قالیباف قید شفافیت را زد/ جایی شنیده‌اید که مطالبه رهبری شفافیت باشد؟

رئیس مجلس گفت: تغییر و تحول در نظام حکمرانی نیازمند تصمیماتی است که باید ویژگی‌هایی داشته باشد و افرادی که تصمیم می‌گیرند، باید بدانند تصمیمات سخت را اتخاذ کنند.

به گزارش رصد روز ، محمدباقر قالیباف امروز (چهارشنبه ۳۱ خرداد ماه) در مراسم روز ملی بسیج اساتید، اظهار داشت: بسیج تبلور عینی حضور سازمان‌دهی مردم در همه امور جامعه است. بخشی از تشکل‌های مردمی اساتید هستند و ما شهید چمران را به عنوان الگوی خود قرار دادیم که در اوج تعهد، تخصص و اخلاص بود و با گفتار و کردار و رفتار و در نهایت با تقدیم جان خود درستی کارنامه‌اش را به اثبات رساند.

وی ادامه داد: امروز باید از خود بپرسیم که در شرایط محیطی داخلی و خارجی مهم‌ترین هدف ما چیست؟ بر اساس واقعیات کشور و بیانات و فرمایشات مقام معظم رهبری باید گفت که مهم‌ترین هدف ما در حکمرانی جامعه تحول و تغییر اساسی است. زمانی که از حکمرانی حرف می‌زنیم، یعنی ما باید در این زمینه ایده و رویکرد داشته باشیم که عزیزان ما در بسیج اساتید می‌توانند در حوزه جهاد تبیین تحول ایجاد کنند. باید در جهاد تولید هم موفق باشیم.‌

داشتن استقلال مستلزم توجه به تولید است

رئیس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: نگاه تحولی بود که انقلاب اسلامی را به وجود آورد، ما دوران دفاع مقدس را پشت سر گذاشتیم و توطئه‌ها را از بین بردیم. امروز باید بپذیریم که اگر می‌خواهیم کشور استقلال داشته باشد، این هدف بدون تولید و مولد بودن میسر نمی‌شود، چون در غیر این صورت نمی‌توان استقلال و به تبع آن آزادی، هویت و دین خود را حفظ کرد. امام خمینی (ره) خطاب به آمریکا فرمود اگر شما در مقابل دین ما بایستید، ما در مقابل همه دنیای شما می‌ایستیم. باید علم، معرفت و قدرت تولید کنیم تا بتوان به ثروت رسید.

قالیباف با تاکید بر اینکه حکمرانی نو مبتنی بر حقانیت و اصالت جمهوری اسلامی و توجه به ایمان و باور است، اظهار داشت: باید بپذیریم که امروز در حوزه مربوط به قلمروی حکمرانی دچار چالش هستیم که اگر حل نشود، روز به روز چالش‌ها بیشتر می‌شود. این بخش مانند حوزه حکمرانی در عرصه دفاع و امنیت است که ما به بازدارندگی مقابل دشمن رسیدیم، منتها نتوانسته‌ایم در عرصه‌های دیگر قدرت بازدارندگی را داشته باشیم و آنها از همین نقاط ما را به چالش می‌کشند.

برای موفقیت در جهاد تبیین باید از جهاد تولید شروع کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حکمرانی در زمینه ایده، رویکرد، روش و ابزار به تغییر نیاز دارد و پیش‌قراول این تحول نخبگان و پیش‌آهنگان هم اساتید بسیجی هستند. ایده‌پردازی به تحول در حوزه حکمرانی و نوسازی نظام حکمرانی به کار عالمانه، فکورانه و جمعی نیاز دارد. برای موفقیت در جهاد تبیین باید از جهاد تولید شروع کنیم چون در غیر این صورت جهاد تبیین در گذرگاه زمان به جهاد توجیه تبدیل می‌شود و در نتیجه به جای جذب حداکثری، به سمت جذب حداقلی می‌رویم.

وی ادامه داد: امروز ما وارثان شهدا هستیم. شهدا در دوران دفاع مقدس با جهاد خود خرمشهر را فتح کردند که امروز خرمشهر و فتح ما ذهن‌های تصرف شده‌ای است که توسط دشمن اشغال شده و باید پاکسازی کنیم و مجدداً به دست آوریم. از اساتید بسیجی می‌خواهم که در دانشگاه‌ها نسبت به همه دانشجویان حق پدری، استادی و معلمی داشته باشند. همه دانشجویان، فرزندان و شهروندان ما هستند و اگر می‌خواهید ذهن آن‌ها را از آسیب دشمن نجات دهید، باید به این موضوع توجه شود.

قالیباف تصریح کرد: بهترین الگو در جهاد تبیین الگوی رهبری است و ایشان هیچ گاه در جلسات عمومی و خصوصی منکر نارسایی‌ها و کمبودها نشدند و آن را با صراحت بیان کردند اما به گونه‌ای بود که هیچ وقت کسی را ناامید نکرده و اعتماد به نفس را خدشه‌دار نکردند. مقام معظم رهبری در همه شرایط ابتکار عمل را به دست گرفتند و این رویکرد مهم است که بتوانیم در بیان موضوعات اینگونه مبتنی بر جهاد تبیین عمل کنیم.

باید برای ایجاد تحول پیش‌قراول باشیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما امروز در جهاد تبیین باید بپذیریم که اولویت اولی که حضرت آقا فرمودند، بحث مربوط به تحول است و ما باید در این راه پیش قراول باشیم و باید ببینیم که در این زمینه چقدر آماده هستیم و چقدر حاضریم در این عرصه هزینه دهیم و از همه مهم‌تر اولویت تحول ما چیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار اخیر نمایندگان با مقام معظم رهبری، متذکر شد: حضرت آقا دارای به روزترین گزارش‌ها هستند و با اطلاعات دقیق تحلیل می‌کنند. رهبری بر اساس شاخص‌ها عملکرد مجلس را تحلیل کردند و در شاخص‌های ایشان یک نگاه برآیندی و نه مصداقی به مجلس بود و ایشان مهم‌ترین وظیفه مجلس را قانون گذاری عنوان کردند و موضوع نظارت را به عنوان اولویت دوم مجلس دانستند.

قالیباف ادامه داد: امروز چالش کشور در حوزه اقتصادی است و رهبری فرمودند وقتی به مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون گذاری نگاه می‌کنیم، نشان می‌دهد مجلس نقشه راه داشته است. ما در بحث اقتصادی دو جهت خنثی‌سازی و رفع تحریم را دنبال کردیم و برای آن قانون به تصویب رسید که از جمله آن می‌توان به قانون اقدام راهبردی برای مقابله با تحریم‌ها اشاره کرد. همچنین قوانینی برای سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه مسکن تصویب شد و در حوزه اشتغال هم مصوباتی داشتیم.

مقام معظم رهبری کارنامه مجلس را قابل قبول دانستند

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مقام معظم رهبری کارنامه مجلس شورای اسلامی را قابل قبول دانستند، چرا که ما بر اساس شاخص‌ها و اولویت‌ها حرکت کردیم. یکی از اولویت‌های ما اصلاح ساختار بودجه بود که بنا بر گفته دولت در دو سال گذشته تراز عملیاتی منفی در بودجه وجود نداشت و به سقف بودجه هم اضافه نشد.

قالیباف با اشاره به تصویب قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در مجلس، تصریح کرد: ما در حوزه اشتغال قانونگذاری کردیم. مردم برای دریافت مجوز مشکل داشتند و مجوز کسب و کار از جمله مسائل مهمی است که افراد باید پیگیری کنند. ما قانون مربوط به مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بنا به شرایط روز تغییر دادیم. همچنین در حوزه تولید دانش بنیان قانون به تصویب رساندیم و ما در ۱۸ اردیبهشت سال گذشته مطابق شعار سال قانون ویژه دانش بنیان را به تصویب رساندیم. البته ما از قبل با نقشه راه حرکت کرده بودیم و می‌دانستیم که دانش بنیان‌ها جایی است که باید متحول شود.

شفافیت را قبول دارم

وی با بیان اینکه بنده شفافیت را قبول دارم، اظهار داشت: سالیان سال است که شفافیت را دنبال می‌کنم و اولین نفری بودم که طرح شفافیت را در مجلس شورای اسلامی امضا کردم اما از جبهه انقلاب یک سوال دارم آیا جایی از حضرت آقا شنیده‌اید که مطالبه ایشان از مجلس شفافیت باشد؟ مطالبه رهبری بودجه و اصلاح ساختار است. وقتی از جهاد تبیین حرف می‌زنیم، باید روش را هم از رهبری یاد بگیریم که چه طور پیش برویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید با خرد جمعی در حوزه مدیریت حرکت کنیم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم نه اینکه در پشت درهای بسته بنشینیم و برای کشور تصمیم بگیریم. جهاد تصمیم به این معناست که حتماً باید با تشخیص علمی باشد و زمانی که حرف از بازسازی نظام حکمرانی می‌زنیم، حکم زمانی که بخواهد شکل بگیرد از دو عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی تشکیل می‌شود و هر دو مورد مهم است.

نباید پشت درهای بسته برای کشور تصمیم‌گیری شود

وی تاکید کرد: باید مسئولان جهاد تصمیم را در پیش بگیرند. تغییر و تحول و بازسازی نظام حکمرانی در کشور نیازمند تصمیماتی است که باید ویژگی‌هایی داشته باشد. باید افرادی که تصمیم می‌گیرند، بدانند تصمیمات سخت را اتخاذ کرده و آبرو و اعتبارشان را کف دست گذاشته و وارد میدان شوند. همچنین شجاعت در تصمیم‌گیری داشته و با خرد جمعی و جمع‌سپاری در حوزه مدیریت حرکت کند نه اینکه پشت درهای بسته با قبیله و دوست خود برای کشور تصمیم‌گیری شود. ما اگر بتوانیم جهاد تولید، جهاد تبیین و جهاد تصمیم را دنبال کنیم، می‌توانیم آن هدف و وظیفه‌ای را که به عهده داریم به عنوان تحول در نظام حکمرانی که امروز اولویت اول کشورمان است، انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بنده بارها درباره برنامه هفتم توسعه صحبت کردم و همین جا دست نیاز به سمت نخبگان و دانشگاهیان دراز می‌کنم. ما در سیستم مجلس ظرفیت فنی را فراهم کردیم که هم در موضوع قانون مربوط به عفاف حجاب و بحث مربوط به برنامه هفتم توسعه هر نظر و پیشنهادی وجود دارد، مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف گفت: درست دو روز است که از تحویل لایحه برنامه هفتم توسعه به مجلس می‌گذرد و این برنامه باید بتواند در حوزه اقتصادی بعد از ۵ سال ما را به ثبات اقتصادی برساند و برآیند این برنامه و نوع رویکردها و برنامه ریزی آن باید به لحاظ ماهیتی با شش برنامه قبلی متفاوت باشد. ۶ برنامه قبلی کمتر از ۲۵ درصد محقق شده است و بنا نداریم که در این شرایط سخت برنامه هفتم توسعه هم پا جای برنامه‌های قبلی بگذارد. ما در حوزه قانون و تصویب برنامه هفتم، کار را به فضل الهی و با کمک اساتید و نخبگان پیش می‌بریم و بعد هم در اجرای قانون به دولت کمک می‌کنیم و دولت باید آن را محقق کند. هر جا هم نیاز به اصلاح بود، بدون وقت‌کشی آن را انجام می‌دهیم تا امید را در جامعه ایجاد کنیم.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا