فاصله بورس با خط تعادل

با توجه به روند منفی بورس در هشت روز معاملاتی گذشته، به نظر می‌رسد رفته‌رفته بازار به سمت متعادل شدن حرکت کند.

به گزارش رصد روز، ادامه تردید‌ها و ابهامات مربوط به ریسک‌های پیرامونی بازار سهام، از جمله وضعیت ناپایدار اقتصادی، سبب شده معاملات کم‌رمقی را شاهد باشیم.

این در حالی است که برخلاف سنت دیرینه بورس تهران در ماه‌های ابتدایی سال که معمولا شاخص‌ها روند صعودی می‌گیرند، دماسنج اصلی فروردین و اردیبهشت متزلزلی را پشت‌سر گذاشته است و بازیگران خرد در اکثر روز‌های معاملاتی در مقام خریدار ظاهر شدند؛ وضعیتی که از همان ابتدای سال به دلیل ریسک‌های حاکم بر بازار، سناریوی تداوم رکود در بورس را تقویت کرد.

شاخص سهام در حالی از ابتدای سال بازدهی ۱.۰۹ درصدی را ثبت کرده است که با توجه به کسب بازدهی حدود ۱۲ درصدی در سال ۱۴۰۲ به نظر می‌رسید در ماه‌های نخست سال شاهد جبران ناکامی بورس باشیم، اما بعد از تشدید ریسک‌های سیاسی و ناطمینانی‌های اقتصادی، سناریوی فوق هرگز محقق نشد.

روز‌های پایانی اردیبهشت‌ماه، بورس تهران حرکت پرشتابی را در مسیر نزولی در پیش گرفت؛ روندی که سبب شد نماگر اصلی این بازار، شاهد خروج پول قدرتمند و از دست رفتن کانال ۲.۲ میلیون واحد باشد. مسیر نزولی و قرار گرفتن در کانال ۲ میلیون و ۲۱۹ هزار واحدی در آخرین روز معاملاتی هفته شرایطی را به وجود آورده تا اغلب سهام بورسی افت قابل‌توجهی را تجربه کنند.

رفتار معامله‌گران حقیقی نشان می‌دهد این روز‌ها به دلیل آنکه به سبب افت پی‌در‌پی ارزش دارایی خود متحمل زیان شده‌اند، دیگر توان پذیرش ریسک بیشتر را ندارند. این‌طور که به نظر می‌آید حتی وجود برخی فرصت‌ها و پتانسیل‌های واقعی نیز نتوانسته شرایطی را به وجود آورد تا فعالان بدون ترس و دغدغه به بازار سهام اعتماد کنند. وجود ریسک‌های متنوع مانع از آن شده تا پول وارد بازار شود. به این ترتیب تا زمانی که اوضاع به همین شکل ادامه یابد، نباید انتظار داشت سرمایه‌گذاران بازار سهام را در اولویت سرمایه‌گذاری قرار دهند.

در این میان برخی از کارشناسان نسبت به رفتار سرمایه‌گذاران و به‌نوعی عجول بودن آن‌ها نیز ابراز گلایه می‌کنند. این در حالی است که نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که رفتار سهامداران حقیقی و اصرار آن‌ها بر خروج از بازار به عملکرد ضعیف بورس، آن هم در شرایطی که افق روشنی پیش روی بازار سهام نیست، بازمی‌گردد. حتی این رفتار ممکن است به‌مرور تسری نیز یابد. از سوی دیگر دسته‌ای از سرمایه‌گذاران هستند که قیمت‌های فعلی را ارزنده می‌پندارند، اما از ترس گرفتار شدن در تله ریسک‌ها، وارد بازی خریداران نمی‌شوند و در انتظار تغییر و شفافیت سیاست‌ها نشسته‌اند.

در روز‌های گذشته و هم‌زمان با دومین هفته سرخ بورس، بازار سهام با یک ابهام بزرگ مواجه شده است. آیا باید خود را برای ریزش احتمالی بیشتر شاخص‌کل آماده کنیم؟ آیا بازار در تمامی نماد‌ها رو به سوی افول خواهد گذاشت؟ با توجه به روند منفی بورس در هشت روز معاملاتی گذشته، به نظر می‌رسد رفته‌رفته بازار به سمت متعادل شدن حرکت کند؛ بنابراین می‌توان گفت افت قیمت‌ها دائمی نخواهد بود. با‌این‌حال اگر فضای نااطمینانی در بازار‌های داخلی پیشروی کند، بی‌اعتمادی ایجاد‌شده می‌تواند افت مجدد بورس را رقم بزند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار