نیجریه مقصد صادرات نفت‌خام ایران

با توافق دو کشور برای نوسازی پالایشگاه‌های نفت خام نیجریه، بحث سهامداری ایران در این پالایشگاه‌ها مطرح شده؛ که در این صورت، نفت‌خام ایران برای تأمین خوراک این پالایشگاه‌ها ارسال خواهد شد. به گزارش رصد روز، پنجم شهریورماه سال جاری بود که &...

با توافق دو کشور برای نوسازی پالایشگاه‌های نفت خام نیجریه، بحث سهامداری ایران در این پالایشگاه‌ها مطرح شده؛ که در این صورت، نفت‌خام ایران برای تأمین خوراک این پالایشگاه‌ها ارسال خواهد شد.

به گزارش رصد روز، پنجم شهریورماه سال جاری بود که “جواد اوجی” وزیر نفت در دیدار با “تیمپره سیلوا” وزیر نفت نیجریه، در زمینه بازسازی و نوسازی پالایشگاه‌های نفت و گاز نیجریه به توافق رسیدند.

اوجی در خصوص این توافق در حاشیه این دیدار گفت: “بازسازی و نوسازی پالایشگاه‌های نفت و گاز نیجریه یکی دیگر از محورهای تفاهم‌نامه امروز بود؛ با توجه به ظرفیت‌های بالای نیجریه در زمینه صادرات نفت خام و کارخانه‌های تولید ال‌ان‌جی و صادرات این حامل انرژی، می‌توانیم به همکاری طولانی‌مدت بین دو کشور در این زمینه امیدوار باشیم.”

در روزهای اخیر نیز “الحاجی یاکوبو سانتوراکی سلیمان” سفیر نیجریه در ایران با بیان اینکه تفاهم های خوبی در زمینه همکاری در زمینه نفت و گاز با ایران داریم، اظهار داشت: “شرکت های ایرانی برای تولید گاز سی‌ان‌جی به نیجریه وارد شده اند و تفاهم نامه ای نیز برای ایجاد پالایشگاه در نیجریه داریم.”

بررسی‌های تسنیم نشان‌می‌دهد که نیجریه، میزبان یکی از پالایشگاه‌های فراسرزمینی ایران خواهد بود؛ اما اینکه کدام پالایشگاه این کشور توسط مهندسان ایرانی بازسازی شود و در ازای این فعالیت، چه‌میزان از سهام این پالایشگاه به ایران تعلق یابد، هنوز در دست مذاکره در میزهای کارشناسی طرفین است. از اینرو، نیجریه، هشتمین کشوری خواهد شد که مذاکرات برای سهام‌داری ایران در پالایشگاه‌های آن درجریان بوده و در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات، نفت‌خام ایران در آینده‌ای نزدیک به مقصد نیجریه ارسال خواهد شد تا در پالایشگاه‌های این کشور به فرآورده‌های نفتی تبدیل شود.

صادرات نفت ایران , پالایشگاه‌های نفتی ,

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار