همه کالاهای مانده در گمرکات طی یک ماه آینده ترخیص می‌شود

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز ، روز سه‌شنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت، “علیرضا رزم‌حسینی” در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی که به میزبانی وزارت صنعت برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: استفاده از ارز متقاضی یا ارز اشخاص، فقط منوط به ثبت در سامانه آماری بانک مرکزی و سامانه جامع تجارت آزاد شده است که از هفته آینده اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به دیگر تصمیمات ابلاغی از سوی رییس جمهوری، تصریح کرد: همه صادرکنندگانی که از سال ۹۸ تعهد ارزی داشته‌اند، می‌توانند تعهد خود را از محل واردات برای خود یا برای غیر ایفا کنند که این موضوع نیز ابلاغ شده است.

وزیر صنعت گفت: از دیگر ابلاغیه‌های ریییس‌جمهوری، تسریع در ترخیص کالاهای رسوبی در گمرکات بوده است و از این موضوع با قدرت حمایت کرده است.

ترخیص یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن کالاهای مانده در گمرکات

رزم‌حسینی گفت: هشت میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالای رسوبی در بنادر و گمرکات کشور وجود داشته که از روز ابلاغ این مصوبه تا زمان بازدید تیم وزارت صنعت از گمرکات شهید رجایی و امام خمینی(ره)، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن از این کالاها ترخیص شده است.

وی ادامه‌داد: ۸۰۰ هزار تن از کالاهای ترخیصی مربوط به کالاهای اساسی و ۴۰۰ هزارتن دیگر نیز مربوط به مواد اولیه کارخانجات و واحدهای تولیدی بوده است.

وزیر صنعت تصریح کرد: چهار میلیون تن کالا مربوط به گروه کالایی ۲۱ تا ۲۴ که مرتبط با خطوط تولید، اجزا، قطعات، تجهیزات و مواد اولیه تولید است نیز با همین مکانیزم ترخیص خواهد شد.

رزم‌حسینی گفت: کالاهای اساسی و مواد اولیه باقی مانده در بنادر از جمله بندر انزلی، بندر امام خمینی، بندر امیرآباد و بندر شهید رجایی، تا یک ماه آینده ترخیص و وارد خط تولید و بازار کشور خواهد شد و به این ترتیب، تا پایان سال هیچ گونه نگرانی از بابت کالا و مواد نخواهیم داشت.

حذف امضاهای طلایی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه به دنبال حذف امضاهای طلایی هستیم، بیان‌کرد: معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت مسوول بررسی، پیگیری و رسیدگی به این موضوع خواهد بود.

تفویض اختیارات به استان‌ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص تفویض اختیارات گفت: هیچ وزارتخانه‌ای تاکنون در این زمینه اقدامی انجام نداده است و موضوع تفویض اختیارات که بسیار وسیع خواهد بود برای نخستین بار در وزارت صنعت در طول انقلاب اسلامی اتفاق می‌افتد.

وی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست که بر موضوع تفویض اختیارات به استان‌ها نظارت‌های لازم و کافی را داشته باشند.

این مقام مسوول همچنین از عرضه محصولات فولادی در بورس خبر داد و گفت: عرضه زیاد، قیمت‌ها را پایین خواهد آورد و باید فولادی‌ها برای عرضه محصولات خود در بورس ترغیب شوند.

وی اظهار داشت: قانون نیز بر عرضه محصولات فولادی در بورس تاکید دارد.

عرضه خودرو در بورس

رزم‌حسینی، همچنین عرضه خودرو در بورس را منوط به عرضه خودرو توسط تولیدکنندگان و پاسخگویی به تقاضای بازار دانست.

وی درباره تفکیک وظایف وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی گفت: تامین و توزیع نهاده های دامی و موضوعات مرتبط با صادرات و واردات محصولات کشاورزی، بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت به وزارت جهاد کشاورزی داده شد.

رزم‌حسینی اضافه‌کرد: موضوع تامین و تنظیم بازار مرغ و تخم‌مرغ تا عمده‌فروشی با وزارت جهاد کشاورزی است و وزارت صنعت بر خرده‌فروشی این محصولات نظارت دارد.

انتقال آب خلیج فارس

وی درخصوص برخی پروژه‌های افتتاح شده در ماه‌های اخیر گفت: خط انتقال آب خلیج فارس و شیرین‌سازی آب دریا از هفت سال پیش توسط وزارت صنعت شروع شد که افتتاح آن در هفته گذشته اتفاق بزرگی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بوده است.

رزم حسینی بیان‌کرد: ۳۰۵ کیلومتر از این خط به سیرجان آمده است و تا ۲۲ بهمن ماه این خط انتقال آب به کرمان می رسد.

وی افزود: با راه‌اندازی این پروژه ۱۸۰ میلیون مترمکعب پس‌انداز آبی خواهیم داشت و پیش‌بینی می‌شود دست‌کم ۱۰۰ حلقه چاه در فلات مرکزی ایران بسته یا وارد مصارف دیگر شود.

وزیر صنعت اظهار داشت: آمادگی داریم بخشی از این آب را برای تزریق به سفره‌های زیرزمینی و با هماهنگی محیط زیست به کار گیریم.

وی اضافه‌کرد: طرح انتقال آب و شیرین‌سازی آب دریای عمان به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز نمونه همین انتقال آب است که شروع شده است، این طرح و از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن وتجارت است که مورد حمایت رهبر معظم انقلاب و دولت است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود با بیان اینکه به دنبال روش‌های جدید تامین مالی برای تکمیل و تامین پروژه‌های خود هستیم، گفت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه برای تامین مالی داریم و به دنبال تامین مالی از روش‌های نوینی مانند بورس و بازار سرمایه هستیم.

رزم‌حسینی تصریح‌کرد: با توجه به سهم ۲۵ درصدی وزارت صنعت در بازار بورس و سرمایه، این موضوع را نیز تا یک ماه آینده نهایی خواهیم کرد.

وی همچنین سامانه‌های الکترونیکی را یکی از افتخارات وزارت صنعت برای جلوگیری از فساد، رانت و امضای طلایی برشمرد و گفت: تکمیل این سامانه‌ها در ارائه پیش‌بینی‌های مختلف در حوزه‌های اقتصادی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

وزیر صنعت با بیان اینکه سامانه جامع تجارت باید تا نهم آذرماه بر اساس دستور رییس‌جمهوری راه‌اندازی شود، گفت: حدود ۷۵ درصد از زیرساخت‌های این سامانه آماده شده و هماهنگی‌های لازم نیز با دستگاه‌های ذی‌ربط انجام شده است.

آزادسازی معادن حبس شده

رزم‌حسینی همچنین با اشاره به آزادسازی معادن حبس شده، گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز باید زمین‌هایی که در حبس واحدهای تعطیل و غیر فعال هستند را آزاد و به اهل آن واگذار کند.

وی بیان‌کرد: ۱۱ هزار پهنه معدنی جزو این طرح قرار می‌گیرد که آزادسازی خواهند شد و اختیارات آن به مدیران استانی برای واگذاری به اهل آن داده می‌شود.

ارائه بسته مشوق‌های صادراتی

وزیر صنعت همچنین بر ارائه بسته مشوق‌های سرمایه‌گذاری با همراهی ستاد اقتصادی دولت و حمایت رییس‌جمهوری تاکید کرد.

آمادگی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

رزم‌حسینی در بخش پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم، گفت: تفاوت ارز دولتی و آزاد فساد زا بوده و دولت نیز در شرایط کنونی آماده حذف این ارز است.

برپایه این گزارش، تنظیم بازار، استفاده از توانمندی‌های نخبگان و بخش خصوصی، جلوگیری از تعدد بخشنامه‌ها، تسهیل در راه‌اندازی کسب‌وکارها و ارائه مجوزهای لازم، سرمایه‌گذاری متوازن سازمان‌های توسعه‌ای در سراسر کشور به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار، مقررات‌زدایی، تامین مواد اولیه کارخانجات، متناسب‌سازی صادرات با واردات، ارائه بسته مشوق‌های صادراتی و سرمایه‌گذاری، جلوگیری از رسوب مجدد کالاهای مورد نیاز مردم و کارخانجات در بنادر و گمرکات از مهم‌ترین موارد مطرح شده توسط نمایندگان مجلس در این جلسه بود.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا