قیمت کالا‌ها در محاصره سه ضلع ویرانگر اقتصاد ایران/ دولت، مردم را به گرانی روزانه کالاها عادت داده است

به گزارش رصد روز ، تغییرات مداوم قیمت‌ها در کشور اتفاق تازه ای نیست، اما امروز بازار محصولات به ویژه کالاهای اساسی از دست دولت رها شده و این مشکل حالا تنها مختص به اقشار کم درآمد نیست، بلکه تمام جامعه را درگیر خود کرده است.

این افزایش روزانه قیمت‌ها به جایی رسیده است که برخی مراجع تقلید نیز زبان به شکوه گشوده‌ و از شخص رئیس جمهور و دولت انتقاد کرده‌اند.
طی هفته های گذشته بهای ارز یکباره رو به افزایش نهاد و به سرعت اثر خود را بر دیگر کالا‌ها گذاشت و بسیاری از کالا‌ها آنی تغییر قیمت دادند، به گونه ای که برخی کالا‌ها در روز، دو یا سه بار تغییر قیمت می‌دهند و این وضعیت باعث آشفتگی شدید در بازار‌های کشور شد و قدرت خرید مردم در مدت کوتاهی کاهش چشمگیری پیدا کرده است.
«با چه منطقی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت معرفی نشده است؟»، «اگر قرار است آقای مدرس خیابانی معرفی شود زودتر این کار انجام شود و یا فرد دیگری معرفی شود»، «به هرحال مسئول نظارت بر بازار، وزیر صنعت، معدن و تجارت است و کسی که سرپرست است انگیزه لازم را ندارد» و …
اینها موضوعاتی بود که در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس از سوی برخی از نمایندگان مجلس مطرح شد و در نهایت رییس مجلس بر ضرورت معرفی هرچه سریع‌تر وزیر پیشنهادی صنعت از سوی رییس جمهور تاکید کرد.
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در اخطاری در جلسه علنی مجلس با استناد به اصل ۱۳۳ قانون اساسی گفت که وضعیت دلار، قیمت خودرو و لوازم خانگی را می‌بینید که به چه شکل است. در این شرایط وزارت صنعت، معدن و تجارت با سرپرست اداره می‌شود. درست است که براساس قانون، یک وزارتخانه می‌تواند سه ماه سرپرست داشته باشد ولی آیا شرایط عادی است که رییس جمهور امروز و فردا می‌کند؟
از سوی دیگر احد آزادیخواه نماینده ملایر در مجلس در تذکری در جلسه علنی صبح روز یکشنبه مجلس در اخطاری مستند به اصل سوم قانون اساسی گفت: بسیاری از خانواده ها هستند که به تشخیص ما نیازمند بودند اما یارانه آنها حذف شده یا سبد معیشتی به حسابشان ریخته نشده است که این تبعیض ناروا است.آنها به ما مراجعه می کنند ما هم پاسخی نداریم. نامه می نویسیم و به ما پاسخی داده نمی شود.
به گفته این نماینده مجلس، در این شرایط گرانی، تورم و مشکلات در بازار، مهمترین وزارتخانه که تسلط بر بازار دارد وزارت صنعت است که با سرپرست اداره می شود و البته زحمت می کشند ولی ما نیاز به وزیر داریم تا مشکلات مردم راحت‌تر حل شود.

مردم از گرانی ها به تنگ آمده اند

مردم در کوچه و بازار علاوه بر گلایه از گرانی، نظر خود را در مورد علت گرانی و مهار نشدن آن چنین بیان می کنند که انگار بازار و اتفاقات آن مربوط به مسئولان این کشور نیست.
یکی از شهروندان تهرانی با ابراز گلایه از افزایش روزانه مواد غذایی می‌گوید: صبح تا بعدازظهر قیمت‌ها فرق می‌کند و هیچ نظارتی وجود ندارد، هرچند این رویه افزایش قیمت در کشور موضوع جدیدی نیست اما نه به این شکل، بالا رفتن قیمت کالاها واقعاً مشکلات جدی را برای ما به‌وجود آورده است.
این شهروند عدم نظارت بر واحدهای صنفی را علت این افزایش قیمت دانسته و می‌گوید: افزایش قیمت دلار تأثیر زیادی بر قیمت‌ها داشته که دولت در جلوگیری از افزایش ارز و ثبات بازار آن ناتوان بوده است.
دیگر شهروندی که برای خرید به فروشگاه مواد غذایی آمده بود با بیان اینکه گرفتار مشکلاتی هستیم که نمی‌دانیم از آن رهایی می‌یابیم یا نه، بیان می‌کند: هر روز با قیمت های عجیب مواجه هستیم و متولیان هیچ ترتیب اثری نمی دهند یا نمی خواهند که بدهند؛ به هر حال مردم را زیر بار گرانی خرد کرده اند، صدای مردم از گرانی درآمده است. به هر بازاری می رویم با افزایش عجیب و غریب قیمت ها روبرو می شویم؛ جایی برای نفس کشیدن نیست.
وی ادامه می‌دهد: البته صدای ما از گرانی در آمده ولی صدای‌مان بیشتر از بی‌توجهی و بی‌عرضگی متولیان کنترل قیمت‌ها درآمده است. امروز به هر بازاری مثل خودرو، مواد غذایی، پوشاک، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی و… که مراجعه می کنیم گرانی و بلبشو بیداد می کند و افزایش قیمت روزانه از سوی دولت عادی شده است.

بازار آشفته کالا زیر سایه سیاست کاری ها

در همین رابطه محمدعلی صدیقی، عضو سابق هیات‌ رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: امروز با مواجه شدن افزایش نرخ ارز، تکان های زیادی به بخش های مختلف وارد شده است از اینرو آثار تغییرات حاصل از نرخ ارز بر روی کالا‌ها بر اساس طبقه بندی کالایی متفاوت است، به گونه ای که روی برخی کالا‌ها تأثیر نرخ ارز آنی اثر می‌گذارد، حال آنکه در برخی دیگر از کالا‌ها با تأخیر همراه است و در مورد برخی دیگر از کالا‌ها به بازه زمانی بلندمدتی نیاز است.
به گفته عضو سابق هیات‌ رئیسه اتاق اصناف ایران، تبعات افزایش افسارگسیخته نرخ ارز سالهاست بر اقتصاد کشور نشان داده شده است و این بی نظمی در حفظ و ثبات قیمت ارز بیشتر بر روی معیشت مردم تاثیر گذار بوده و هست.
این فعال صنفی با توجه به شرایط بحرانی این روزها تاکید کرد: تلاطم های ارزی در کنار پاندومی کرونا و تحریم ها به سه ضلع ویرانگر در اقتصاد تبدیل شده است که متاسفانه هر یک از این موارد تاکنون با بی توجهی مواجه شده است.
وی تصریح کرد: ناتوانی در تنظیم بازار و کنترل نرخ‌ها، سوء‌استفاده های پی در پی برخی دلالان از نوسانات قیمتی، کسری درآمدی خانوار و ناتوانی دولت در تثبیت بازارها، چالش‌های عمیقی را در اقتصاد ایران ایجاد کرده است.
صدیقی تاکید کرد: مردم قدرت خرید خود را از دست داده اند، در واقع قدرت خرید جدیدی با افزایش دستمزدها ایجاد نشده و تنها بخشی از کاهش قدرت خرید در یکسال گذشته با اعمال احتمالی افزایش حقوق‌ها جبران می‌شود و معیشت خانوار همچنان با کسری مواجه خواهد بود.
عضو سابق هیات‌ رئیسه اتاق اصناف ایران ادامه داد: ما هر روز شاهد افزایش قیمت ارز هستیم و این برخلاف شعارهای رئیس جمهور در انتخابات است که بیان می‌کرد شب می‌خوابیم و صبح با افزایش قیمت‌ها روبرو هستیم، همین وضعیت را این روزها می‌بینیم اما رئیس جمهور و وزارت صمت چه اقدامی برای کنترل وضعیت می‌کند؟
صدیقی گفت: دولت، مردم را به رویه گرانی روزانه کالا و محصولات اساسی عادت داده است، از اینرو با سیاست افزایش نرخ دلار برای جبران کسری بودجه، تنش را در بازار ایجاد می کند و در نتیجه همه اقشار جامعه باید فشار های اقتصادی را متحمل شوند که این موضوع تبعات سنگینی را به همراه خواهد داشت.
وی افزود: پاسخ آنها به مردم با این گرانی‌ها چیست؟ آیا از وضعیت مردم خبر دارید؟ هر روز افزایش قیمت ارز در نرخ‌ کالاهای اساسی و ضروری اثر می‌گذارد. افزایش بی وقفه قیمت‌ها دیگر برای مردم غیر قابل تحمل شده است.
به اعتقاد این فعال صنفی، سیاست گرانی ارز تبعاتی را برجای می گذارد که تا چند سال آینده مردم باید تاوان این اهمال کاری ها را بپردازند.
صدیقی با تاکید بر اینکه نباید با سیاست های اشتباه شرایط اقتصادی را از این سخت تر کنند، گفت: وزارت صمت به عنوان متولی اصلی در کنترل قیمت ها نقش اساسی دارد اما هنوز برای تعیین وزیر این وزارتخانه تعیین تکلیف نشده است. این روزها تمام توجه ها به سمت بازار خودروست؛ هرچند در این بازار هم هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده است .
عضو سابق هیات‌ رئیسه اتاق اصناف ایران در پایان گفت: وزارتخانه ای که نبض بازار، صادرات، تولید و واردات را به دست دارد امروز پس از گذشت مدت زیادی هنوز بدون وزیر است، پس چطور انتظار می رود که بتوانند به وضعیت ایجاد شده سروسامان بدهد.
اقتصاد ۲۴

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا