معاون فناوری بانک کشاورزی تشریح کرد: فرآیند صدور و نقد کردن چک دیجیتال

حسین امین زاده، معاون فناوری و عضو هیأت عامل بانک کشاورزی در گفت و گو با روزنامه همشهری، ضمن اعلام پیش قدمی این بانک در زمینه نقد کردن غیرحضوری چک دیجیتال سایر بانک ها، به تشریح فرآیندهای مربوط به صدور، انتقال، برگشت و نقد کردن چک دیجیتال...

به گزارش رصد روز به نقل از  روابط عمومی بانک کشاورزی به نقل از روزنامه همشهری، با اجرای قانون جدید چک و الزام بانک ها برای صدور چک دیجیتال، این کار در دولت سیزدهم نهایی و اجرا شده و مشتریان بانک ها می توانند به جای قرار گذاشتن با یکدیگر و مبادله نسخه فیزیکی چک، آنلاین چک صادر کنند و در اختیار همدیگر قرار دهند. اتفاق مهم دیگری که انتظار می رود به زودی در کل شبکه بانکی اجرایی شود، امکان نقد کردن چک ها به صورت آنلاین است. چرا که تا پیش از این نقد کردن چک ها فقط درون سامانه های اینترنتی هر بانک انجام می شد و مشتریان نمی توانستند چک دیگر بانک ها را نقد و به حساب مشتریان واریز کنند. درحال حاضر این مشکل حل شده و بانک کشاورزی به عنوان اولین بانک با همکاری بانک مرکزی در این مسیر پیش قدم شده است.

بر اساس این گزارش، امین زاده در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: بانک کشاورزی در اسفند سال ۱۴۰۲ از امکان صدور، انتقال و نقد کردن چک الکترونیکی بانک با عنوان چابک رونمایی کرد و این خدمت به سبد محصولات در بستر اینترنت بانک اضافه شد. همچنین درحال حاضر این بانک نخستین بانکی است که چک های الکترونیک سایر بانک ها را می پذیرد.

وی افزود: هر مشتری تنها یک بار به شعبه بانک مراجعه و درخواست خود را مبنی بر امکان استفاده از این چک ارائه می دهد و بعد از آن دیگر هیچ نیازی به مراجعه به شعبه نیست و همه مراحل بعدی به صورت آنلاین و در اینترنت بانک انجام می شود.

امین زاده تصریح کرد: چک الکترونیکی ضمن داشتن ویژگی های چک فیزیکی، دارای امنیت کاملا تضمین شده است و در این مرحله مشتریان بانک می توانند با صدور و ثبت آنلاین چک الکترونیک آن را در اختیار دیگران قرار دهند. البته در حال حاضر به جز بانک کشاورزی، دیگر بانک ها قادر به پذیرش چک های الکترونیک سایر بانک ها و کارسازی در چکاوک نیستند.

وی خاطرنشان کرد: هر مشتری وقتی چک الکترونیک را دریافت کند، می تواند آن را همانند مراحل ثبت چک فیزیکی در ابزار «اینترنت بانک» ثبت و تأیید کند که پس از آن چک یادشده در کارتابل مشتری قرار می گیرد. در این مرحله اگر مشتری خواهان واریز وجه چک به حساب خودش باشد، نیازی به حضور در شعبه ندارد و وجه چک به محض درخواست نقد شوندگی به حساب مشتری واریز خواهد شد؛ اما اگر بخواهد وجه چک را به صورت نقد دریافت کند، کافی است به نزدیک ترین شعبه بانک مراجعه کند.

امین زاده در ادامه اظهار داشت: علاوه بر امکان نقد شوندگی آنلاین و غیر حضوری چک دیجیتال، در خدمت جدید مشتری می تواند چک دریافتی را از طریق حساب کاربری اش در اینترنت بانک به شخص دیگری واگذار کند و نیازی به مراجعه به شعبه یا ملاقات حضوری برای انتقال چک مورد نظر نخواهد بود.

معاون فناوری بانک کشاورزی گفت: در حال حاضر اکثر بانک ها امکان صدور چک الکترونیکی را دارند و تنها تفاوت اینجاست که بقیه بانک ها امکان کارسازی و نقد کردن چک دیگر بانک ها را ندارند و برای وصول چک های الکترونیک خودشان نیز باید به شعبه بانک مراجعه کنند اما بانک کشاورزی موفق شده مسیر صدور تا کارسازی چک های دیگر بانک ها را نیز آنلاین و غیر حضوری کند.

امین زاده درباره امنیت چک های الکترونیکی تأکید کرد: هر برگ چکی که به صورت آنلاین صادر می شود، به صورت سیستمی از سامانه های پیچک و صیاد بانک مرکزی استعلام خواهد شد. علاوه بر این به دلیل استفاده از امضای دیجیتال، امنیت چک های الکترونیکی کاملا تضمین شده و مطمئن خواهد بود؛ همچنین استفاده کنندگان از چک های الکترونیکی، با مشکلاتی نظیر جعل، هک شدن و یا مفقود شدن نسخه فیزیکی مواجه نخواهند شد. البته هنوز هم برخی به لحاظ روانی خواهان چک به صورت فیزیکی هستند اما با آموزش و فرهنگ سازی پیش بینی می شود ظرف ۳سال آینده کاملا چک فیزیکی حذف و یا سهم آن به حداقل برسد.

وی با بیان این که مشتریان در بستر «سوپر اپلیکیشن باران بانک کشاورزی» می توانند چک دیجیتال صادر، کارسازی یا منتقل کنند، خاطرنشان کرد: با اپلیکیشن باران فرایند احراز هویت غیر حضوری مشتریان صورت گرفته و سپس امضای دیجیتال برای آنان صادر می شود.

معاون فناوری بانک کشاورزی درباره مقررات برگشت چک دیجیتال اظهار داشت: با الکترونیکی شدن دسته چک ها اگر حساب مشتری کسری موجودی داشته باشد، چک صادره برگشت خواهد خورد، برای طرح دعاوی در دادگاه ها، فرم برگشت چک در اختیار مشتری قرار می گیرد و مورد قبول دادگاه ها خواهد بود.

وی با اشاره به فراگیر شدن تدریجی چک دیجیتال در شبکه بانکی تأکید کرد: این یک اقدام مهم در راستای اجرای قانون جدید چک ،که مورد تأکید مجلس است، به حساب می آید؛ چراکه به بسیاری از دغدغه های مردم ازجمله خطر مفقود شدن، جعل چک یا خط خوردگی پایان می دهد و در هر ساعت از شبانه روز می توان چک دیجیتال را صادر، ثبت و به بانک برای نقد شدن واگذار کرد.

شایان ذکر است، چک الکترونیک بانک کشاورزی با نام «چابک»، خدمتی جدید در راستای اجرای سند تحول دیجیتال در فضای بانکداری کشور، توسعه ابزارهای بانکداری الکترونیکی و جایگزینی بسیار امن و سریع برای دسته چک های کاغذی است و افراد با داشتن حساب جاری نزد بانک کشاورزی، می توانند از مزایای این خدمت بهره مند شوند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار