرما

 

سیداسد‌الله موسوی  مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان بوشهر در این ارتباط اظهار داشت: اکنون ۳۵‌هزار تن خرما از سال قبل در انبارهای استان موجود است و قیمت ها در مبدا تولید پایین است و کشاورزان امید به صادرات آنها دارند.

وی افزود: قیمت هر کارتن ۵/۱کیلویی خرما ۱۳‌هزار تومان و قیمت خرمای رطب در بسته‌های ۷۰۰‌گرمی ۱۱‌هزار و ۵۰۰تومان است. تعاون روستایی استان بوشهر برای صادرات محصول خرما آماده همکاری و بستن قرارداد با صادرکنندگان این محصول ارزشمند است.

موسوی با اشاره به برداشت ۱۶۴هزار تن خرما در استان بوشهر گفت: کمبود نقدینگی، ضعف صنایع‌تبدیلی و بسته‌بندی از بزرگ‌ترین موانع و مشکلات تولیدکنندگان این حوزه است.

وی تاکید کرد: در کشور ما حجم نقدینگی بسیار بالاست؛ ولی به‌جای این‌که به‌سمت تولید روانه شود، صرف امور غیرمولد می‌شود. برای رونق تولید و تحقق شعار سال باید وام‌های کم‌بهره و با تنفس در اختیار نخلداران استان قرار بگیرد تا این افراد که زحمت بسیاری برایمحصولشان می‌کشد، به سود مورد نظر خود برسند و محصول خرما با قیمت مناسب و واقعی به دست مصرف‌کننده برسد.

وی با اشاره به این‌که تولید محصولات کشاورزی یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر است، گفت: ۱۶۴هزار تن خرما در پایان فصل برداشت امسال در بوشهر تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه شد.

مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان بوشهر با اشاره به این‌که محصول خرما در سطح ۳۵‌هزار هکتار از اراضی استان کشت می‌شود، گفت: رقم و گونه غالب خرمای تولیدی در استان بوشهرکبکاب است که به یخچال نیازی ندارد و قابلیت نگهداری در فضای خارج از سردخانه را دارد.

موسوی افزود: ۲۰‌درصد از خرمای تولیدی در استان به‌صورت تازه‌خوری مصرف می‌شود و مابقی در بسته‌بندی‌های مناسب به فروش می‌رسد؛ درحال‌حاضر تعاون روستایی استان بوشهر آمادگی ارسال محصول خرما را به سراسر کشور در بسته‌بندی‌های مختلف دارد، البته لازم است با توسعه صنایع‌بسته‌بندی و همچنین صنایع‌تبدیلی زمینه برای تسهیل صادرات خرمای استان فراهم شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی استان بوشهر با اشاره به مشکلات فعالان این حوزه گفت: با توجه به مشکلاتی که به‌واسطه کرونا به‌وجود آمده است، کارخانه‌های بسیاری تعطیل شدند و شرایط مطلوبی برای فعالان این بخش وجود ندارد.

موسوی اظهار داشت: درحال‌حاضر به‌واسطه شیوع کرونا و تحریم‌های ظالمانه وضعیت برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان خرما بسیار دشوار و بغرنج شده است؛ لذا از بانک‌ها می‌خواهیم تا در زمینه امهال معوقات بانکی و ارائه تسهیلات کم‌بهره همکاری لازم را با تولیدکنندگان داشته باشند.

سؤالی که در نهایت باید پرسبد این است که آیا این شرایط قابل پیش بنی نبود که حالا هزاران دلیل را علت گرانفروشی خرما بیان می کنید؟ 

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار