قیمت خرید تضمینی برنج به زودی اعلام می‌شود

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به نهایی شدن قیمت برنج گفت: قیمت خرید تضمینی برنج هفته بعد اعلام می‌شود.

محمد قربانی پیش ازظهر پنجشنبه در جلسه بررسی بازار برنج، مرکبات و کیوی مازندران در فرمانداری بابل گفت: کشاورزی مسئله درجه یک کشور است و به همین منظور وزارت جهاد کشاورزی مهمترین وزارتخانه است.

وی با اشاره به ورود دولت برای خرید تضمینی برنج گفت: قیمت برنج تقریباً نهایی شده و هفته آینده اعلام خواهد شد و عملاً وزارت جهاد کشاورزی وارد بازار برنج خواهد شد.

وی ادامه داد: کیوی و مرکبات بازار خوبی دارد و لازم است متناسب با استاندار‌های کشور هدف تولید و صادرات داشته باشیم.

قربانی یادآور شد: قیمت مرکبات و کیوی همیشه بالاتر از قیمت تضمینی است و نیازی به خرید تضمینی نیست، تولیدکنندگان هم باید مدیریت عرضه و فروش داشته باشند تا قیمت این محصولات پایین نیاید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره نوسازی شالیکوبی‌ها تصریح کرد: محدودیتی برای اعطای تسهیلات نوسازی شالیکوبی‌ها وجود ندارد.

جولان برنج های تقلبی

رئیس اداره بازارهای سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اصفهان با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد برنج‌هایی که به عنوان برنج ایرانی عرضه می‌شود تقلبی بوده و با برنج‌های هندی و پاکستانی مخلوط شده است، گفت: قیمت برنج‌های وارداتی ۱۵ تا ۲۰ هزارتومان کاهش یافته است.

مجید صادقی درخصوص قیمت انواع برنج در بازارهای روز کوثر، اظهار کرد: در یک ماه اخیر برنج‌های پاکستانی و هندی به میزان قابل توجهی به بازار تزریق شده به نحوی که قیمت آن‌ها رقابتی شده و کاهش ۱۵ تا ۲۰ هزارتومانی در هر کیلو داشته است.

وی افزود: اکنون قیمت هر کیلو برنج پاکستانی از ۲۴۰ تا ۳۱۰ هزار تومان و هر کیلو برنج هندی از ۲۶۰ تا ۳۸۵ هزار تومان با توجه به برند عرضه کننده آن متغیر است.

رئیس اداره بازارهای سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری اصفهان همچنین درخصوص برنج‌های ایرانی گفت: اکنون بیش از ۸۰ درصد برنج‌هایی که به عنوان برنج ایرانی عرضه می‌شود تقلبی بوده و با برنج‌های هندی و پاکستانی مخلوط شده است.

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج نیز پیش از این در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: با توجه به حذف ممنوعیت واردات برنج، قیمت برنج افزایش نیافت و قیمت‌ها تقریباً ثابت است، با واردات در فصل جدید برداشت برنج خارجی، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی در قیمت انواع برنج خواهیم داشت.

وی افزود: در پنج ماهه ۱۴۰۱، حدود ۶۵۰ هزار تن برنج توسط بخش خصوصی وارد کشور شده که مصرف این چند ماه را پوشش داده است. این روند ادامه خواهد داشت و امید است بتوانیم برنج با کیفیت و قیمت مناسب برنج را در بازار داخل عرضه کنیم.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه اکنون برنج فقط از هند و پاکستان به کشور وارد می‌شود، گفت: قیمت هر کیلو برنج هندی حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو برنج پاکستانی حدود ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا