ماه‌عسل کوتاه بورس در دوران انتخاباتی

روز گذشته (سه شنبه) نخستین روز سرخ‌پوش کم‌جان سه‌گانه نماگر‌های اصلی بازار در هفته جاری معاملاتی رقم خورد.

به گزارش رصد روز، در این میان دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای که در دوران پسا انتخاباتی ماه‌عسل کوتاهی داشت، پس از شروع توفانی در روز شنبه و بازپس‌گیری کانال ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی، در روز یکشنبه با کاهش ارتفاع ۰.۱۹ درصدی همراه شد و در پایان ساعت معاملاتی روز سه‌شنبه در سطح ۲ میلیون و ۲۱۷ هزار واحدی قرار گرفت.

افت ۴ هزار و ۲۷۹ واحدی نماگر اصلی در حالی به‌ثبت رسید که نماگر هموزن که شاخصی برای ارزیابی همه‌جانبه حال و روز نماد‌های مختلف بازار سهام است نیز با نزول ۰.۰۵درصدی روبه‌رو شد و در پایان روز معاملاتی در سطح ۷۰۹ هزار و ۷۰۴ واحدی قرار گرفت. در این بین شاخص کل فرابورس که معیار مناسبی برای بررسی وضعیت سهام مختلف فرابورسی است، حدود ۰.۶۷ درصد سرخ‌پوش شد و در سطح ۲۲ هزار و ۸۴۵ واحدی کار خود را به اتمام رساند. ارزش معاملات خرد بازار سرمایه که شامل سهام و حق تقدم بازار می‌شود، روز گذشته مقدار ۲ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومانی را ثبت کرد. به علاوه ۳۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات بازار خارج شد.

در این میان سه نماد «فارس»، «شپنا» و «وبملت» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس تهران و نماد‌های «بپاس»، «آریان» و «آریا» بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس داشتند. همچنین «ذوب»، «شستا» و «خزامیا» سه نماد پرتراکنش روز سه‌شنبه بازار بودند. پس از رشد توفانی بازار در نخستین روز هفته جاری، روند تعادلی بازار مجددا وضعیت خسته‌کننده‌ای برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده است.

در این میان ارزش معاملات که روز شنبه همگام با سبزپوشی تابلوی معاملاتی، رشد کم‌نظیری را نسبت به هفته‌های گذشته خود به ثبت رسانده بود، از روز یکشنبه هم‌زمان با افزایش موج عرضه‌ها افت پیدا کرد و روز گذشته به محدوده‌های ۳ هزار میلیارد تومانی رسید. شیب نزولی ارزش معاملات حاکی از پایان هیجان معاملاتی سرمایه‌گذاران خبر می‌دهد. از این رو به نظر می‌رسد بازار برای صعود و فتح قله‌های مرتفع به تزریق بیشتر اخبار و عملیاتی شدن آن‌ها دل خواهد بست.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط