نرخ تورم خانوار‌ها در آذر ماه کاهشی شد

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، مرکز آمار نرخ تورم خانوار‌های کشور در آخرین ماه پاییز را منتشر کرد. براساس این گزارش نرخ تورم ماهیانه، نقطه‌ای و سالیانه کاهشی بود.

کاهش یک واحد درصدی نرخ تورم سالیانه

نرخ تورم سالیانه که درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل را نشان می‌دهد در آذرماه برابر ۴۳.۴ درصد شد که نسبت به ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۲.۷ درصد و ۴۷ درصد است که برای خانوار‌های شهری ٠.٩ واحد درصد کاهش و برای خانوار‌های روستایی ١.٣ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ١۴٠٠ به عدد ۳۵.۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ٣۵.٢ درصد بیشتر از آذر ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه ١۴٠٠ در مقایسه با ماه قبل ۰.۵ واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۴.٩ واحد درصدی به ۴١.۵ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ١.۶ واحد درصدی به ٣١.٨ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۳۵ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ٠.٣ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ٣۶.٢ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش ۰.۸ واحد درصدی نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

نرخ تورم ماهانه، بیانگر درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر ماه امسال به ۱.۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.۴ درصد و ١.٨ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ١,۶ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد کاهش داشته است.

هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ١.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش قیمت گوشت و میوه در آذرماه

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی)، گروه «دخانیات» و گروه «سبزیجات» (سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و پیاز) است.

در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «حمل و نقل» (انواع خودروی سواری) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ظروف بلور و پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین در ماه جاری گروه «میوه و خشکبار» و گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ١۴٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۲.۷ درصد برای دهک نهم تا ۴۶.٢ درصد برای دهک دوم است.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا