فرهاد مجیدی بهترین و جذاب‌ترین گزینه مربیگری در ایران است

فرزاد مجیدی می‌گوید بدترین اتفاقات داوری و انواع بدشانسی که یک تیم می‌تواند تجربه کند را طی مدت چند ماهه حضور در امارات و در بازی‌های اتحاد کلباء به چشم دیده است.

به گزارش رصد روز، پس از جدایی فرهاد مجیدی از اتحاد کلباء، بحث و گمانه‌زنی درخصوص وضعیت این سرمربی جوان برای فصل آینده بالا گرفته است. از تیم‌های اماراتی به‌عنوان مقصد بعدی او یاد می‌شود هر چند که اخباری درباره احتمال حضور سرمربی سابق استقلال در لیگ دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نیز به گوش می‌رسید.

به نقل از ورزش سه با این حال، باید تا دقیقه ۹۰ منتظر آخرین تصمیم فرهاد مجیدی ماند چرا که این صحبت را برادر او مطرح می‌کند. فرزاد مجیدی که طی دوران حضور فرهاد در استقلال به‌عنوان مربی، یکی از اعضای تیم قهرمان بدون شکست لیگ برتر ایران بود، این روزها در تهران مشغول انجام تمرینات ورزشی است و آنگونه که تصاویر جدید منتشره از او در صفحه شخصی‌اش نشان می‌دهد، به‌صورت قابل توجهی وزن خود را کاهش داده است.

فرزاد که در استقلال حضور در سمت‌های مختلفی را تجربه کرده، در گفت‌وگو با خبرنگار “ورزش سه” به سوالات مختلفی از جمله شرایط شخصی خودش، تجربه کار با جواد نکونام، شرایط استقلال در این فصل و اتفاقاتی که برای فرهاد مجیدی در کلباء رخ داد، به صحبت پرداخته است که در زیر می‌خوانیم:

* درباره دوری خودتان از فوتبال صحبت کنید. مدتی است که از میادین به دور هستید.
فوتبال ایران اینگونه است دیگر. فکر می‌کنم کسانی که سالم کار می‌کنند، فعلا در فوتبال جایی ندارند. ما با فوتبال زندگی می‌کنیم و دلمان تنگ شده است. حتی اگر در جایی مشغول به کار نباشیم، باز هم عاشقانه فوتبال را نگاه می‌کنیم. اما بعد از قهرمانی استقلال و رفتن آقا فرهاد به امارات، در تهران ماندم و فعلا مشغول هستم.

* چند استوری هم از خودتان منتشر کردید که آمادگی بدنیتان در حد بازیکنان فعلی لیگ برتر است.
بله اگر هم پیشنهادی از تیم‌های لیگ برتری برسد، برایشان بازی می‌کنم. (با خنده) به هر حال خودم تصمیم گرفتم وزنم را کم کنم. برخی افراد یک‌سری صحبت‌ها را مطرح می‌کردند که من فقط آنها را می‌خواندم و اهمیتی نمی‌دادم. اراده کردم و حدود سه ماه، نزدیک به ۲۷ کیلو کم کردم. اکنون نیز در حال انجام ورزش هستم. زیر نظر استاد رضا ناصری که دروازه‌بان فوتسال ایران بوده و رزومه خوبی در کار بدنسازی دارد، مشغول ورزش هستم. هم بدنم به سلامتی خوبی رسیده و هم وزنم کم شده است. فعلا مشغول این کار هستم. ولی همچنان دلم برای کار در فوتبال ایران تنگ شده است.

* برنامه‌ای برای بازگشت به فوتبال ایران دارید؟
من که برنامه‌ای ندارم. باید پیشنهادی وجود داشته باشد. در زمان مربیگری در استقلال، دوست داشتم به تیم محبوبم کمک کنم. من در این تیم همه کار کرده‌ام و تجربه حضور در تمام پست‌ها را دارم. من چمن مجموعه انقلاب را آب داده‌ام، برای این تیم صف نانوایی هم رفته‌ام، مدیر اجرایی بوده‌ام و… شاید خیلی‌ها در جریان نباشند ولی برای موفقیت و آرامش استقلال، من کارهای زیادی به‌عنوان مدیر اجرایی انجام دادم. من در یکی از سخت‌ترین برهه‌های باشگاه استقلال مسئولیت داشتم. نمی‌دانید که چه فشارهایی به تیم وارد می‌شد. اما خدا کمک کرد و با آمدن آقای آجرلو که مدیر قابل و توانایی است، مشکلی در آن سال نداشتیم. زمانی‌که مدیریت و اعضای تیم مشکلی نداشته باشند، تیم می‌تواند به اهدافش برسد. اهداف آقا فرهاد نیز روز به روز جلو می‌رفت و خدا را شکر توانستیم آن اتفاق تاریخی را در فوتبال ایران رقم بزنیم.

* از تجربیات خودتان بابت حضور در سمت‌های مختلف در استقلال بگویید؟
من در استقلال تمام سمت‌ها را داشته‌ام. مربی، سرپرست، مدیراجرایی و… اوج حضورم در استقلال آنجا بود که افتخار داشتم با تصمیم مرحوم منصورخان پورحیدری سرپرست باشگاه شدم که جا دارد از ایشان یادی کنیم. مهم نبود فرزاد مجیدی چه سمتی داشته باشد، هدف من خدمت به استقلال بود.

* ابتدای امسال یا حتی بعد از جدایی علی سامره صحبتی درخصوص حضور شما در پست سرپرستی نشد؟
با من اصلا هیچ صحبتی نشد. ولی با افتخار دوست داشتم که به تیمم خدمت کنم. برای مجموعه استقلال و هوادارانش هر کاری هم انجام دهی، کم است. من هر چه دارم از استقلال است.

* شما با جواد نکونام هم سابقه همکاری داشتید. در این خصوص صحبت کنید؟
بله ما در نساجی همکاری داشتیم و بعد از ۲۴ سال یک اتفاق تاریخی را رقم زدیم. وضعیت تیم ما خوب نبود اما با حضور آقایان نکونام و هاشمی نسب توانستیم یک نظم تیمی را بسازیم و خدا را شکر به موفقیت رسیدیم و تیم را به لیگ برتر آوردیم. من که کوچکترین نقش را داشتم، این صعود حاصل زحمت کادرفنی، مربیان و نفر اول باشگاه یعنی آقای صنیعی فر مالک نساجی بود که قائمشهری ها هیچ وقت نباید این نام را فراموش کنند.

* از آن تیمی که در نساجی حضور داشتند، جای شما در استقلال خالی است. چون آقایان نکونام و هاشمی نسب و سایرین اکنون با هم همکاری می کنند. به موفقیت آنها امیدوارید؟
این عزیزانی که اسم بردید از دوستان خوب من هستند و روزهای خوبی را کنار آنها داشتیم و توانستیم لذت صعود را با هم تجربه کنیم. آنها اکنون در استقلال حضور دارند و برایشان آرزوی موفقیت می کنم. خوشحالم که توانسته اند تا اینجای کار، استقلال را صدرنشین نگه دارند و این لیاقت باشگاه بزرگ استقلال است.

* فکر می کنید که استقلال بتواند صدرنشینی را حفظ کند و قهرمان شود؟
فوتبال قابل پیش بینی نیست. برای قهرمانی و در صدر جدول ماندن، باید سخت تلاش کرد، اعضای تیم باید تمرکز داشته باشند و به مسائل حاشیه ای فکر نکنند تا ان شالله استقلال قهرمان شود.

* درباره فرهاد هم صحبت کنید. چه عاملی باعث رقم خوردن آن نتایج شد؟
من سه، چهار ماهی در امارات و در کنار آقا فرهاد بودم. فکر می کنم اوج بدبیاری و اوج بدشانسی که می تواند در فوتبال رخ دهد، برای تیم آقا فرهاد به وجود آمد. در لیگ امارات رقابت با تیم هایی مانند الوصل، العین، شباب الاهلی، الجزیره و الشارجه خیلی سخت است. زمانیکه آقا فرهاد در کلباء به مصاف این تیم ها می رفت، با بدشانسی یا اشتباهات داوری مواجه می شد.

* علت این اشتباهات یا بدشانسی ها چه بود؟
اصلا اتفاقات عجیبی که رخ می داد یک طرف، اما وقتی که می گویند در فوتبال بدشانسی می آوری و نتیجه نمی گیری، اوج آن را من در کلباء و با آقا فرهاد دیدیم. این موضوع خیلی من را متأثر کرد. بازیکنان این تیم برای باشگاهی مانند کلباء مناسب بودند اما اگر می خواستیم این تیم را از لحاظ مهره با باشگاه های بزرگ امارات مقایسه کنیم، کلباء خیلی پایین تر بود. رقبای این تیم بازیکنان میلیون دلاری می خریدند.

* آنگونه که ما خبر داریم، گویا باشگاه کلباء بودجه چندان زیادی هم در اختیار نداشت. درست است؟
از نظر سطح و کیفیت بازیکنان و امکانات، رقابت برابری نبود ولی وقتی می گویند تیمی بدشانس است، اوج آن را می توانید در کلباء ببینید. مثلا دیدار با العین را که باید پیروز می شد، بازی را واگذار کرد. اصلا در برخی از مسابقات داوری در نوع خودش عجیب بود. مثلا VAR برای ما پنالتی می گرفت ولی داور تصمیم دیگری می گرفت. به هر حال ان شالله او به زودی کارش را در تیم جدیدی آغاز می کند و برایش آرزوی موفقیت می کنم.

* تابستان که فرا برسد، قطعا فرهاد مجیدی جذاب ترین گزینه فوتبال ایران است و این سوال پیش می آید که او در چه تیمی مشغول فعالیت خواهد شد. فکر می کنید او در لیگ امارات به کارش ادامه دهد یا راهی باشگاه دیگری شود؟
فرهاد مجیدی که همیشه جذاب ترین گزینه فوتبال ایران بوده است. من در این رابطه هیچ اطلاعی ندارم و باید خود فرهاد تیم جدیدش را اعلام کند. ولی مطمئنم که بهترین تصمیم را خواهد گرفت. کلباء که تیمی ناشناخته بود، با مربیگری آقا فرهاد تا جمع چهار تیم پایانی جام حذفی نیز بالا آمد.

* گویا رقبای کلباء هم از تیم حساب می بردند؟
دقیقا همینطور است. از زمانیکه آقا فرهاد هدایت این تیم را برعهده گرفت، وحشتی بین رقبا افتاده بود، چون تیمش خیلی خوب بازی می کرد. ولی باز هم می گویم که اوج بدشانسی و ناداوری را به چشم دیدم.

* بعد از سه پیروزی فرهاد مقابل الشارجه که تیم اول آن ایالت است، گویا او از سوی حاکمان شارجه خیلی مورد استقبال قرار گرفت؟
بله به آقا فرهاد احترام زیادی می گذاشتند و چندین بار از او تقدیر کردند. علت این موضوع نیز این است که سبک کار فرهاد، قابل احترام است و فکر می کنم آنها نیز پیشرفت تیم کلباء را می دیدند. تیمی که به قول شما آسانسور لیگ بود اما به جایی رسید که یقه تیم های بزرگ را می گرفت. در خیلی از بازی ها از جمله دیدار با الوصل، تیم کلباء باید بازی را چهار بر دو برنده می شد ولی دو – دو مساوی شد. باز هم می گویم که امکانات کلباء با تیم های العین، الوصل، الشارجه، شباب الاهلی، الوحده و… قابل مقایسه نیست. اما کلباء در این دو سال تمام این تیم ها را شکست داد و هر زمان هم که آنها با کلباء بازی داشتند، تمام تن و بدن آنها می لرزید، علت آن نیز این است که تیم آقا فرهاد فوتبال بازی می کرد و تاکتیک داشت.

* در صورتی که قهرمانی استقلال مسجل شود، هفته آخر لیگ شما را در استادیوم می بینیم؟
بله حتما، با تمام وجود این کار را انجام خواهم داد و از تیم محبوبم حمایت می کنم.

* صحبت پایانی دارید؟
برای استقلال و هوادارانش دلتنگ هستم. برای مجموعه استقلال آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم این تیم بتواند قهرمان شود. از شما و تمام همکارانتان در مجموعه ورزش سه تشکر می کنم، خود من شخصا تنها مرجع ورزشی که همیشه اخبارش را پیگیری می کنم، رسانه شماست. امیدوارم موفق و پیروز باشید.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط