میزان افزایش شهریه مهدکودک ها اعلام شد

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، میزان درصد افزایش شهریه انواع مهدهای کودک (شهری-روستایی) نسبت به شهریه ابلاغی در سال ۱۳۹۹، بین ۱۵ تا ۳۲ درصد افزایش تعیین شد.

 سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، «دستورالعمل تعیین شهریه خدمات آموزشی، پرورشی، بهداشتی و رفاهی مهدهای کودک در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰» را به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

با استناد به بند ۸ ماده ۶ اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک؛ مصوبه ۸۳۶ شورای عالی انقلاب فرهنگی مورخ ۱۳۹۹.۱۱.۷ ، در خصوص تعیین شهریه و برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات کیفی مهدهای کودک و همچنین با عنایت به تبصره ۴ ماده ۵ همین اساسنامه، دستورالعمل تعیین شهریه خدمات آموزشی، پرورشی، بهداشتی و رفاهی مهدهای کودک در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ جهت اجرا به شرح ذیل ابلاغ می‌شود:

۱- بر اساس مصوبه کمیته انتقال کشوری، میزان درصد افزایش شهریه انواع مهدهای کودک (شهری-روستایی) نسبت به شهریه ابلاغی در سال ۱۳۹۹ تا زمان اجرایی شدن بند «ج» ردیف ۸ ماده ۱۰ اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، بین ۱۵ تا ۳۲ درصد افزایش نسبت به شهریه سال قبل تعیین می‌شود.

۲- با توجه به اینکه مهدهای کودک بر اساس کیفیت خدمات حائز رتبه‌های مختلف به شرح جدول ذیل هستند، همانند سنوات گذشته، اختلاف شهریه در هر رتبه نسبت به رتبه قبل، همان ۱۰ درصد است. بدین معنی که برای محاسبه شهریه جدید، به آخرین شهریه قبلی با احتساب رتبه مهد کودک میزان درصد مشخص شده افزوده می‌شود.

نوع مهد کودک رتبه بندی
مهد کودک شهری چهار ستاره
سه ستاره
دو ستاره
یک ستاره
یک ستاره مشروط
مهد کودک روستایی (روستا مهد) سطح سه
سطح دو
سطح یک

 

۳- تهیه صبحانه و ناهار و میان وعده برای کودکان تا زمان اعلام ستاد ملی کرونا ممنوع است، لذا بر حسب شرایط و اعلام این ستاد در زمان مقتضی عملیاتی خواهد شد.

۴- تهیه و تأمین لوازم بهداشتی مصرفی عمومی مهد کودک (نظیر مایع دستشویی ، دستمال کاغذی، مواد ضد عفونی کننده و موادی از این دست) به عهده مهد کودک است. همچنین جهت رعایت بهداشت تهیه ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی کننده شخصی بر عهده خانواده است.

۵- تهیه لوازم تحریر مورد نیاز کودک جهت استفاده در مهد کودک بر عهده خانواده است؛ لذا به منظور رفاه حال خانواده و در صورت رضایت آنان و پرداخت هزینه مربوط و درج موضوع در پیوست قرارداد بین مهد کودک و خانواده (متمم قرارداد) مهد کودک می‌تواند نسبت به تهیه آن اقدام کند.

۶- هزینه سرویس ایاب و ذهاب کودکان بر اساس نرخ مصوب آموزش و پرورش تعیین می‌شود.

۷- در خصوص فعالیت‌های فوق برنامه بر اساس بخشنامه ۹۰۰.۹۹.۶۴۰۲۰ به تاریخ ۱۳۹۹.۶.۱۲ سازمان بهزیستی، موارد زیر مد نظر قرار گیرد:

۱-۷- اجرای فعالیت فوق برنامه توسط مهد کودک اختیاری بوده و زمان اجرای آن با توافق خانواده‌هاست.

۲-۷- ثبت‌نام و استفاده از فعالیت فوق برنامه ارائه شده، برای خانواده اختیاری و با رضایت کتبی آنان برگزار می‌شود.

۳-۷- هر مهد کودک در هر روز فقط مجاز به ارائه یک فعالیت فوق برنامه است.

۷- ۴- شهریه هر فعالیت فوق برنامه، حداکثر ۱۵ درصد شهریه ثابت بوده و این شهریه برای هر هفته یک جلسه (چهار جلسه در طول یک ماه) است.

۵-۷- انتخاب نوع فعالیت‌های فوق برنامه باید در راستای رشد همه جانبه و تعالی کودکان بوده و کاملا منطبق بر فرهنگ اسلامی و ایرانی و از بین فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی، هنری و ورزشی و با محوریت معاونت آموزش ابتدایی باشد.

۶-۷- فعالیت‌های فوق برنامه، تعداد جلسات و درصد شهریه؛ توسط کارگروه انتقال استان تعیین می‌شود.

۷-۷- مهد کودک موظف است برنامه جاری و تعریف شده خود را در ساعت مقرر برای همه کودکان برگزار کند. فوق برنامه‌ها در ساعات خارج از برنامه عادی اجرا می‌شود و خدمات مراقبتی، آموزشی و پرورشی برای آن دسته از کودکانی که به هر دلیل از کلاس‌های فوق برنامه استفاده نمی‌کنند، مختل نخواهد شد.

۸- مهدهای کودک مجازند شهریه سالیانه مهد کودک را به صورت ماهیانه، فصلی یا با توافق خانواده به نحو دیگری دریافت کنند.

تبصره: در صورت انصراف کودک از دریافت خدمات، مهد کودک مجاز به دریافت شهریه آن ماه به صورت کامل خواهد بود.

۹- به منظور تداوم فعالیت مهدهای کودک همراه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ سلامت کودکان و حمایت از روند موجود با توجه به کاهش ظرفیت پذیرش؛ بخشنامه ارتقای موقت رتبه مهدهای کودک به شماره ۹۰۰.۹۹.۶۳۲۱۶ به تاریخ ۱۳۹۹.۶.۱۱ ابلاغی سازمان بهزیستی کشور برای یک دوره دیگر (تا پایان سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱) تمدید می‌شود.

۱۰-بخشنامه میزان شهریه مصوب از سوی اداره کل آموزش و پرورش استان برای مهدهای کودکی ارسال خواهد شد. شهریه مهد کودک باید در معرض دید خانواده‌ها قرار گیرد.

۱۱-رعایت کامل دستورالعمل‌های وزارت بهداشت، درمان، آموزش پزشکی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی در خصوص بازگشایی مهدهای کودک و پیش دبستانی الزامی است. مهدهای کودک در ردیف گروه‌های شغلی دو مجری دستورالعمل بهداشتی شماره ۹۰۰.۹۹.۲۸۰۵۶ به تاریخ ۱۳۹۹.۳.۲۱ سازمان بهزیستی کشور هستند.

۱۲-بازگشایی دوره پیش دبستانی تابع بخشنامه شماره ۱۴۰.۳۲۴ تاریخ ۱۴۰۰.۶.۲۴ وزارت آموزش و پرورش بوده و از طریق انتخاب «دوره پیش دبستانی» در قسمت شناسنامه مدرسه در متن پیوستهای شماره ۳ – الف و ۳ -ب الگوی فعالیت آموزشی و تربیتی مدارس در شرایط کووید۱۹ سال تحصیلی ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ و تکمیل فرایندهای لازم در سامانه مرتبط امکان پذیر است.

مسؤولیت نظارت و حسن اجرای این بخشنامه بر عهده مدیرکل آموزش و پرورش استان است.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا