قیمت نفت پرواز کرد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۲۵ سنت معادل ۱.۴۲ درصد افزایش به ۸۹ دلار و ۱۸ سنت رسید.

به گزارش رصد روز،گزارش‌هایی مبنی بر ادعای آمریکا برای حمله به مواضع تحت حمایت ایران در سوریه نگرانی در مورد گسترش درگیری بین رژیم صهیونیستی و حماس و تاثیر آن بر عرضه نفت خاورمیانه را افزایش داده و قیمت نفت را بیش از یک دلار در هر بشکه در روز جمعه بالا برده است.

به نقل از رویترز، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۱ دلار و ۲۵ سنت معادل ۱.۴۲درصد افزایش به ۸۹ دلار و ۱۸ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۱ دلار و ۲۲ سنت معادل ۱.۴۷ افزایش ۸۴ دلار و ۴۳ سنت معامله می‌شود.

پنتاگون ادعا می‌کند حمله به دو تاسیسات در شرق سوریه پاسخی است به حمله به پایگاه‌های ارتش آمریکا در عراق و سوریه. حمله به پایگاه‌های آمریکایی از آغاز درگیری بین رژیم صهیونیستی و حماس در هفتم اکتبر افزایش یافته است.

گرچه این حمله‌ها مستقیماً عرضه نفت را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد، اما این ترس وجود دارد که درگیری در نوار غزه بین رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا و حماس ممکن است گسترش یافته و عرضه نفت ایران به عنوان یکی از تولید کنندگان بزرگ دنیا را تحت تاثیر قرار دهد. گسترش جنگ همچنین صادرات عربستان بزرگترین صادر کننده نفت دنیا و سایر تولید کنندگان حاشیه خلیج فارس را هم کاهش می‌دهد.

اما هر دوی این شاخص‌های نفتی اولین کاهش قیمت هفتگی را طی سه هفته گذشته تجربه می‌کنند. با وجود این مخاطرات ژئوپلیتیکی، عرضه نفت هنوز تغییری نکرده است.

حمله زمینی شبانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه دنیای عرب را عصبانی کرده است.

بنجامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد آماده یک حمله زمینی تمام عیار می‌شوند، در حالی که آمریکا و سایر کشورها از وی خواسته‌اند این حمله را به خاطر نگرانی در مورد برانگیخته شدن سایر جبهه‌ها در خاورمیانه به تعویق بیندازد.

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس همچنان پیش بینی می‌کنند متوسط قیمت نفت خام برنت در سه ماهه اول ۲۰۲۴ برابر با ۹۵ دلار در هر بشکه باشد. اما اعلام کردند کاهش صادرات نفت ایران می‌تواند این رقم را ۵ درصد افزایش دهد.

این تحلیلگران عقیده دارند در صورت مختل شدن تجارت در تنگه هرمز که ۱۷ درصد نقل و انتقال جهانی نفت از طریق آن صورت می‌گیرد، قیمت این کالا ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر، تمدید کاهش تولید داوطلبانه عربستان و روسیه تا پایان سال جاری میلادی بیش از پیش بازارهای جهانی را با کمبود مواجه کرده و از قیمت نفت حمایت می‌کند.

تسنیم

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار