عیدی امسال بین ۱٫۵ تا ۸ میلیون تومان خواهد بود

مبلغ عیدی برای گروه‌های مختلف شاغل در کشور از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر و از هشت میلیون تومان بیشتر نیست. چه کسانی عیدی هشت میلیون تومانی می‌گیرند؟

به گزارش رصد روز، مبلغ عیدی برای گروه‌های مختلف شاغل در کشور از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کمتر و از هشت میلیون تومان بیشتر نیست. چه کسانی عیدی هشت میلیون تومانی می‌گیرند؟

همه‌ی گروه‌های شاغلان از جمله کارگران، کارمندان و بازنشستگان در دو ماه پایانی عیدی امسال را دریافت می‌کنند. نحوه محاسبه عیدی کارگران را شورای عالی کار تعیین کرده که یک معادله ثابت دارد. در خصوص کارمندان اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است.

کارمندان و کارکنان دولت چقدر می‌گیرند؟

میزان عیدی کارمندان توسط هیات وزیران مشخص می‌شود، تاکنون رقم نهایی اعلام نشده است اما گمانه‌زنی‌ها روی مبلغ پرداختی پارسال است.

براساس تصمیم هیات وزیران در سال گذشته، مبلغ ثابت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به نسبت مدت خدمت تمام وقت در سال ۱۳۹۹ به عنوان پاداش آخر سال در بهمن ماه پرداخت شد. این مبلغ از محل بودجه مصوب دستگاه‌های اجرایی پرداخت می‌شود.

برای امسال هم بیشتر گمانه‌زنی‌ها روی مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است، اما اگر هم دولت قصد افزایش داشته باشد بعید به نظر می‌رسد که بیشتر از میزان تورم باشد.

در واقع اگر قرار باشد ۴۰ درصد به مبلغ پارسال اضافه شود، مبلغ پرداختی امسال کارمندان دولت حدود دو میلیون تومان است.

مشمولان عیدی ۲ میلیون تومانی

عیدی که دولت تعیین می‌کند شامل کارکنان دستگاه‌های اجرایی، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران (به استثنای کارگران شاغل در کارگاه‌های مشمول قانون کار)، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی و قضات می‌شود.

دریافتی کارگران چقدر است؟

مبنای پرداخت عیدی کارگران چنانچه یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، معادل دو ماه حقوق پایه است.

حداقل دستمزد در سال جاری دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۴۹۵ تومان است. به این ترتیب با احتساب دو برابر حداقل دستمزد، کف عیدی امسال کارگران پنج میلیون و ۳۱۰ هزار و ۹۹۰ تومان است. حداکثر رقم هفت میلیون و ۹۶۶ هزار و ۴۸۵ تومان است.

بر این اساس امسال کارگران، بین پنج میلیون و ۴۰۰ تا ۸ میلیون تومان است.

کارگرانی هم که کمتر از یک سال یعنی از یک تا ۱۱ ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند، مشمول عیدی پایان سال هستند. این دسته از کارگران به میزان «دو برابر حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، تقسیم بر ۱۲، ضربدر تعداد ماه کارکرد» دریافت می‌کنند.‌

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار