قیمت مرغ کاهش یافت؛ علت، افت قدرت خرید مردم!/ دولت کاهش قیمت را به نام خود ثبت می‌کند؟

به گزارش رصد روز، شاید امروز قیمت مرغ از کیلویی ۱۱۰ هزار تومان به ۸۵ هزار تومان رسیده باشد اما این مسئله قطعاً به دلیل افت قدرت خرید مردم با توجه به جا‌ماندن درآمد‌ها از هزینه‌های جاری زندگی است، نه به دلیل مدیریت دولت و تنظیم بازار توسط ...

به گزارش رصد روز، شاید امروز قیمت مرغ از کیلویی ۱۱۰ هزار تومان به ۸۵ هزار تومان رسیده باشد اما این مسئله قطعاً به دلیل افت قدرت خرید مردم با توجه به جا‌ماندن درآمد‌ها از هزینه‌های جاری زندگی است، نه به دلیل مدیریت دولت و تنظیم بازار توسط دولتمردان!
 قیمت مرغ در سطح شهر تهران مرز کیلویی ۱۰۰ هزار تومان را هم رد کرده بود اما حالا به دلیل کاهش خرید، مرغداران و فروشندگان سطح شهر به ناچار به کاهش قیمت روی آورده‌اند و نرخ مرغ را به کانال کیلویی ۸۰ هزار تومان بازگرداندند.

با وجود روند فعلی قیمت‌ها در بازار مرغ به عنوان یکی از اصلی‌ترین اقلام اساسی، سوال آن است که دلیل کاهش نرخ مرغ در این مدت چندروزه پس از افزایش چندباره چه بوده است؟ اقدامات دولت که هیچ مدرکی دال بر آن در بازار وجود ندارد یا کاهش قدرت خرید مردم؟

دو نظر متفاوت در خصوص کاهش قیمت مرغ

دولت کاهش قیمت مرغ را به فراوانی عرضه و جوجه‌ریزی مناسب و از همه مهمتر مدیریت در تنظیم تولید تا توزیع این محصول مربوط می‌داند؛ به‌طوری‌که در تقاضا تغییر زیادی به وجود نیامده، اما عرضه بالا رفته و همین مورد باعث کاهش قیمت مرغ البته هنوز گران‌تر از قیمت مصوب شده است.

اما صاحبنظران و فعالان این بازار چیز دیگری می‌گویند؛ آن‌ها معتقدند کاهش خرید مرغ، جدای از قدرت پایین مالی و اجتناب از خرید آن است. البته تقاضای بالای مردم برای خرید مرغ در ماه محرم و پیش از تغییرات قیمتی این کالا، موجب شده که خرید نسبت به عرضه مرغ تا حدودی به تناسب برسد، اما وضعیت بازار این محصول نشان می‌دهد که علی رغم انتظار برای خرید بیشتر از عرضه، بازار مرغ در رکود نسبی به سر می‌برد.

مرغ

مشاهدات میدانی خبرنگار اقتصاد۲۴ نشان می‌دهد در حالی که قیمت هر کیلوگرم مرغ در هفته‌های گذشته از ۱۰۰ هزار تومان عبور کرده بود امروز قیمت مرغ در تهران کاهش یافته و به نرخ مصوب خود نزدیک شده است به طوری که هر کیلوگرم از این محصول ۷۸ تا ۸۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

نرخ مصوب هر کیلوگرم مرغ ۷۳ هزار تومان است و نرخ بازار آزاد این محصول به قیمت‌های مصوب نزدیک شده و فاصله ۵ تا ۷ هزار تومان دارد.

این در حالی است که در عرضه مرغ، گران فروشی این محصول در میادین میوه و تره بار با نرخ گذاری ۷۵٫۹ هزار تومان است که حدود ۳ هزار تومان بالاتر از نرخ مصوب به فروش می‌رسد.

سرنوشت سفره‌های مردم به دست چه کسانی رقم می‌خورد؟

به گفته کارشناسان اقتصادی، سال گذشته و با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تیر خلاص زده شد. قرار بر بود که بخش قابل‌ توجهی از منافع آن در حوزه مواد غذایی برای دهک‌های کم‌درآمد جبران شود، اما حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شد تا شتاب افزایش قیمت مواد غذایی سرعت گیرد و امروز میزان تورم در بخش گوشت سفید به ۸۰ درصد رسیده است.

تورم بالا که سال‌هاست در اقتصاد ایران ریشه دوانده، در کنار رشد اقتصادی پایین و منفی، موجب شده تا نرخ فقر از ۱۹ درصد به ۳۰.۴ درصد در سال ۱۴۰۰ برسد.

به راستی نحوه به دست آوردن هزینه‌های مایحتاج اولیه زندگی و راه درآمد مردم به دست چه کسانی استخراج شده و این وضعیت سفره‌های مردم چه زمانی جمع می‌شود؟!

مطالب مرتبط