هزینه باورنکردنی تحصیل دانش آموزان افغان برای ایران

به گزارش رصد روز، ایران سالانه بیش از ۳۳۵ میلیون دلار برای تحصیل اتباع افغانستانی در کشور هزینه می کند، در حالی که تنها سالانه ۱۷ میلیون یورو کمک خارجی برای تحصیل مهاجران خارجی دریافت می کند.

“مهدی فیاضی” رییس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، با اعلام این خبر گفته هیچ تبعیضی بین دانش آموزان ایرانی و اتباع خارجی در کشور وجود ندارد.

او افزود حدود ۲۲ هزار کلاس درس در سراسر کشور به آموزش اتباع خارجی اختصاص یافته و هزینه سالانه تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی در ایران ۳۳۵ میلیون دلار است که سرانه آن به ازای هر دانش آموز خارجی ۵۲۷ دلار است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سازمان های بین المللی تاکنون ۸۸ مدرسه در کشور ساخته اند و ۲۳ مدرسه دیگر نیز در دست ساخت است.

به گفته این مقام وزارت آموزش و پرورش، دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۴۰۰ تنها حدود ۳ میلیون دلار و در سال گذشته حدود ۲۰ میلیون دلار کمک خارجی بابت هزینه تحصیل مهاجران افغان در ایران دریافت کرده در حالی که هزینه تحصیل صدها هزار دانش آموز افغانستانی در مقاطع تحصیلی مختلف برای کشور سالانه بیش از ۳۳۵ میلیون دلار می شود.

بر اساس اعلام فیاضی ۱۱ مدرسه بین المللی در کشور وجود دارد که اکثر آنها غیردولتی هستند. وی در پایان گفت: ۷۵ مدرسه نیز برای دانش آموزان ایرانی در ۳۵ کشور تاسیس شده است.

گفتنی است مقام معظم رهبری در فرمانی که در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ صادر کردند، به فرزندان کلیه اتباع خارجی، حتی کسانی که فاقد مدارک هویتی هستند و به طور غیرقانونی در ایران زندگی می‌کنند، اجازه حضور در مدارس کشور را دادند.

هم اکنون بیش از ۵۵۶ هزار دانش آموز افغانستانی در مدارس ایران تحصیل می کنند.

طی ۲ سال گذشته و از زمان به قدرت رسیدن طالبان، مهاجرت غیرقانونی اتباع  افغان به ایران افزایش یافته است.

برآوردهای رسمی حاکی از وجود ۸۰۰ هزار نفر اتباع ثبت نام شده افغان و بیش از ۲.۶ میلیون نفر مهاجر غیرقانونی افغان در کشور است؛ در حالی که برخی منابع غیررسمی از حضور حدود ۸ میلیون اتباع افغان در ایران  خبر می دهند.

با توجه به اینکه غالب اتباع افغان به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند هیچ آمار رسمی و دقیقی از تعداد آنها در دست نیست و آمارهای موجود بیشتر بر اساس تخمین است.

بسیاری از دانش آموزان افغان که در مدارس کشور تحصیل می کنند از نسل دوم و یا حتی سوم مهاجران افغانستانی به کشور هستند که در ایران به دنیا آمده اند.

اخیرا برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان کشور نسبت به تبعات امنیتی حضور میلیون ها اتباع غیرمجاز افغان در کشور هشدار داده و خواستار سروسامان دادن به وضعیت اقامتی اتباع غیرمجاز افغان در ایران شده اند.

طالبان از زمان به قدرت رسیدن خود تحصیل زنان را به عنوان نیمی از جمعیت افغانستان منع کرده است.

بر اساس گزارش خرداد ماه سال گذشته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نرخ باسوادی مهاجران افغانستانی در ایران از نرخ باسوادی در افغانستان بیشتر است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا