تاریخ انتشار این مطلب 1400/01/07 - 09:51:27

قیمت نفت پس از اختلال کانال سوئز چقدر شد؟

به گزارش رصد روز، پیدایش موج جدیدی از ویروس کرونا در سراسر دنیا باعث محدودیت‌های قرنطینه‌ای جدیدی در بسیاری از کشورها شده است. بر این اساس کارشناسان بازار پیش‌بینی کردند که میزان تقاضا برای انرژی سوخت در آینده کاهش می‌یابد، به همین دلیل قیمت نفت در چند جلسه دوباره کاهش را تجربه کرد.

اما عوامل غیر منتظره‌ای مثل مسدود شدن یکی از مهم‌ترین آبراه‌های دنیا،می‌تواند تاثرات جدیدی بر قیمت نفت بگذارد.

به گزارش رویترز هر بشکه نفت خام برنت پس از افت ۳٫۸ درصدی در روز پنج شنبه ، با ۲ دلار و ۶۲ سنت معادل ۴٫۲ درصد افزایش در هر بشکه به  ۶۴ دلار و ۵۷ سنت رسید.

همچنین نفت خام وست تگزاس اینترمدیت با ۲ دلار و ۴۱ سنت معادل ۴٫۱ درصد افزایش به ۶۰ دلار و ۹۷ سنت در هر بشکه رسید. در روز قبل نفت خام آمریکا ۴٫۳ درصد سقوط کرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، تجارت نفت و قیمت‌ها در این هفته ناپایدار بود، زیرا معامله‌گران تاثیر احتمالی انسداد کانال سوئز را در برابر اثرات جدید محدودیت‌های ویروس کرونا ارزیابی کردند.

پائولا رودریگز ماسیو ، معاون رئیس بازارهای نفت شرکت تحقیقاتی رایستد انرژی به رویترز گفت: امروز بازار دوباره  روند صعودی داشته است زیرا معامله‌گران در آنچه قبلا نتیجه گرفته بودند تغییر عقیده دادند و معتقدند اختلالات کانال سوئز برای بازار نفت، توزیع و عرضه نفت در واقع مهم‌تر از نگرانی‌های کاهش تقاضا است.

  جزییات آمار سجامی ها به تفکیک استان منتشر شد

رویترز نوشته است که در روز جمعه تلاش‌ها برای آزادسازی کشتی به گل نشسته و باز شدن این آبراه افزایش یافت اما آزادسازی کانال سوئز ممکن است هفته‌ها طول بکشد.

طبق گزارش رویترز براساس اطلاعات شرکت اطلاعاتی کیپر، ۱٫۷۴ میلیون بشکه نفت در روز از کانال سوئز عبور کرده است. کیپر گفت علاوه بر این، ۱٫۵۴ میلیون بشکه  محصولات نفتی تصفیه شده در روز از این کانال عبور می‌کند ، یعنی حدود ۹ درصد از تجارت جهانی فرآورده‌های نفتی دریا.

کیپر به رویترز گفت: روز جمعه ۱۰ شناور که حدود ۱۰ میلیون بشکه نفت حمل می‌کنند، در نقاط ورودی کانال سوئز منتظر باز شدن این کانال بودند.

طبق این گزارش با توجه به مسدود بودن کانال سوئز، نرخ حمل‌ونقل برای تانکرهای فرآورده‌های نفتی در این هفته تقریبا دو برابر شده است. همچنین چندین کشتی به سمت مسیر دیگری هدایت شده‌اند.

به گزارش رویترز، بازارهای نفت نیز با نگرانی در مورد افزایش خطر ژئوپلیتیک در خاورمیانه  مواجه است. زیرا نیروهای حوثی یمن روز جمعه اعلام کردند که حمله به تأسیسات نفتی سعودی آرامکو را آغاز کردند.

آخرین قیمت نفت خام برنت ۶۴ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه است.

همچنین قیمت لحظه‌ای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت در هر بشکه به ۶۰ دلار و ۷۳ سنت رسیده‌ است.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا