شناسایی موانع مهم تولید و سرمایه گذاری در کشور

عباسپور در مورد برنامه مجلس در مقابله با افزایش بی رویه قیمت مسکن هم اظهار داشت: در مسکن افزایش قیمت سرسام آور است و در سال‌های گذشته تا ۶۰۰ برابر هم اضافه شده که با طرح اقدام ملی، سیاست گذاری و واگذاری زمین ارزان برای شروع طرح‌های جدید و...

به گزارش رصد روز ، روح الله عباسپور  در خصوص نقش مجلس در گره گشایی از مشکلات صنایع کشور اظهار داشت: راهبرد اقتصادی کشور حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی است و گروه‌های ۵ گانه که پایه و اساس اقتصاد مقاومتی را تشکیل می‌دهند موضوع تولید را در محور کار‌های خود قرار داده اند.

وی افزود: در سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری موضوع رونق تولید و امسال جهش تولید به عنوان شعار سال تعیین شد که نشان می‌دهد این موضوع چقدر اهمیت دارد و سیاست مسئولان هم باید در مسیر تحقق این شعار‌ها باشد.

اولویت مجلس معیشت و اقتصاد است

عباسپور تصریح کرد: در مجلس یازدهم اولویت نمایندگان توجه جدی به معیشت مردم، تولید و مسائل اقتصادی است و ضمن جدی گر فتن این مسائل تلاش خواهیم کرد موانع تولید را شناسایی و حل کنیم.

وی اضافه کرد: البته حفظ ارزش پول ملی و توجه به دیگر شاخصه‌های اقتصادی هم اهمیت دارد تا این رویکرد به نتیجه برسد.

نماینده بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: کار‌های مجلس در کمیسیون‌های مختلف عملیاتی می‌شود و در این راستا اصالت کمیسیون صنایع و معادن توجه به تولید و اشتغال و صنعت و معدن است و ما نیز پیگیری لازم را انجام می‌دهیم تا واحد‌های نیمه تمام و تعطیل شده به چرخه تولید بازگردد.

وی گفت: سفر به استان‌ها و بررسی و شناسایی موانع تولید و ارزیابی وضعیت صنایع می‌تواند به حل مشکلات کمک کند و ما هم باید به این نتیجه برسیم که چند درصد واحد‌ها فعال و یا نیمه فعال هستند و موانع تولید را بررسی و شناسایی و برای رفع مشکلات برنامه ریزی کنیم.

شناسایی ۴۰ مانع مسیر تولید

عباسپور که در گذشته نیز عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بوده با بهره گیری از تجارب خود در این زمینه می‌گوید: موانع تولید زیاد است و به جای هفت خان ما در کشور هفتاد خان داریم که اجازه نداده تولید به معنای واقعی خود شکل بگیرد.

وی اضافه کرد: ۴۰ مانع و مشکل جدی در عرصه تولید و کسب و کار را شناسایی کرده ایم که با رفع هر کدام از آن‌ها می‌توان این مسیر را تسهیل کرد.

عباسپور بیان کرد: یکی از مشکلات اساسی ما تعطیلی بیش از ۶۰ درصد صنایع است و در کنار آن مشکل نقدینگی نیز از چالش‌های این بخش محسوب می‌شود که باید منابع صندوق توسعه ملی برای رفع این چالش هدایت شود و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار صنعتگر و تولیدکننده قرار گیرد.

وی اظهار داشت: اگر واحد‌ها بخواهند با همه توان فعالیت کرده و مشکل گشا باشند باید مبارزه با قاچاق کالا را جدی بگیریم و واردات بی رویه را مانع شویم و در این زمینه لازم است بانک‌ها نیز در تسهیل کسب و کار همت کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تنفس ۵ ساله به وام‌ها، بخشودگی جرایم و استمهال تسهیلات به واحد‌ها ضروری است تا کمک مؤثری به تولیدصورت گیرد.

وی بیان کرد: سیاست گذاری‌های غلط و برخی قوانین غیر کارآمد که درست تعریف نشده موجب شد آسیب پذیر باشیم که با انتشار ویروس کرونا که به صنایع جهان هم آسیب زد با چالش‌های بیشتری مواجه شدیم.

عباسپور اضافه کرد: البته با این همه تهدید و فشار بین المللی، تحریم‌ها، کرونا و مشکلات داخلی شاید باید آسیب‌های بیشتری را پیش بینی می‌کردیم که خوشبختانه با عزم جدی صنعتگران بخشی از چالش‌ها را پشت سر گذاشتیم که در ادامه مسیر هم باید بانک‌ها جدی‌تر وارد کار شوند تا پیامد‌های منفی را کاهش دهیم و تولید رونق بگیرد.

مجلس برای اصلاح ساختار‌ها برنامه دارد

نماینده بویین زهرا و آوج در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مجلس در این زمینه برنامه دارد و از اولویت‌های ما ساماندهی این شرایط است البته در یک ماه گذشته مجلس درگیر شکل گیری کمیسیون و انتخاب اعضای آن است و تازه هیئت رئیسه و رئیس خود را برگزیده که بسرعت در مسائل اقتصادی، تورم و اقتصاد و گرانی و افسار گسیختگی قیمت‌ها ورود خواهد کرد تا این موضوعات را بررسی کند.

وی در خصوص گرانی قیمت خودرو هم گفت: عوامل گرانی این محصول در خارج از خودروسازی رخ می‌دهد هر چند مدیریت مالی خودروسازی خوب نیست و از جمله برخی سرمایه گذاری‌ها در خارج هم منطقی ندارد و و اقتصادی نیست و باید هر فعالیتی را اقتصادی کنیم و در این میان هزینه‌های سربار و حقوق‌های متعددی که به هیئت مدیره‌ها داده می‌شود که قیمت تولید خودرو را بالا می‌برد و باید همه این‌ها بررسی شود و با کمک تعزیرات حکومتی بتوانیم به یک وضعیت باثبات برسیم.

ضرورت اصلاح آئین نامه و ساختار داخلی مجلس

عباسپور در مورد برنامه مجلس در مقابله با افزایش بی رویه قیمت مسکن هم اظهار داشت: در مسکن افزایش قیمت سرسام آور است و در سال‌های گذشته تا ۶۰۰ برابر هم اضافه شده که با طرح اقدام ملی، سیاست گذاری و واگذاری زمین ارزان برای شروع طرح‌های جدید و کنترل باز ار باید این وضعیت ساماندهی شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رسالت اصلی مجلس، قانون گذاری و نظارت است که که به نظر می‌رسد در گذشته در زمینه نظارت کمی ضعیف عمل کرده که امیدواریم در این دوره فعال‌تر برخورد کنیم.

وی اضافه کرد: مجلس باید آئین نامه‌های داخلی و نقشه راه خود را اصلاح کند تا در بخش نظارت بتواند کارآمدتر باشد که در این راستا جهت دهی نیازمند تغییر است تا با تقویت ساختار بتوان قوی‌تر وارد کار‌ها شد.

اقتصاد ۲۴

مطالب مرتبط