عوامل تاثیرگذار بر روند قیمت سکه

معامله گران بازار طلا و سکه اولین روز کاری تابستان ۱۴۰۳ را در حالی آغاز خواهند کرد که طلای آبشده در هفته پایانی خرداد، بیشترین میزان بازدهی را ثبت کرد و اقلام سکه با ثبت بازدهی منفی به کار خود پایان دادند و قیمت سکه هم در محدوده ۴۰ میلیون...

به گزارش رصد روز، قیمت هر اونس طلا در معاملات روز گذشته جهانی با کاهش چشمگیری همراه شد و از سوی دیگر، بازار ارز کشور‌های همسایه نیز پس تعطیلات چند روزه عید قربان، فعالیت خود را از سر گرفت؛ دو موضوع مهمی که می‌تواند بر روند قیمت سکه اثرگذار باشد، اما پیش‌بینی معامله گران درباره روند حرکتی سکه در معاملات امروز بازار چیست؟

معامله گران بازار طلا و سکه اولین روز کاری تابستان ۱۴۰۳ را در حالی آغاز خواهند کرد که طلای آبشده در هفته پایانی خرداد، بیشترین میزان بازدهی را ثبت کرد و اقلام سکه با ثبت بازدهی منفی به کار خود پایان دادند و قیمت سکه هم در محدوده ۴۰ میلیون تومان قرار گرفت.

همچنین قیمت طلا در بازار جهانی به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر رسید و قیمت اونس در روز گذشته تا ۲۳۶۲ دلار بالا رفت تا بیشترین قیمت دو هفته اخیر خود را به ثبت برساند؛ موضوعی که به عقیده تحلیلگران بازار ناشی از اثر داده‌های اخیر اقتصادی ایالات متحده است که باعث رشد پیش‌بینی‌ها برای کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در سال جاری میلادی شده است.

روند اونس طلا، اما در ادامه معاملات تغییر کرد و با سقوط محسوس قیمت، در لحظه تدوین این گزارش به ۲۳۲۱ دلار رسید که کاهش ۴۱ دلاری داشته است. به گفته فنی‌های بازار، ناحیه مقاومتی اونس محدوده ۲۳۵۰ تا ۲۳۵۷ است و در صورت عدم تثبیت بالاتر از این منطقه امکان ریزش قیمت وجود دارد، اتفاقی که در جریان معاملات امروز رخ داد و ماندگار نشدن اونس طلا بالای مرز مقاومتی، سقوط آن را به محدوده کاهشی تضمین کرد.

طلای آبشده هم از روند نزولی اونس بی نصیب نماند و با کاهش مواجه شد. آبشده که پیش از آن تا نزدیکی محدوده ۱۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت، به گزارش اقتصادنیوز، امروز حمایت مهم ۱۴ میلیون و ۴۷۰ هزار تومان را پیش روی خود دارد و برای حفظ جریان صعودی نباید زیر این سطح بازگشایی کند.

نکته مهم در جریان معاملات امروز پایان تعطیلات عید قربان و بازگشایی بازار دلار در کشور‌های همسایه ایران است که می‌تواند سیگنال‌هایی به بازار ارز تهران داده و یکی از مولفه‌های موثر بر قیمت سکه را بار دیگر فعال کند.

رکود بازار دلار در هفته اخیر و نوسان محدود اسکناس آمریکایی، منجر به اثرپذیری مستقیم طلا و سکه در بازار داخلی از نوسانات اونس طلا شده بود.

معامله گران معتقد هستند اگر قیمت دلار در جریان معاملات امروز بازار ارز تهران نوسان محسوسی را به ثبت نرساند و به مانند هفته گذشته در محدوده رنج باقی بماند، قیمت سکه متاثر از سقوط قیمت اونس طلا مسیر کاهشی را در پیش خواهد گرفت.

گروهی دیگر از فعالان بازار هم معتقد هستند مرز ۴۰ میلیون برای سکه از مقاومت قوی برخوردار نیست و نمی‌تواند زمینه ساز افزایش قیمت فلز گرانبهای داخلی شود.

سکه پیش از معاملات روز پنجشنبه، تنها یک بار از ابتدای سال ۱۴۰۳ تا به امروز در محدوده ۴۰ میلیون تومان قرار گرفت و نتوانست با تثبیت بالای آن مسیر صعودی را در پیش بگیرد و به کانال ۳۹ میلیون تومان عقب نشینی کرد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط