قانون بیمه شخص ثالث در اجرای آیین‌نامه مدیریت ایمنی حوادث رانندگی و در راستای کاهش تلفات جاده ای اصلاح شده است

تخفیف تا هفتاد درصد حق بیمه برای رانندگانی که حادثه همراه با خسارت نداشته باشند از مهمترین مشوق هایی است که صنعت بیمه برای کاهش سوانح جاده ای و آمار قربانیان و مصدومان در نظر گرفته است.

به گزارش رصد روز، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، تخفیف تا هفتاد درصد حق بیمه برای رانندگانی که حادثه همراه با خسارت نداشته باشند از مهمترین مشوق هایی است که صنعت بیمه برای کاهش سوانح جاده ای و آمار قربانیان و مصدومان در نظر گرفته است.

 پرویز خسروشاهی که در ویژه برنامه راهکارهای کاهش یا کنترل تلفات جاده ای سخن می گفت با اعلام این مطلب افزود: البته در کنار ابزارهای تشویقی برخی ساز و کارهای بازدارنده نیز طراحی شده که افزایش تا ۳۰ درصدی نرخ حق بیمه به ازای نمرات منفی رانندگی از آن جمله محسوب می شود.
وی افزود: در قانون برای نداشتن معاینه فنی خودرو ۵ درصد و برای ارتکاب تخلف حادثه‌ساز تا ۳ درصد اضافه نرخ در نظر گرفته شده است. همچنین اگر راننده‌ای مرتکب تخلف حادثه‌ساز شود و این تخلف منجر به خسارت بدنی گردد ۲.۵ تا ۷.۵ درصد مبلغ خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه بازیافت خواهد شد.
قائم مقام بیمه مرکزی، کاهش چشمگیر آمار تلفات جاده ای در سال‌های اخیر را در مقایسه با سال ۱۳۸۸ قابل توجه ارزیابی کرد و اظهار داشت: در آن سال که در حقیقت اوج تلفات جاده ای را شاهد بودیم به ازای هر ده هزار وسیله نقلیه یازده فوتی گزارش شده که این رقم اینک به حدود پنج نفر تقلیل یافته است. در ارتباط با مصدومین حوادث رانندگی نیز شاخص مذکور از نزدیک ۱۴۰ نفر به حدود ۱۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است.
گفتنی است صنعت بیمه در سال های اخیر با بهره گیری از ابزارهای فرهنگسازانه و اصلاح آیین نامه های بیمه ای و مشارکت فعال با نهادهای ذیربط از طریق پرداخت ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث به وزارت بهداشت جهت درمان رایگان مصدومین حوادث رانندگی و مبالغی دیگر به نیروی انتظامی و سایر سازمانهای ذیربط در کاهش تلفات رانندگی نقش چشمگیری را ایفا کرده است.

مطالب مرتبط

آخرین اخبار