مهدی: کمیته انضباطی در مورد بازی‌های استقلال – پارس و نساجی – فولاد تصمیم می‌گیرد نه ما/ ۲ دیدار امشب معوق شده است

سهیل مهدی سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال می‌گوید که اگر میزان مبتلایان هر تیم به کرونا از ۲۵ درصد عبور کند، باید تست مجدد انجام شود.

به گزارش رصد روز ، سهیل مهدی سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال درباره موضوع مثبت شدن کرونای بازیکنان استقلال و موضع رسمی سازمان لیگ اظهار داشت: این مسائل مربوط به بحث‌های پزشکی است و ما مسئول برگزاری مسابقات هستیم و باید درباره روند برگزاری مسابقات صحبت کنیم. به طور کلی آزمایشگاه‌هایی که مورد تأیید وزارت بهداشت هستند، از جمله آزمایشگاه بیمارستان مسیح دانشوری که در بحث کرونا خدمات بسیار زیادی ارائه کرده‌اند، برای ما قابل احترام هستند. با این حال روال این است که اگر تعداد بازیکنان هر تیم بیش از ۲۵ درصد شود، از باشگاه‌ها خواهش می‌کنیم برای صحت تست‌های انجام شده، در یک مسیر و برای ارزیابی بهتر، تست مجدد بدهند.

وی ادامه داد: پیش از هر چیز امیدوارم که کسی مبتلا نشود، اما عزیزانی که مبتلا می‌شوند امیدواریم زودتر خوب شوند. با این حال در صورت ابتلا در یک فاصله ۲۴ ساعته دو مرحله تست انجام می‌شود و با تست‌های اولیه مطابقت داده خواهد شد. این مسئله در ارتباط با مسائل پزشکی، مربوط به سازمان پزشکی ما خواهد شد و در صورت تخلف انضباطی، در سازمان انضباطی ما بررسی و احکام انضباطی صادر می‌شود.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ خاطرنشان کرد: در رابطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، علاوه بر باشگاه استقلال سایر باشگاه‌ها نیز با ما همکاری داشته‌اند که باید از آنها تشکر کنیم. رعایت پروتکل‌ها نیز مربوط به تمام اصناف کشور است، اما یکی از سازمان‌هایی که این پروتکل‌ها را به خوبی انجام می‌دهد، فوتبال است. آقای رمضانی، دکتر نوروزی و دکتر ستوده و ارکان مدیریت باشگاه استقلال هم به خوبی پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند و در کنار آنها باشگاه‌های فولاد، سپاهان، پرسپولیس، تراکتور و خیلی دیگر از باشگاه‌ها به خوبی پروتکل‌ها را رعایت کرده‌اند. افسران پزشکی ستاد ملی مبارزه با کرونا، ایفمارک و کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال به خوبی کنترل می‌کنند و اگر کسی در رعایت پروتکل‌ها اشتباه کند، تذکر لازم داده خواهد شد.

 مهدی در واکنش به اینکه باشگاه پارس جنوبی اعلام کرده آنها امشب در زمین حاضر می‌شوند و در صورتی که تست مجدد بازیکنان استقلال منفی باشد کمیته انضباطی باید این مسابقه را ۳ بر صفر به سود آنها اعلام کند، گفت: در این خصوص، به صورت کلی صحبت می‌کنم. به هر دلیل موجه یا غیرموجه، تیمی در زمین حاضر نشود، مسیر قانونی این است که ناظر بازی، داوران و هیئت فوتبال استان مربوطه گزارش‌ها را ارائه می‌کنند. همچنین اگر تیمی که در زمین حاضر نشده و به طور نمونه دلیل آنها پزشکی باشد، این مسئله به صورت رسمی اعلام می‌شود و پرونده به ارکان قضایی فدراسیون فوتبال می‌رود. قاعدتاً این تست‌های مجدد هم مربوط به پرونده خواهد شد و اینکه بازی ۳ بر صفر می‌شود، لغو می‌شود، مجدداً برگزار خواهد شد یا نه مربوط به ما نیست. ما تا تصمیم کمیته انضباطی این بازی را جزو برنامه نگه می‌داریم و در صورتی هم که تست‌های مجدد نشان دهد که ۲۵ درصد بازیکنان استقلال کرونا گرفته‌اند، تیم دو هفته به قرنطینه خواهد رفت و سایر مسابقات پیگیری می‌شود.

وی درباره اینکه آیا دیدار امروز استقلال لغو خواهد شد و اینکه تست مجدد برای راستی‌آزمایی چه زمانی انجام می‌شود، اظهار داشت: بازی لغو نمی‌شود، بلکه معوق خواهد شد تا زمانی که شرایط برگزاری مجدد فراهم شود. راستی‌آزمایی را هم فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان پزشکی سازمان لیگ، با باشگاه‌ها در تماس هستند. یا آنها فراخوانده خواهند شد یا هر طور که باشگاه راحت باشد، نمایندگان پزشکی ما به محلی که آنها راحت باشند می‌روند تا تست مجدد انجام شود.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره اینکه سعید آذری گفته است تیم فولاد را در قائمشهر به هتل راه نداده‌اند، گفت: من هم شنیده‌ام که آنجا مشکلاتی وجود داشته است. امیدوارم که زودتر این همکاری‌ها صورت بگیرد تا مشکلات کمتر شود.

مهدی در واکنش به این مسئله که علی امیری مدیرعامل باشگاه نساجی اعلام کرده است دیدار آنها مقابل فولاد باید ۳ بر صفر شود، اظهار داشت: به نظر همه دوستان احترام می‌گذاریم، اما اجازه بدهید این موارد در ارکان قضایی تصمیم‌گیری شود و ما به‌عنوان مسئول برگزاری مسابقه در این خصوص تصمیم‌گیرنده نیستیم.

وی درباره اینکه فولادی‌ها اعلام کرده‌اند اگر دیدارشان با نساجی لغو نشود آنها با بازیکنان کرونایی خود به زمین مسابقه می‌روند و بازی می‌کنند، گفت: اجازه بدهید من پاسخگوی این چالش‌های رسانه‌ای نباشم. ما رسمی و در قالب مکاتبه این کار را انجام می‌دهیم. اگر از ما رسماً چیزی را بپرسند، ما رسماً پاسخ می‌دهیم. مسائل رسانه‌ای را ما در رسانه‌ها پاسخ نمی‌دهیم.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره احتمال لغو کامل مسابقات اظهار داشت: ما واحد برگزاری مسابقات هستیم و درباره لغو مسابقات هم سازمان لیگ و نهادهای بالاتر تصمیم می‌گیرد. همان‌طور که پیش از عید هم تصمیم گرفته شد مسابقات متوقف شود. ما واحد برگزاری مسابقه هستیم و اگر هیئت رئیسه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال تصمیم بگیرند بازی‌ها متوقف شود، تصمیم با آنها خواهد بود.

مهدی درباره وضعیت قرمز شهر اهواز و اینکه آیا این شهر برای انجام مسابقات از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا تأیید شده بود یا نه، گفت: بله، مورد تأیید بود.

وی درباره اینکه پروتکل‌ها پیش از آغاز مسابقات وجود داشت، اما آیا ضمانت اجرایی برای رعایت پروتکل‌ها وجود داشته است یا نه که بسیاری از آنها رعایت نمی‌شود و در واکنش به این سؤال که فوتبال به چه قیمتی همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: در رابطه با بخش اول سؤال، باید به اتفاقات جامعه برگردیم که مربوط به آموزش و انجام شدن و نشدن آن قوانین است. به طور مثال به ما گفتند کمربند ایمنی بسته شود که به صورت کامل انجام نمی‌شد، اما از وقتی برای آن جرایمی در نظر گرفته شد، همه ناخودآگاه کمربند ایمنی را می‌بندیم. یا اینکه اعلام کردند عابران باید از پل عابر پیاده عبور کنند، اما خیلی‌ها این کار را انجام نمی‌دهند و جریمه‌ای هم شامل حال‌شان نمی‌شود. اینکه می‌گویید درست است و ما پروتکل‌ها را اعلام کردیم که در روزهای ابتدایی خوب بود، اما بعداً خیلی از تیم‌ها پروتکل‌ها را به صورت کامل اجرا نکردند. با این حال افسران حاضر در تمرینات، گزارش‌های خود را به ما می‌دهند و ما تذکر لازم را به باشگاه‌ها می‌دهیم. اگر هر باشگاهی بیش از حد مجاز تذکر بگیرد، باید پاسخگو باشد.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره اینکه بسیاری از تیم‌ها از جمله استقلال حتی پروتکل‌های ساده‌ای چون عکس دسته جمعی را هم رعایت نمی‌کنند، گفت: تمام این موارد تذکر داده می‌شود. شاید نتوانم مکاتبات را بگویم، اما دیداری نبوده که افسران سلامت حتی یک تذکر کوچک را ندهند. عدم رعایت پروتکل را در رزوهای اول نداشتیم که خیلی خوب بود، اما همچنان نیاز به آموزش و گذر زمان است. به طور مثال در هیجان گل بازیکنان هم دیگر را در آغوش می‌گیرند که این مسئله هیجانی است. در رابطه با انجام بازی‌ها نیز خیلی‌ها می‌گویند چه خوب که مسابقات ادامه پیدا کرده و خیلی‌ها هم گفته‌اند چرا ادامه می‌دهید. ما در این خصوص تصمیم‌گیرنده نیستیم و فقط مسئول اجرای مسابقات هستیم.

مهدی در واکنش به اینکه یکی از اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش در مصاحبه‌ای اعلام کرده تصمیم گرفته شده لیگ برتر فوتبال باید حداقل یک هفته تعطیل شود، اظهار داشت: هر تصمیمی بگیرند، ما انجام خواهیم داد. در اسفند ماه تصمیم گرفتند و مسابقات به تعویق افتاد. ما تابع نظرات مدیریت بهداشت کشور هستیم. اگر بگویند طرح ترافیک جاری است یا آرایشگاه‌ها و رستوران‌ها باید بسته شود، کسی می‌تواند عدول کند؟ ما هم مانند سایر اصناف هستیم و نمی‌توانیم تصمیم دیگری بگیریم. این هم نظر فیفاست که اعلام کرده تمامی تصمیمات باید تحت‌نظر مدیریت بهداشت کشور باشد.

وی درباره اینکه دکتر نمکی، وزیر بهداشت اعلام کرده بود مبادا در دقیقه ۹۰ گل بخوریم و آیا به اعتقاد او اکنون گل خورده‌ایم یا نه، اظهار داشت: اجازه بدهید من در این خصوص صحبت نکنم.

سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره جابه‌جایی تقویم مسابقات در صورت لغو دیدارهای استقلال و فولاد مقابل رقبای‌شان گفت: اجازه بدهید ببینیم وضعیت امروز چه خواهد شد و پس از آن تقویم را اعلام می‌کنیم. ما به صورت آنی نمی‌توانیم تقویم را اعلام کنیم و باید ببینید تا دو سه هفته دیگر وضعیت چه خواهد شد. پس از مشخص شدن وضعیت، با نظر کارشناسی همکاران‌مان، تقویم را اعلام می‌کنیم.

 

 

تسنیم

مطالب مرتبط