لیگ فوتبال ۱۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومانی

دستمزد سالانه بازیکنان فوتبال به ۱۰میلیارد تومان هم رسیده است و گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد که ۱۶تیم لیگ برتر ایران در یک سال حدود هزار میلیارد تومان حقوق بازیکن می‌دهند.

«در ایران رسم نیست که درآمد فوتبالیست‌ها و رقم دقیق قرارداد آنها رسانه‌ای شود. دستمزد بازیکنان فوتبال در ایران که معمولا رقم کمی هم نیست تا سرحد امکان از مردم و رسانه‌ها پوشیده می‌ماند. با وجود این هواداران فوتبال علاقه شدیدی به این موضوع دارند و شرایط اقتصادی اخیر، علاقه آنها را چند برابر هم کرده است. همین چندماه قبل وقتی جزئیات قرارداد مهاجم خارجی استقلال فاش شد و همه فهمیدند یک فصل بازی شیخ دیاباته حدود ۱۱میلیارد تومان برای استقلال آب خورده است، حاشیه‌ها و بحث‌های فراوانی بر سر این مبلغ عجیب‌وغریب ایجاد شد. مسئولان باشگاه نیز انتشار این ارقام را اقدامی غیر اخلاقی از سوی دشمنان خود قلمداد کردند. اما چند ماه بعد از آن ماجرا، شرایط آن قدر تغییر کرده که نه افشای رقم قراردادها کار چندان عجیبی است و نه پرداخت ده‌ – یازده میلیارد بابت یک فصل تعجب کسی را برمی‌انگیزد. حالا تقریبا همه می‌دانند قیمت بازیکن و مربی در فوتبال ایران به چنین اعداد درشتی رسیده است.

این گزارش نگاهی اجمالی دارد به قیمت بازیکنان در این فصل و بررسی تک‌تک تیم‌های حاضر در لیگ بیستم؛ لیگی که ممکن است اصلا برگزار نشود! پرواضح است که برخی از اعداد و ارقام به‌ کار رفته در این گزارش بر اساس اطلاعات ‌موثق و برخی دیگر بر پایه شنیده‌های نیمه‌موثق از گوشه‌ و کنار فوتبال به‌ دست آمده‌اند. به هر حال، چنان که گفته شد و می‌دانید، در ایران رسم نیست که کسی از درآمد دقیق فوتبالیست‌ها باخبر شود.

پرسپولیس؛ با مداد بنویسید ۱۰۰میلیارد

باید از پرسپولیس آغاز کرد؛ قهرمان چهار دوره اخیر لیگ برتر و فینالیست لیگ قهرمانان آسیا. موفق‌ترین تیم سال‌های اخیر، امسال به ستاره‌های درجه‌ اول خود رقمی حدود ۸میلیارد تومان برای یک فصل می‌پردازد. این رقمی است که نتوانست ترابی، علیپور و شجاع را برای ماندن راضی کند و آنها ایران را ترک کردند. ترابی که پیشنهاد ۲۵ میلیاردی از قطر داشت به مدیران باشگاه گفته بود با نصف این رقم در تیم می‌ماند اما پرسپولیس توان پرداخت این پول را نداشت. قرمزها امسال بازیکن ۱۰ میلیاردی ندارند و گران‌ترین بازیکنان آنها قرارداد ۸میلیاردی بسته‌اند. بازیکنان جدید این تیم که قبل از لیگ قهرمانان آسیا به سرخپوشان ملحق شدند هم قراردادهایی حدود ۵میلیارد تومان – یا کمی بیشتر – دارند. آرمان رمضانی، مهاجمی که در فصل گذشته ۴ گل برای سایپا زده امسال ۵میلیارد از پرسپولیس دریافت خواهد کرد. یک درجه پایین‌تر از این تازه‌واردها به بازیکنان دو – سه میلیاردی می‌رسیم که مهدی شیری و مهدی عبدی از آن جمله‌اند. به این ترتیب و با یک حساب سرانگشتی فینالیست آسیا امسال چیزی حدود ۱۰۰میلیارد تومان باید بابت قرارداد بازیکنانش بپردازد.

شهرخودرو؛ نزول به طبقه متوسط

بعد از یکی‌ – دو فصلی که شهرخودرو را در جمع مدعیان می‌دیدیم، مهدی رحمتی در این فصل نماینده مشهد را با بازیکنان متوسطی بسته که در میان آنها تقریبا اثری از ستاره‌های گران‌قیمت نیست. خریدهای شهرخودرو بازیکنانی همچون امیرحسین کریمی، رحمان جعفری، صادق صادقی، احمد الجبوری و… هستند که با آنها قراردادهای دو تا سه‌ ساله بسته شده و دستمزد آنها برای این مدت حدود ۴میلیارد تومان خواهد بود. بازیکنان پیشین شهرخودرو هم قراردادهای نسبتا ارزان‌قیمتی دارند و در این باشگاه خبری از ریخت‌وپاش‌های آنچنانی نیست. شهرخودرو مثل تراکتور یک باشگاه خصوصی است اما برخلاف تراکتور از بودجه کلانی برخوردار نیست.

پیکان و سایپا؛ خودروهای گران، تیم‌های ارزان

پیکان و سایپا با وجود اتصال به شرکت‌های خودروسازی بودجه چندانی ندارند و از تیم‌های ارزان‌قیمت لیگ برتر محسوب می‌شوند. سقف قرارداد در این دو تیم نهایتا ۱/۲۰۰ تا ۱/۵۰۰ میلیارد تومان است و به همین دلیل این دو تیم نتوانسته‌اند بازیکنان خوب و تأثیرگذار خود را حفظ کنند. شاید امسال هم مثل سال گذشته نام پیکان و سایپا را در میان گزینه‌های سقوط ببینیم چون مجموع بودجه این دو تیم کمتر از بودجه مس رفسنجان تازه‌وارد به لیگ برتر است.

سپاهان؛ بچه‌پولدار اصفهان

سپاهان از متمول‌ترین و پرهزینه‌ترین تیم‌های لیگ است و در این فصل هم بازیکنان گران‌قیمت زیادی دارد. محرم نویدکیا، سرمربی جدید این تیم برای جور کردن ترکیب بازیکنانش به خریدهای زیادی احتیاج نداشت اما همین خریدهای کم‌تعداد هم هزینه زیادی روی دست این باشگاه گذاشتند. سپاهان با ۷میلیارد تومان دانیال اسماعیلی‌فر را از چنگ پرسپولیس درآورد و محمد نژادمهدی را با ۵میلیارد از ذوب‌ آهن گرفت. خرید دیگر این تیم محمدرضا خلعتبری بود که قطعا برای بازگشت به تیم سابقش رقم خوبی از اصفهانی‌ها دریافت کرده است. سپاهان بر خلاف پرسپولیس و استقلال بازیکن ایرانی ۱۰میلیاردی هم دارد و ستاره‌های درجه‌اول این تیم ازجمله امید نورافکن ملی‌پوش حدود ۸تا ۱۰میلیارد برای یک فصل دریافت می‌کنند. قیمت کی‌روش استنلی – آقای گل لیگ هجدهم – نیز در همین حدود است. در سپاهان ارزان‌ترین بازیکنان (بازیکنان اصلی) ۳میلیاردی هستند یعنی کف قرارداد در این تیم با سقف قرارداد در فولاد خوزستان برابری می‌کند! به‌عنوان مثال رضا دهقانی که به‌صورت قرضی از این تیم جدا شده و به نساجی رفته بود، در صورت بازگشت به اصفهان قراردادی ۴میلیاردی خواهد داشت. با یک حساب‌وکتاب تقریبی، دستمزد سپاهان به بازیکنانش در این فصل بالای ۱۳۰-۱۲۰میلیارد تومان خواهد بود. این تیم سنگین‌ترین رقم این فصل را هم به علی کریمی پیشنهاد کرده که تا این لحظه توافقی میان دو طرف حاصل نشده است.

نفت آبادان؛ نفت هست، پول نیست

تیم محبوب خوزستان فصل گذشته بیشترین پولی که به بازیکنانش می‌داد حدود ۸۰۰میلیون تا یک‌میلیارد تومان بود. این پول به بازیکنانی همچون عیسی آل‌ کثیر و میلاد جهانی و… تعلق می‌گرفت که حالا اغلب آنها از آبادان رفته‌اند. از جمع گران‌قیمت‌ها فقط طالب ریکانی کاپیتان تیم باقی مانده که با وجود تورم شدید و بالا رفتن قیمت‌ها باز هم بیشتر از ۲میلیارد درآمد نخواهد داشت. در کل صنعت‌ نفت باز هم یکی از تیم‌های ارزان‌قیمت لیگ خواهد بود و بازیکنان اصلی این تیم همگی بین یک تا ۲میلیارد دریافت خواهند کرد.

ذوب‌ آهن؛ رنگ سبز اسکناس

ذوب‌ آهن از تیم‌های ته‌جدولی فصل گذشته بود اما در زمینه بودجه و پرداخت‌ها ازجمله تیم‌های متوسط به بالا محسوب می‌شود. خریدهای جدید این تیم مانند میلاد جهانی و شهاب گردان با قراردادهای ۵میلیاردی به فولادشهر آمده‌اند. حفظ هادی محمدی و وحید محمدزاده و… نیز تقریبا در همین حد و حدود برای ذوب‌آهن آب می‌خورد. ذوب‌ آهن البته بازیکن گران‌تر از ۵میلیارد هم دارد که قاسم حدادی‌فر کاپیتان این تیم یکی از آنهاست.

گل‌گهر؛ زندگی لاکچری در میانه جدول

همین که امیر قلعه‌نویی به گل‌گهر رفته به‌خوبی نشان می‌دهد آنها از چه بودجه خوبی برخوردار هستند. گفته می‌شود قرارداد قلعه‌نویی با تیم سیرجانی ۱۵میلیارد است که با احتساب آپشن‌ها ممکن است به ۲۰میلیارد هم برسد. این مربی مدعی است تیم گل‌گهر با بودجه ۴۵میلیارد تومانی بسته شده اما شنیده‌ها حاکی است مسئولان گل‌گهر سقف قرارداد را روی ۶میلیارد گذاشته‌اند و برای بازیکنان متوسط نیز از ۳تا ۵میلیارد هزینه کرده‌اند. به‌عنوان مثال بازیکنی که قراردادش در نساجی ۷۰۰میلیون بوده امسال قرارداد ۳میلیاردی با گل‌گهر بسته است. به‌ نظر می‌رسد بودجه این تیم حداقل ۵۰درصد بالاتر از رقمی است که قلعه‌نویی ادعا می‌کند.

فولاد؛ کم‌خرج و پرقدرت

اما فولاد خوزستان به‌عنوان تیم سوم فصل گذشته و یکی از نمایندگان ایران در آسیا، احتمالا کم‌هزینه‌ترین باشگاه در میان مدعیان قهرمانی خواهد بود. فولاد در پنجره نقل‌وانتقالات خریدهای زیادی انجام داد اما نکته مهم اینجاست که در این باشگاه سقف ۳میلیارد تومان برای قراردادهای بازیکنان تعیین شده است. مدیران این باشگاه تأکید دارند به استثنای پاتوسی و پریرا – ۲ بازیکن خارجی که خرج زیادی روی دست تیم گذاشته‌اند – به هیچ بازیکن دیگری بالاتر از ۳میلیارد پرداخت نکنند. البته جواد نکونام از مدیران فولاد خواسته بود سقف قرارداد بازیکنان ایرانی را هم تا ۵میلیارد بالا ببرند تا او بتواند تیمی مدعی برای حضور در آسیا ببندد. اما ظاهرا با درخواست او موافقت نشده چون همانطور که دیده شد هیچ ستاره گران‌قیمتی به اهواز نیامد و حتی فولادی‌ها رقابت برای جذب فراز امامعلی را به باشگاهی چون مس رفسنجان باختند. بنابراین فولاد با ستاره‌های درجه‌اول خود که حدس زدن نام آنها سخت نیست قرارداد ۳میلیاردی بسته و برای دیگر بازیکنان نیز دستمزدهایی از ۱.۵تا ۲.۵میلیارد درنظر گرفته است. اگر این شنیده‌ها درست باشد، مجموع قرارداد فولادی‌ها از ۶۰میلیارد تومان فراتر نخواهد رفت.

تراکتور؛ گاوصندوق دلار

تیم چهارم فصل گذشته و پرهزینه‌ترین باشگاه خصوصی لیگ ایران، امسال هم بازیکنان گران‌قیمتی در ترکیب خود خواهد داشت. محمدرضا زنوزی مطلق، مالک باشگاه تراکتور برای هزینه کردن در تیم خودش کاملا آزاد است و قوانین دست‌وپاگیر باشگاه‌های دولتی را ندارد. او ۲فصل پیش با تکیه بر همین آزادی عمل، ۳کاپیتان تیم‌ ملی را در حالی از باشگاه‌های خارجی به ایران کشاند که هیچ باشگاه دیگری در ایران توانایی خرید آنها را نداشت. شجاعی، دژاگه و حاج‌صفی حالا سومین فصل حضور خود در تراکتور را آغاز کرده‌اند و همچنان گران‌ترین بازیکنان باشگاه تبریزی هستند. از این جمع، مسعود شجاعی سنگین‌ترین قرارداد را دارد و گفته می‌شود رقم قرارداد او برای یک فصل ۵۵۰هزار یورو است. این عدد می‌تواند لقب گران‌ترین بازیکن ایرانی لیگ را نصیب مسعود شجاعی کند. اشکان و حاج‌صفی هم قراردادهایی ارزی و البته کمی ارزان‌تر از شجاعی دارند. یک درجه پایین‌تر از این بازیکنان رشید مظاهری و رضا اسدی بودند که هر دو از تراکتور جدا شدند وگرنه رقم قرارداد آنها برای فصل جدید ۸تا ۱۰میلیارد تومان بود. سایر بازیکنان فیکس فصل گذشته یعنی تیکدری، سعید مهری و… که قرارداد آنها کمتر از ۳میلیارد بود امسال با حدود ۴تا ۵میلیارد تومان تمدید کرده‌اند. زنوزی البته پولی هم برای جذب ستاره‌های ۷تا ۱۰میلیاردی کنار گذاشته بود اما ستاره‌ای جذب نشد.

ماشین‌سازی؛ آه در بساط نیست

تیم دوم تبریز امسال قرار نیست پول زیادی هزینه کند. اغلب بازیکنان فصل گذشته این تیم قراردادهای خود را یکطرفه فسخ کرده و رفته‌اند. ماشین‌سازی هم جای آنها را با خریدهای ارزان‌قیمتی از لیگ‌یک و دسته۲ پر کرده است. به‌نظر می‌رسد ماشین از گزینه‌های سقوط در لیگ آتی باشد، چون بودجه تیم و قرارداد بازیکنانش را با معیارهای لیگ‌یکی بسته است.

نساجی قائمشهر؛ حراج فصلی، ۹۰درصد آف

نساجی تقریبا تمام بازیکنان اصلی‌اش را در نقل‌وانتقالات از دست داد و تقریبا تمام خریدهای جدیدش از تیم‌های دسته‌اولی بودند. نماینده مازندران از لحاظ مالی شرایط ایده‌آلی ندارد و خیلی از خریدهای این تیم زیر یک میلیارد تومان قرارداد بسته‌اند. حامد شیری، مجتبی ممشلی و محمدمهدی نظری – بازماندگان تیم فصل گذشته و ۳ کاپیتان فعلی تیم – هم بین ۱.۵ تا ۲میلیارد دریافت خواهند کرد.

استقلال؛ کمی بالاتر از پرسپولیس

در استقلال سقف قراردادها تا حدودی شبیه پرسپولیس است و ستاره‌های آبی‌پوش نیز مثل سرخپوشان قرارداد ۸ میلیاردی دارند. با این تفاوت که استقلال امسال پیشنهاد ۱۰میلیاردی هم داده و بر خلاف پرسپولیس که برای هیچ بازیکنی تا این حد ولخرجی نکرده، آبی‌ها حاضرند برای ستاره تأثیرگذار فصل گذشته‌شان ۱۰میلیارد هم بپردازند. بعد از پنج‌شش بازیکن گران‌قیمت استقلال که در این فصل بین ۷تا ۸میلیارد پول می‌گیرند، به بازیکنان درجه دوم و تعدادی از تازه‌واردهای این فصل می‌رسیم که رقم قراردادشان در حدود ۴تا ۵میلیارد بوده است. در میان تازه‌واردها گران‌ترین قرارداد را محمد نادری دارد که ۴.۵میلیارد دستمزد به‌اضافه ۲.۵میلیارد آپشن، ممکن است رقم دریافتی او را در این فصل به ۷میلیارد هم برساند. تازه دریافت رضایتنامه دائمی او از باشگاه بلژیکی هم چیزی حدود ۵میلیارد هزینه دارد و به این ترتیب ممکن است صید تازه استقلالی‌ها چیزی حدود ۱۲میلیارد تومان خرج روی دست این باشگاه بگذارد. با این حساب نادری می‌تواند برای استقلال هم‌قیمت شیخ دیاباته تمام شود. کف قرارداد استقلالی‌ها با بازیکنان بزرگسال خود ۱.۵تا ۲میلیارد است که به خریدهای گمنام‌تر این تیم تعلق می‌گیرد. در مجموع استقلال با توجه به حضور دیاباته و میلیچ و با توجه به ارقام بالایی که سعادتمند پیش از رفتن از این باشگاه پای قرارداد بازیکنان نوشت، در این فصل کمی بیشتر از پرسپولیس بابت قرارداد بازیکنانش خواهد پرداخت.

نفت مسجدسلیمان؛ کپی برابر اصل

نفت مسجدسلیمان که فصل گذشته بارها به مشکل بی‌پولی و اعتصاب برخورد کرد، در این فصل به‌دنبال یک اسپانسر پرقدرت است و یکی از شرکت‌های معروف بیمه را برای این موضوع هدف گرفته است. همه بازیکنان این تیم در فصل گذشته زیر یک میلیارد تومان قرارداد داشتند و البته هیچ‌یک از آنها نتوانستند بیشتر از ۶۰درصد قرارداد خود را دریافت کنند. اما سرمربی تیم یعنی مهدی تارتار تمام مبلغ قراردادش را گرفت. امسال هم میانگین قراردادها در مسجدسلیمان بین یک تا ۲میلیارد تومان خواهد بود تا از این لحاظ ۲تیم نفتی خوزستان کاملا شبیه به هم باشند.

مس رفسنجان و آلومینیوم اراک

دو تیم تازه‌وارد به لیگ برتر از لحاظ مالی وضعیت نسبتا خوبی دارند. هم آلومینیوم اراک و هم مس رفسنجان از باشگاه‌های ثروتمند لیگ‌یک محسوب می‌شدند و تقریبا موفق شده‌اند برای لیگ برتر هم تیم آبرومندی ببندند. مس رفسنجان با بازیکنان اصلی‌اش قراردادهای ۲تا ۴میلیاردی بسته و حتی موفق شده یک بازیکن را از چنگ فولاد خوزستان و گل‌گهر خارج کند. آلومینیوم نیز در نخستین فصل ورود به لیگ برتر بازیکن میلیاردی زیاد دارد و به گران‌ترین بازیکنش ۳میلیارد تومان دستمزد می‌دهد.

 

 

 

 

 

ایسنا

مطالب مرتبط