مجوز فروش متری مسکن در بورس کالا صادر شد/ با هر بودجه ای صاحب خانه شوید

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، فروش متری مسکن در بورس بالاخره مجوز گرفت و حالا افراد می‌توانند با هر میزان دارایی، در بورس کالا اوراق سلف مسکن خریداری کنند تا ضمن حفظ ارزش دارایی خود بتوانند در زمان مدنظرشان برای خرید ملک اقدام کنند.

معاملات مسکن سرانجام به بورس رسید و حالا مدیرعامل بانک مسکن خبر داده است که فروش متری خانه در بورس کالا مجوز شورای فقهی بانک مرکزی را دریافت کرده و بانک مسکن برای عملیاتی کردن این طرح مشغول رایزنی با سازمان بورس است.

محمود شایان، مدیرعامل بانک مسکن از برنامه جدید این بانک برای فروش متری آپارتمان با استفاده از اوراق موازی سلف خبر داده و گفته است که طرحی با نام فروش متری آپارتمان توسط بانک مسکن تدوین شده است و بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته شرکت‌های زیرمجموعه بانک مسکن از طریق بورس با اوراق موازی سلف فروش متری مسکن را اجرایی می‌کنند.

به گفته او مجوز شورای فقهی بانک مرکزی برای فروش متری مسکن گرفته شده است و در حال حاضر بانک مسکن مشغول با بورس است.

بنا به گفته شایان خانواده‌ها با این طرح می‌توانند از این پس به صورت متری اقدام به خرید مسکن کنند.

او همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در قبال خرید متری مسکن پروژه‌ای وجود دارد،‌ توضیح داده است: به شرکت‌های زیرمجموعه بانک تکلیف شده پروژه‌های بیشتری را در این زمینه تعریف کنند، ضمن این‌که مردم می‌توانند در بازار سرمایه خریدهای خود را به فروش برسانند و در بازار آزاد اقدام به خرید مسکن کنند.

فروش متری مسکن دقیقا یعنی چه؟

بر اساس این طرح افراد می‌توانند معادل پولی که دارند اوراق سلف مسکن بخرند. ارزش این اوراق معادل ارزش مسکن رشد می‌کند و در واقع ارزش پول و سرمایه خریداران این اوراق حفظ می‌شود.

خریداران اوراق سلف مسکن می‌توانند هر زمان که مایل بودند اوراق خود را با نرخ روز بفروشند و یا در طول زمان به تعداد اوراق خود اضافه کنند و در زمان مناسب این اوراق را فروخته و معادل آن در بازار آزاد مسکن بخرند یا از پروژه‌های عرضه شده مسکن در بورس کالا، خانه مدنظرشان را بخرند.

شیوه فروش مسکن در بورس کالا متراژی است یعنی افراد حتی اگر به اندازه خرید یک متر خانه، پول داشته باشند محدودیتی ندارند و می‌توانند به همان میزان خانه بخرند.

در گذشته مخالفت‌هایی با عرضه مسکن در بورس کالا وجود داشت. مخالفان این طرح معتقد بودند که مسکن کالای همگن نیست و برخلاف سایر کالاهای موجود در بورس کالا امکان عرضه به این شیوه وجود ندارد.

منظور آنها این بود که قیمت و کیفیت مسکن متفاوت است و خرید و فروش اوراق سلف برای مسکن و تعیین ارزش روز اوراق بسیار دشوار است اما علیرضا ناصرپور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران توضیح داده است که برای هر پروژه مسکن که در بورس کالا عرضه می‌شود یک نوع اوراق سلف در نظر گرفته شده است و اگر فردی بخواهد با اوراق سلف خود مسکن دیگری بخرد ضرایب تبدیل قیمت طراحی شده و متقاضی باید مطابق با ارزش مسکن مورد نظر خود اوراق سلف عرضه کند.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

 

تجارت نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا