علت گرانی مرغ سوء مدیریت در تأمین نهاده‌های دامی

به گزارش رصد روز، پرویز فروغی، با باین این مطلب در گفتگو با یک برنامه رادیویی، در مورد موانع پیش روی تولید و عرضه نهاده‌های دامی، وجود دو متولی (وزارت صمت و جهاد کشاورزی) را از مهم‌ترین مشکلات این حوزه دانست و گفت: متاسفانه این دو متولی خودشان هم با هم مشکل دارند و تولیدکننده بین این دو گرفتار شده و نمی‌داند که مشکلاتش را باید به کدام نهاد منعکس کند.

وی معتقد است که رد پای تحریم‌ها در مشکل نهاده‌های دامی و افزایش قیمت مرغ خیلی پررنگ نبوده و بیشتر از همه، سوء مدیریت تاثیرگذار بوده است.

دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران تصریح کرد: متولیان امر نمی‌خواهند واقعیت‌های تولید را قبول کنند لذا بر اساس واقعیت ها، آنالیز و تصمیم گیری نمی‌کنند و تصمیماتشان بر مبنای سلیقه و تفکر شخصی است.

فروغی با انتقاد از اینکه متولیان امر، قیمت تمام شده مرغ را در نظر نگرفته و خیلی دیر تصمیم می‌گیرند، گفت: مشکلاتی که اخیراً در حوزه مرغ و نهاده‌ها رخ داد به دلیل تأخیر در تصمیم گیری متولیان این حوزه بود.

وی افزود: در جلسه‌ای که ما در وزارت صمت داشتیم تمام توضیحات را ارائه کردیم، اما گفتند به ما دستور داده شده که قیمت‌ها را تا بعد از عید افزایش ندهیم.

دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران با انتقاد از سیاست‌های اتخاذی در تولید مرغ گفت: اگر همان زمان قیمت مرغ را اصلاح کرده بودند و دستوری نبود قیمت مرغ به بالای ۲۴ هزار تومان نمی‌رسید، اما قیمت مرغ به ۴۰ و در برخی مناطق به ۵۰ هزار تومان رسید و چوب آن را هم مصرف کننده خورد.

فروغی خاطرنشان کرد: رسالت شرکت پشتیبانی این است که ذخایر استراتژیک مملکت را تأمین کند، اما قیمت گذاری‌ها به صرفه نیست و در نتیجه مرغدار هم تولید مازاد را ارائه نمی‌دهد.

وی از مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که به این حوزه ورود کرده و اقدامات و عملکرد شرکت پشتیبانی را رصد کند.

دبیر کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران با بیان اینکه ۶۰ درصد مولفه‌های تولید مربوط به نهاده هاست و مابقی آن با ارز آزاد تهیه می‌شود، گفت: متاسفانه دائماً چوب ارز ۴۲۰۰ تومانی را بر سر مرغدار می‌زنند و بدتر از همه اینکه نهاده‌ها را هم به موقع به دست مرغدار نمی‌رسانند و آن وقت انتظار هم دارند.

فروغی در بخش دیگر این برنامه یادآور شد: تمدید پروانه مرغداران مدت زیادی طول می‌کشد و نظام دامپزشکی و نظام مهندسی به معضل بزرگی برای تولیدکنندگان تبدیل شده اند و هزینه زیادی هم به تولیدکنندگان تحمیل می‌شود.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

خبرآنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا