قیمت جهانی نفت امروز ۱۰ مهر ۱۴۰۰/احتمال افزایش قیمت به ۹۰ دلار

در آستانه نشست اوپک، قیمت نفت به 79.28 دلار در هر بشکه رسید و اگر اوپک سیاست افزایش تولید خود را تغییر ندهد، احتمال رشد قیمت تا 90 دلار در هر بشکه وجود دارد.

به گزارش رصد روز، به نقل از رویترز، از آنجاییکه انتظار می رود در آستانه نشست اوپک، وزرای عضو این سازمان روند عرضه نفت خود را تغییر ندهند، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازارهای جهانی به بیش از ۷۹ دلار رسید و در نزدیکی بالاترین رقم ۳ سال گذشته ماند.

کشورهای صادرکننده نفت خام و هم پیمانانشان موسوم به اوپک پلاس، در روز دوشنبه نشست دارند. این گروه به آرامی در حال کم کردن از کاهش تولید بی سابقه ای که سال گذشته به علت کاهش تقاضا اعمال کردند، است.

هر بشکه نفت برنت با ۹۷ سنت افزایش ۷۹.۲۸ دلار فروخته شد و چهارمین هفته افزایشی خود را ثبت کرد.

نفت خام آمریکا نیز با ۸۵ سنت افزایش ۷۵.۸۸ دلار معامله شد و ششمین هفته افزایشی خود را ثبت کرد.

نفت برنت امسال بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته و در روز سه شنبه (۶ مهر) به ۸۰.۷۵ دلار، بالاترین رقم ۳ سال گذشته رسید.

اوپک با فشار مشتریانی نظیر آمریکا و هند برای تولید بیشتر به منظور کاهش قیمت هاست زیرا تقاضا در برخی از نقاط جهان سریع تر از انتظار بهبود یافت.

ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار گفت: «اگر اوپک تغییری در برنامه اش ایجاد نکند و همان ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش تا ماه نوامبر را اجرا کند، بازارهای انرژی شاهد افزایش قیمت نفت به ۹۰ دلار خواهد بود.»

وی افزود هر افزایشی کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز قیمت را بالا می برد.

همچنین با افزایش قیمت نفت گاز در جهان، قیمت نفت نیز بالا رفته است زیرا انتظار می رود تولیدکنندگان برق، گاز را کنار بگذارند. تولیدکنندگان در پاکستان، بنگلادش و غرب آسیا شروع به تغییر نوع سوخت خود کرده اند.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار