مافیا عامل گرانی قیمت گوشت در بازار

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، قیمت گوشت طی هفته‌های اخیر روند صعودی به خود گرفت. در حالی که تا ماه پیش هر کیلوگرم گوشت ۱۱۰ هزار تا ۱۲۰ هزار تومان معامله می‌شد، حالا بر اساس گزارش ها گوشت لاشه در مغازه‌ها کیلویی ۱۴۶ هزار و در عمده‌فروشی‌ها ١٣۶ هزار تومان عرضه می‌شود. در حال حاضر ران گوساله ١٨٠ هزار تومان، سردست گوساله ١٧٠ هزار تومان و فیله گوساله ٣٣٠ هزار تومان قیمت خورده‌اند.

البته افزایش قیمت گوشت قابل پیش‌بینی بود. چراکه به محض صادرات دام، برخی فروشندگان این مساله را دستاویزی برای گران‌کردن این کالای اساسی قرار دادند.

اکنون در حالی شاهد چنین اتفاقاتی هستیم که ایران با مازاد تولید گوشت قرمز روبه‌روست. انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در تابستان امسال تعداد دام سبک موجود در دامداری‌های کشور را ۶۳ میلیون و ۲۰۰ هزار راس اعلام کرد. البته این روند نسبت به بهار سال جاری کاهشی بود. دام‌های کشور شامل ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار راس گوسفند و بره و ۱۶ میلیون و ۴۰۰ هزار میلیون راس بز و بزغاله بود که به ترتیب افت ۱۱ و ۹ درصدی داشتند.

قیمت گوشت فقط در تهران بالا رفت

در همین زمینه رئیس شورای تامین دام کشور به تجارت‌نیوز گفت: قیمت گوشت تنها در تهران بالا رفت. چراکه به محض صادرات دام، برخی دلالان به شکل مافیایی عرضه دام به استان تهران را کم کردند. البته عامل دوم هم می‌تواند بارش برف و باران باشد که توزیع دام به استان تهران را کم کرد.

منصور پوریان توضیح داد: افزایش قیمت گوشت هیچ توجیهی ندارد. زیرا قیمت دام در دامداری‌ها بالا نرفت و کماکان هر کیلو دام زنده ۶۰ هزار تومان فروخته می‌شود. همچنین با زایش پاییزه و صادرات دام جمعیت دامی کشور کاهش محسوسی نداشت.

او بیان کرد: عده‌ای به بهانه صادرات دام و جو روانی در نظر دارند تا قیمت گوشت را در تهران افزایش دهند. اکنون دام در دامداری‌ها موجود است و کمبودی نداریم. عرضه دام هم روال عادی دارد. همچنین مصرف گوشت در ایران نصف شده و باتوجه به این اتفاق جهش قیمت گوشت توجیهی ندارد.
تداوم کمبود خوراک دام

براساس این گزارش، خوراک دام در بازار دوباره کمیاب شد. پیش‌تر سیروس روستا، رئیس اتحادیه دامداران گفت: دامداران همچنان در تهیه خوراک دام مشکل دارند. علت کمبود خوراک دام این است که برخی از مسئولان اعلام کرده‌اند ارز دولتی را حذف می‌کنند. همین موضوع بهانه‌ای شد که برخی دلالان خوراک دام را به بازار عرضه نکنند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا