مشکلات اقتصادی از مهم‌ترین دلایل طلاق در ایران

بررسی داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که سال گذشته ۲۰۴ هزار و ۳۰۴ طلاق در کشور به ثبت رسید. از این میان، حدود ۱۲ هزار طلاق، عمر رابطه کمتر از یک سال و بیش از ۵۳ هزار مورد هم عمر رابطه یک تا پنج ساله داشتند.

به گزارش رصد روز، همزمان با کاهش آمار ازدواج در کشور، تعداد طلاق‌های ثبت‌شده طی یک دهه اخیر نیز روند صعودی داشت. بررسی داده‌های رسمی از جمله مرکز آمار ایران و ثبت احوال نشان می‌دهد که نسبت ازدواج و طلاق در کشور در حال کاهش است؛ تا جایی‌که از هر سه ازدواج یک مورد طلاق هم در دفاتر رسمی ثبت می‌شود.

سال گذشته، ۵۲۴ هزار ازدواج در کشور ثبت شد. از سوی دیگر بیش از ۲۰۴ هزار طلاق هم به ثبت رسید. روندی که کارشناسان می‌گویند می‌تواند بر ساختار جمعیتی ایران و پیری جمعیت اثرگذار باشد

نکته مهم دیگری که در آمار‌ها به چشم می‌خورد، عمر روابط رسمی است. روابطی که بسیاری از آن‌ها بعد از چند ماه به طلاق ختم می‌شود و بسیاری دیگر بعد از ۳۰ سال یا بیشتر از آن.

۱۲ هزار طلاق با عمر رابطه کمتر از یک سال
مرکز آمار ایران در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، از وضعیت طلاق در کشور هم داده‌هایی ارائه داد. این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال گذشته، ۱۱ هزار و ۹۷۶ طلاق ثبت شد که طول مدت ازدواج آن‌ها کمتر از یک سال بود. به عبارتی ازدواج‌هایی که پس از چند ماه به طلاق ختم شد.

سال ۱۴۰۰ حدود ۵۷۲ هزار ازدواج در کشور ثبت شد. بر این اساس حدود ۲ درصد از این ازدواج‌ها به طلاق کشیده شد. اما بیشترین طلاق‌ها مربوط به کدام خانواده‌هاست.

بیشترین طلاق‌ها مربوط به چه روابطی است؟
آنطور که داده‌های رسمی نشان می‌دهد، سال گذشته، ۵۳ هزار و ۵۲۵ طلاق با عمر رابطه یک تا پنج سال ثبت شد. بیشترین طلاق‌ها مربوط به روابط در همین گروه است. یعنی با گذشت یک تا پنج سال از ازدواج، اقدام به طلاق کردند.

به تفکیک طلاق‌های ثبت‌شده را می‌توان اینطور دسته‌بندی کرد. سال گذشته، آمار طلاق‌هایی با طول مدت ازدواج ۵ تا ۱۰ سال، ۴۵ هزار و ۵۵۴ مورد بود. همچنین، طلاق‌هایی با عمر رابطه ۱۰ تا ۱۵ سال هم ۳۵ هزار و ۹۰۳ مورد گزارش شد.

آمار طلاق بعد از ۲ دهه زندگی مشترک
برای روابط با عمر ۱۵ تا ۲۰ سال هم ۲۵ هزار و ۲۷۵ مورد طلاق ثبت شد. روابطی که طول مدت ازدواج ۲۰ تا ۲۵ سال داشتند هم ۱۵ هزار و ۲۳۶ طلاق را به خود اختصاص داده‌اند. تعدادی از ازدواج‌ها هم با گذشت ۲۵ تا ۲۹ سال به طلاق ختم می‌شوند. برای این گروه روابط، سال گذشته، حدود ۷ هزار طلاق ثبت شد.

ازدواج‌هایی هم هستند که بیش از ۲۹ سال از عمر آن می‌گذرد، اما با گذشت دو دهه یا بیشتر از آن به طلاق کشیده می‌شود. سال گذشته برای این گروه از روابط، حدود ۱۰ هزار طلاق ثبت شد.

کارشناسان برای فروپاشی روابط رسمی دلایل مختلفی عنوان می‌کنند. برخی می‌گویند ساختار سنتی جامعه ایران در حال تغییر است و فاصله گرفتن افراد از چارچوب‌های سنتی، تصمیم درباره طلاق را برای افراد راحت‌تر کرده است.

پیش از این زنان و مردان با بسیاری از شرایط یکدیگر کنار می‌آمدند، ولو اینکه در آن رابطه، متحمل آسیب‌های زیادی می‌شدند. حالا، اما جامعه در حال پذیرش مسئله طلاق است.

برخی هم نقش عوامل اقتصادی را در طلاق پررنگ می‌دانند. روابطی که به علت بیکاری، درآمد کم و مشکلات اقتصادی به بن‌بست کشیده می‌شود. به باور برخی از روانشناسان و مشاوران هم ریشه برخی از طلاق‌ها هم ناشی از شناخت کم، عدم همراهی زوجین و گذر سریع از روابط است.

۲۰ عامل مهم که موجب طلاق می‌شود
پیش از این، علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان روانشناسی کشور در همایش سلامت روان، مهم‌ترین دلایل طلاق در ایران را بررسی کرد. به گزارش «تجارت‌نیوز»، سال ۱۴۰۰ مطالعه‌ای درباره ۲۰ مورد از مهم‌ترین عوامل طلاق طی یک دهه گذشته انجام شد.

فتحی آشتیانی درباره نتایج این مطالعه گفت: «۲۰ موردی که در این مطالعه آمده، عبارت است از بیکاری مرد، عدم تفاهم اخلاقی، ناباروری، تفاوت‌های فرهنگی و اعتقادی، دخالت اطرافیان، بیماری‌های روانی، اعتیاد به مواد و الکل، مشکلات مالی و درآمد ناکافی، ازدواج تحمیلی و اجباری، عدم رضایت جنسی، خشونت خانگی، بی‌علاقگی به همسر، خیانت، ازدواج مجدد، بیماری‌های جسمی، مشکلات حقوقی و قضایی، عدم اعتماد به یکدیگر و فساد خلاقی.»

در همین حال، برخی از جمعیت‌شناسان نسبت به پیری جمعیت ایران تا ۳۰ دیگر هشدار می‌دهند. روند کاهشی ازدواج و افزایشی طلاق به معنای فرزندآوری کمتر در کشور و در نهایت منجر به نسبت بالای تعداد سالمندان به جمعیت جوان و کودک کشور می‌شود. شکل‌گیری بحران سالمندی در ایران خود می‌تواند منجر به شکل‌گیری چالش‌هایی برای تامین اجتماعی، سیستم بهداشت و درمان و بازار کار باشد. زنجیره‌ای که به صورت جزئی‌تر حامل مشکلات زیادی برای کشور باشد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار