قالیباف: اولین گام برای خنثی‌سازی تحریم‌ها اصلاح ساختار بودجه است

به گزارش رصد روز،  محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (شنبه ۲۹ آذر) در جلسه هیئت عمومی دیوان محاسبات کشور از این دیوان به‌جهت آماده کردن گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ یک ماه زودتر نسبت به سنوات گذشته تقدیر و تشکر کرد.

 

رئیس مجلس در بخش ابتدایی سخنان خود در این نشست، گفت: حضرت امام خمینی(ره) فقه را از کنج حجره‌ها و حوزه‌ها به قلب مؤمنان و مسلمانان جاری کردند و انقلاب اسلامی ثمره فقه اسلامی، فرهنگ اهل‌بیت(ع) و مبانی قرآن کریم بود، به همین دلیل مورد قبول جامعه قرار گرفت و انقلاب اسلامی پیروز شد.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه با پیروزی انقلاب، اسلام در مسند قدرت قرار گرفت، اضافه کرد: سنگر سیاسی و قدرت از دست مستبدان و نظام استکباری گرفته شد.

 

قالیباف با ابراز اینکه “با پیروزی انقلاب اسلامی همه ظرفیت‌های موجود را در دیوان‌سالاری که هیچ نسبتی با ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی نداشت گذاشتیم”، ادامه داد: البته باید به این نکته نیز توجه کرد که دشمن در ماه‌های ابتدایی پیروزی انقلاب از طریق گروه‌های مختلف درصدد براندازی انقلاب اسلامی بود و سرانجام با جنگ تحمیلی سبب شد دیوان‌سالاری در کشور شکل بگیرد که هیچ نسبتی با آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام خمینی نداشت.

 

نماینده تهران در مجلس با تصریح به اینکه “در دهه نخست انقلاب با تمام توان درگیر ایستادگی مقابل تهاجمات بودیم و فرصت اصلاح دیوان‌سالاری را نداشتیم”، اضافه کرد: البته با کنار رفتن بنی‌صدر، ساختاری مبتنی بر مردم و آرمان‌های انقلاب اسلامی و معادباوری در جبهه‌ها شکل گرفت و باعث شد جنگ تحمیلی را با تکیه بر ارزش‌های دینی و شرعی پشت‌سر گذاشتیم.

 

وی با یادآوری اینکه در دهه اخیر کشور درگیر تحریم و جنگ اقتصادی تمام‌عیار است، عنوان کرد: دشمن نتوانست در جنگ نظامی نتیجه دلخواه خود را به دست آورد زیرا فرهنگ جهاد و شهادت، معادگرایی و روحیه انقلابی در فضای عمومی کشور حاکم بود.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان افزود: شهید سلیمانی نماد و تبلور سیستم دفاع مقدس است که یک‌تنه انقلاب اسلامی را تا مدیترانه پیش برد و امنیت کشور را تضمین کرد به‌گونه‌ای که کشور ما در زمان حاضر در حوزه امنیت به آرامش رسیده است.

 

قالیباف با تأکید به اینکه توجه به تدوین سند مالی بودجه در جنگ اقتصادی یکی از موضوعات مهم است، ادامه داد: ساختار اقتصادی کنونی ما کاملاً متکی به نفت است و یک ساختار کاملاً رانتی و دولتی است و به‌جای صادرات، رویکرد واردات دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که در شرایطی که ساختار اقتصادی به‌جای تکیه بر تولید بر دلالی و سوداگری متکی است چگونه می‌تواند به جنگ اقتصادی رود، تصریح کرد: این فرضیه امکان‌پذیر نیست و یک شوخی بزرگ است.

 

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه سند بودجه کشور به‌عنوان سند مالی مهم آغازگر تغییر در دیوان‌سالاری و ساختار اقتصادی است، اضافه کرد: از دهه ۵۰ تا به امروز چه تغییری در این سند ایجاد شده است؟ باید گفت در این دهه‌ها در بودجه هیچ اصلاحی در راستای تطبیق با آرمان‌ها صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه سوءمدیریت اساسی‌ترین موضوع در بودجه است، ادامه داد: بودجه و چالش‌های آن محدود به سال ۱۴۰۰ و این دولت نیست و حرف من نیز درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ و دولت کنونی نیست بلکه رویکرد من آسیب‌شناسی این فرایند از ابتدای انقلاب تاکنون است.

 

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با ابراز اینکه “در جنگ اقتصادی موفق بودیم اما به‌دلیل چالش در جنگ اقتصادی مردم با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند”، افزود: مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر چندین بار از دولت درخواست کردند تا اقدامات لازم برای اصلاح سند بودجه را انجام دهند.

وی درباره ضرورت اصلاح ساختار بودجه توضیح داد: در یک نگاه کلان و عمومی، منظور از سیاست مالی جیب دولت و سیاست پولی به‌معنای جیب مردم است. زمانی که حرف از جیب دولت می‌زنیم یعنی دولت‌ها بودجه را با کسری تدوین می‌کنند به این معنا که علاوه بر کسری در تراز عملیاتی، درآمدهای پایدار و مصارف نیز با یکدیگر همخوانی ندارد.

قالیباف با اظهار اینکه “رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند کسری بودجه ام‌الخبائث است”، ادامه داد: کسری در سیاست مالی به کسری در سیاست پولی یعنی جیب مردم از طریق ناترازی بانک‌ها، افزایش پایه پولی، افزایش نقدینگی و… تبدیل می‌شود در نتیجه جیب مردم خالی خواهد شد.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تصریح به اینکه از آن جایی که به بازار کار توجهی نشد دلالی افزایش یافت، خاطرنشان کرد: در جنگ اقتصادی کنونی سهم تحریم در مشکلات کنونی نسبت به سوءمدیریت کمتر است.

قالیباف با تذکر اینکه “زمانی که به‌سمت تولید نرویم بازار کار تعطیل می‌شود”، اضافه کرد: حدود ۹ هزار هزار میلیارد تومان وارد بازار سرمایه شد اما این نقدینگی به‌سمت تولید نرفت و از بازار سرمایه به‌سمت بازار کار هدایت شد به‌گونه‌ای که پراید ۲۵میلیونی به ۱۲۰ میلیون تومان رسید.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با اظهار اینکه “مشکلات کنونی در کشور قابل حل است مشروط بر اینکه همه کنار هم بایستیم”، گفت: نظارت مهم‌تر از قانون‌گذاری است چرا که با این اقدام احکام ناقص و بلااستفاده مشخص می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه مجلس یازدهم در راستای اصلاح ساختار بودجه گام نخست را محکم برمی‌دارد، تصریح کرد: اصلاح ساختار بودجه را نمی‌توان یک‌ساله انجام داد اما مجلس یازدهم این کار را از امسال آغاز می‌کند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه “باید با شجاعت کسری بودجه را اعلام کنیم”، ادامه داد: هرچند دیوان محاسبات گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ را نسبت به سال‌های گذشته یک ماه زودتر تدوین کرد، اما این سؤال ایجاد می‌شود که؛ چرا نظارت برخط نیست؟

وی همچنین تأکید کرد: البته منظور از نظارت برخط محدود کردن دستگاه‌های اجرایی و مدیران نیست اما گزارش‌های تفریغ بودجه باید به‌نحوی باشد که بتوان جلوی آسیب‌ها را در زمان اندک گرفت و اشکالات را اصلاح کرد.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان با بیان اینکه باید از مدیر قوی و امین حمایت شود، متذکر شد: باید از تصمیمات این مدیران دفاع کرد و دستگاه‌های نظارتی از این افراد پشتیبانی کنند.

 

قالیباف با اعلام اینکه “هرگز یک گام از اصلاح ساختار بودجه عقب‌نشینی نمی‌کنیم”، اضافه کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند در رفع تحریم و خنثی کردن تحریم اساس با خنثی کردن تحریم است و این امر نیز با اصلاح سند بودجه آغاز خواهد شد.

رئیس مجلس  با بیان اینکه “باید حرف‌های خوب را عملی کنیم”، خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات باید ۴ رویکرد شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را در دستورکار خود قرار دهد، این فلسفه‌ها خطی نیستند و درهم‌تنیده هستند.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه باید با توجه به عملکرد دستگاه‌ها از موازی‌کاری و هم‌پوشانی جلوگیری شود، افزود: دولت باید به‌دنبال کوچک‌سازی و جلوگیری از تمرکزگرایی باشد به‌گونه‌ای که به‌جای تولید خدمت به‌سمت خرید خدمت رود چرا که تولید خدمت در دستگاه‌های دولتی حدود سه برابر بیشتر نسبت به بخش خصوصی هزینه‌بر است. سفر مسافر در تهران در سال ۸۷ حدود ۲۵۰ تومان هزینه می‌برد اما اگر این سفر با سیستم دولتی در اتوبوسرانی انجام می‌گرفت به حدود ۱۲۰۰ تومان هزینه نیاز داشت.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اظهار اینکه گزارشات برخط کوتاه، از خطا در زمان اجرا جلوگیری می‌کند و موجب کار بهتر می‌شود، تصریح کرد: هرچند ممکن است ارائه گزارشات برخط برای تمامی دستگاه‌ها ممکن نباشد اما می‌توان گزارشات شرکت‌هایی را که بیشترین بودجه دریافت می‌کنند این‌گونه تدوین کرد به‌طور مثال هرچند ۳۸۰ شرکت دولتی موجود است اما ۸۳ درصد بودجه این شرکت‌ها به ۳۰ شرکت تخصیص می‌یابد بنابراین می‌توان در مرحله اول ۳۰ شرکت مذکور را تعیین تکلیف و بررسی کرد.

وی با تأکید به اینکه گزارش‌های برخط و سنواتی باید حرفه‌ای و مستقل تنظیم شود، اضافه کرد: هرگونه نگاه سیاسی، حزبی و مچ‌گیری امری غیراخلاقی و غیرشرعی است.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشورمان همچنین با تأکید به اینکه گزارش تفریغ بودجه باید در اختیار دانشگاهیان، نخبگان، نمایندگان مجلس و مردم قرار گیرد که این امر یکی از مصادیق شفاف‌سازی است، ادامه داد: باید آسیب‌شناسی بودجه سال ۹۸ در اختیار رسانه‌ها و نمایندگان قرار گیرد، با تحقق این مهم از آنجا که اشکالات موجود در بودجه ۹۸ در اختیار نمایندگان کمیسیون تلفیق قرار می‌گیرد می‌تواند به آنها در بررسی بودجه سال آینده کمک کند.

 

قالیباف با اشاره به مشکلات معیشتی مردم تصریح کرد: در زمان حاضر بسیاری از مردم جزو افراد حقوق‌بگیر از صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری نیستند و تنها تراکنش مالی آنها پرداخت یارانه است بنابراین این افراد با تورم کنونی با مشکلات بسیاری سروکار دارند که باید برای آنها فکری اساسی شود.

قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه هیئت عمومی دیوان محاسبات از گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۸ رونمایی کرد.

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا