ممنوعیت فروش تخم مرغ فله‌ای فعلا لغو شد

به گزارش رصد روز، روز ۱۸ آذر امسال وزارت جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی کشور طی نامه‌ای خبر الزامی شدن عرضه تخم مرغ بسته بندی شده و ممنوعیت توزیع تخم مرغ فله را اعلام کردند.

انتشار این تصمیم مورد انتقادات بسیاری از گروه‌ها قرار گرفت. براین اساس بنا بود تا از ابتدای بهمن تخم مرغ تنها به صورت بسته بندی وارد شبکه توزیع شود.

ممنوعیت فروش تخم مرغ فله‌ای فعلا لغو شد

 

در نهایت روز گذشته وزارت جهاد کشاورزی این مصوبه را لغو و زمان اجرای آن را به زمان دیگری موکول کرد.  در این نامه آمده است: «با توجه به شرایط فعلی واحد‌های پرورش طیور صنعتی تخم‌گذار، به استحضار می‌رساند عرضه تخم مرغ خوراکی به صورت بسته بندی در سرتاسر کشور به صورت ایجابی بوده و الزامی در این زمینه وجود ندارد. بدیهی است با مهیا شدن شرایط اقدام لازم بر اساس مفاد سند برنامه ملی ارتقاء کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ صورت خواهد پذیرفت.»

ممنوعیت فروش تخم مرغ فله‌ای فعلا لغو شد

 

گفتنی است، اجباری شدن عرضه تخم مرغ بسته بندی و حذف تخم مرغ فله اولین بار روز ۱۸ آذر اعلام شده بود و در آن خطاب به کلیه فروشگاه‌های عرضه کننده تخم مرغ ذکر شده است: «از آنجایی که براساس سند “برنامه ملی ارتقای کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ ” و اطلاع رسانی متعدد به ویژه از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مقرر است طبق زمانبندی مشخص شده از عرضه تخم مرغ غیر بسته بندی و خارج از یخچال خودداری شود؛ لذا اعلام می‌دارد آن فروشگاه موظف است حداکثر از اول بهمن ماه ۱۳۹۹ صرفا نسبت به عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی شده و در داخل یخچال برنام‍ه‎ریزی و اقدام کند.

  ارزش پالایش یکم امروز 6 بهمن 1400

بدیهی است هرگونه تخطی از این اطلاعیه، مصداق تخلف بهداشتی منظور شده و طبق مقررات جاری کشور برخورد قانونی لازم صورت خواهد پذیرفت.»

ممنوعیت فروش تخم مرغ فله‌ای فعلا لغو شد

در نهایت این تصمیم با انتقادات زیادی از جانب گروه‌های مختلف درگیر با این حوزه و حتی شرکت‌های توزیع تخم مرغ قرار گرفت چرا که اجرا شدن آن می‌تواند به معنای افزایش قیمت تخم مرغ، حذف خرید و فروش تخم مرغ به صورت تک عددی و کاهش دسترسی اقشار ضعیف جامعه باشد.

روز ۲۳ آذر ۹۹ مجددا این بخشنامه مورد تاکید قرار گرفت و اول بهمن امسال به عنوان تاریخ اجرای این طرح در نظر گرفته شده بود.

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

 

 

باشگاه خبرنگاران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا