وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج پرداخت می‌شود؟

به گزارش رصد روز، طبق قانون بودجه ۱۴۰۰ و براساس تصمیم مجلسی‌ها رقم وام ازدواج برای سال جاری افزایش یافته است و بانک‌ها مکلفند براساس رقم جدید وام ازدواج، نسبت به پرداخت این تسهیلات اقدام کنند.

در سال ۱۴۰۰ و براساس بودجه مصوب مجلس تصمیم براین شد تا وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان افزایش یابد البته رقم وام ازدواج برای زوج‌های زیر ۲۵ سال و زوجه‌های زیر ۲۳ سال ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

بر این اساس، بانک‌ها موظف شده‌اند به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آن‌ها بعد از اول فروردین ۹۷ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست، این تسهیلات را پرداخت کند.

بانک‌ها باید برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.

اما این درحالی است که باوجود گذشت ۲ ماه از سال ۱۴۰۰ همچنان عده زیادی از زوجین در صف دریافت وام ازدواج هستند و آن‌هایی هم که راهی شعب شده اند با سخت‌گیری‌های بانک‌ها برای ضمانت مواجه شده و کارشان گره خورده است.

درحالی مصوبه مجلس تأکید دارد که بانک‌ها برای ضمانت می‌توانند از حساب یارانه افراد استفاده کنند که گزارش‌های مردمی از شعب مختلف نظام بانکی نشان میدهد که اینبار هم سنگ‌اندازی‌هایی برای قبول ضمانت از سوی بانک‌ها وجود دارد که خلاف مصوبات مجلس است.

البته این موضوعی است که نمایندگان مجلس هم به آن اذعان داشته و در گفتگو‌هایی از بانک مرکزی خواسته اند که نسبت به حل و فصل این مشکلات ورود کند. ولی این مصاحبه‌ها هم نتایجی نداشته است.

متقاضیان وام ازدواج می‌گویند: که بانک‌ها برای پرداخت وام ازدواج فقط حساب یارانه خودمان را قبول نمی‌کنند و از ما خواسته اند که چند حساب یارانه بگیر دیگر را نیز بعنوان ضامن به بانک معرفی کنیم!

برخی دیگر، اما از شرط بانک‌ها برای تعدد ضامنین رسمی می‌گویند و گله دارند که بانک‌ها یک ضامن رسمی را قبول نمی‌کنند و گفته اند باید دو تا ۳ ضامن را به بانک معرفی کنید.

اما این همه‌ی مشکل متقاضیان وام ازدواج نیست؛ گزارش‌های مردمی نشان میدهد که زوجینی که واجد شرایط سنی هستند و مشمول دریافت وام ۱۰۰ میلیونی ازدواج می‌شوند نیز با مشکلاتی همراه شده اند؛ آن‌ها می‌گویند درحالی که سن‌شان متناسب با قانون برای دریافت وام ۱۰۰ میلیونی است، اما بانک به آن‌ها گفته که بیشتر از ۷۰ میلیون تومان نمی‌توانند تسهیلات دریافت کنند.

نکته دیگر مربوط به افرادی است که از سال قبل در صف دریافت وام ازدواج هستند، این افراد نیز طبق قانون می‌توانند وام ۷۰ میلیونی ازدواج را دریافت کنند، اما برخی بانک‌ها به افراد منتظر در صف وام ازدواج گفته اند که، چون پرونده‌شان برای وام ۵۰ میلیونی تکمیل شده دیگر نمی‌توانند وام ۷۰ میلیونی را دریافت کنند.
این شرایط درحالی اعلام می‌شود که مجلسی‌ها تأکید دارند، بانک مرکزی باید با نظارت جدی مانع از تخلفات بانک‌ها در این زمینه شود چراکه قانون صراحتاً اعلام کرده زوج‌هایی که تاریخ عقدشان ۹۷/۰۱/۰۱ است می‌توانند وام ۷۰ میلیونی ازدواج را دریافت کنند.

البته دانشمندی مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی در همین خصوص اعلام کرده است: در سال گذشته حدود ۸۰ هزار نفر در نوبت دریافت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بودند که در صورت تکمیل مدارک وام خود را دریافت می‌کردند، اما به دلایلی از جمله زمزمه‌های افزایش مبلغ این تسهیلات برای تکمیل پرونده خود اقدامی نکردند.

دانشمندی تأکید کرده که مطابق با قانون بودجه امسال، مزدوجین سال ۱۳۹۷ به بعد می‌توانند مشمول وام ۷۰ میلیونی یا ۱۰۰ میلیونی شوند، لذا اگر کسانی که در صف هستند از سال ۹۷ به بعد ازدواج کرده باشند، مشمول قانون جدید می‌شوند و اگر تاریخ ازدواج شان قبل از ۱۳۹۷ باشد، مشمول قانون قبلی خواهند شد.

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

 

 

تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا