معامله‌گران میلی به خرید یا فروش دارایی‌های خود ندارند

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بازار ارز غیر‌رسمی در کم‌رمق‌ترین روز‌های خود قرار دارد. تعطیلی بازار در روز‌های میانی هفته نیز به این کم رمقی دامن زده است. معاملات فردایی برای شنبه آتی نرخ می‌خورد و حجم بازار نقدی به شکل قابل توجهی کاهش یافته اس...

به گزارش رصد روز، شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران خبر از انجماد معاملات می‌دهد. تحلیلگران معتقدند که تا زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری یخ بازار آب نخواهد شد. در شرایطی که بازه نوسان نرخ ارز کوچک می‌شود، سود شرکت در معاملات نیز برای فعالان ارزی کاهش می‌یابد در نتیجه این افراد از بازار فاصله می‌گیرند. در هفته‌های اخیر نرخ دلار آزاد به عنوان شاخص بازار ارز تهران در یک بازه به طول کمتر از هزار تومان به نوسان پرداخته است.

کاهش دمای بازار دلار به قدری تشدید شده که در هفته جاری بازه نوسان این ارز به زیر ۱۰۰ تومان کاهش یافته است. به‌طور مثال در بازار روز یکشنبه هر برگ اسکناس دلار آزاد با افت ۵۰ تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان به فروش رسید. اما چشم‌انداز کارشناسان از بازار پس از انتخابات به چه شکل است؟

به‌طورکلی مواردی مانند بهبود روابط خارجی و گشایش‌های اقتصادی در کنار تداوم گفتگو‌ها با غرب در جهت رفع تحریم‌های اقتصادی از جمله مواردی است که می‌تواند با اثر‌گذاری بر انتظارات تورمی فعالان بازار زمینه‌ساز نوسانات کاهشی نرخ ارز شود. البته که هریک از این موارد در صورت وقوع در طولانی‌مدت اثرات محسوسی بر بازار ارز خواهد گذاشت. اما تحلیلگران معتقدند که واکنش انتظاراتی بازار نسبت به پیروزی هریک از نامزد‌های ریاست‌جمهوری ناگزیر و سریع خواهد بود.

به‌طورکلی با توجه به رویکرد سیاسی و سابقه فعالیت هر یک از نامزد‌های انتخابات پیش‌رو، می‌توان پیش‌بینی کرد که روند بازار در هفته‌های پس از اعلام نتایج چگونه خواهد بود. در صورت پیروزی فردی با برنامه اقتصادی جامع و مشخص و همچنین دارای نگرش مثبت نسبت به گفتگو‌های رفع تحریمی، بازار می‌تواند شاهد یک فشار انتظاراتی کاهشی باشد و شاخص‌های ارزی در سطوح قیمتی پایین‌تر خرید و فروش شوند.

اما درصورتی که نامزد انتخابات پیش‌رو در برنامه خود خودکفایی اقتصادی را نسبت به تمرکز روی مساله رفع تحریم‌ها ارجحیت بدهد، احتمال دارد که بازار ارز نسبت به انتخاب او واکنش انتظاراتی منفی نشان داده و شاخص‌های بازار ارز افزایشی شوند. اما در مجموع می‌توان گفت که واکنش‌های انتظاراتی در صورت اتخاذ رویکرد اقتصادی مناسب از سوی کابینه دولت جدید می‌تواند فروکش کند.

در بازار روز‌های تعطیل هفته جاری همزمان با ثبات نرخ ارز، قیمت قطعات مختلف سکه طلا تحت تاثیر افت ارزش طلای جهانی، کاهشی ثبت شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در بازار روز یکشنبه با ۲۵۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین از کانال ۴۰ میلیون تومانی خارج و در رقم ۳۹ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان به فروش رسید.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار