واکنش بازار بورس و دلار پس از سخنرانی جو بایدن چگونه خواهد بود؟

جو ‎بایدن در کنفرانس مونیخ برخلاف گمانه‌زنی‌ها از بازگشت آمریکا به برجام سخن نگفت اما اعلام کرد ‎که آمریکا آماده تعامل با کشورهای ۱+۵ درباره مذاکرات هسته‌ای ایران است.

به گزارش رصد روز،  جو ‎بایدن در کنفرانس مونیخ برخلاف گمانه‌زنی‌ها از بازگشت آمریکا به برجام سخن نگفت اما اعلام کرد ‎که آمریکا آماده تعامل با کشورهای ۱+۵ درباره مذاکرات هسته‌ای ایران است. این اظهارات چه تاثیری بر بازارهای داخلی دارد؟

لحظاتی پس از پایان این سخنرانی گزارش‌ها حاکی از این است که روند نزولی قیمت دلار در معاملات فردایی متوقف شده و این خود به معنای واکنش احتمالا منفی قیمت دلار در فرداست.

اگر روند نزولی قیمت دلار که از جمعه صبح در معاملات فردایی آغاز شده بود را متوقف شده بدانیم احتمال این وجود دارد که فردا دیگر قیمت دلار بازار را نزولی آغاز نکند. روز پنجشنبه قیمت دلار با نرخ ۲۶ هزار تومان بسته شده بود.

اگر این سناریو در بازار ارز رخ دهد، آن وقت قیمت طلا نیز احتمالا نوسان رو به صعود با دامنه محدود داشته باشد.

با توجه به اظهارات پیش از این کارشناسان بازار سهام درباره تاثیرپذیری قیمت سهام از قیمت دلار در بازار سرمایه نیز به نظر می‌رسد یک روند صعودی با دامنه محدودی اتفاق بیفتد.

اما احتمالا بازارها باید منتظر اخبار دیگر سیاسی در هفته جدید باشند.

پیش از این، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه سوم اسفند ماه نظارت‌های آژانس در قالب پروتکل الحاقی و برجام قطع خواهد شد، گفت: نظارت‌های پادمانی و در چارچوب ان‌ پی‌ تی باقی می‌ماند.

علاوه بر این، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد هم اظهارات قابل تاملی داشته است. طبق روایت خبرآنلاین، مجید تخت روانچی در گفتگو با شبکه خبری یورونیوز درباره ضرب‌الاجل ایران برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی افزود: ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشوری داریم و باید گام‌ها را بردایم که البته برخی از آنها چون غنی‌سازی ۲۰ درصدی را شروع کرده‌ایم. مرحله بعدی قرار است در سوم اسفند ماه اتفاق بیفتد؛ اگر تا آن زمان مطالبه مجلس محقق نشود دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد. ضمن اینکه توجه داشته باشید که اجرای پروتکل الحاقی هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

بدین ترتیب پس از واکنش فردا توسط بازارها به نظر می‌رسد سوم اسفند ماه نیز زمان مهمی برای بازارها باشد.

 

 

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید  

 

 

 

 

 

تجارت نیوز

مطالب مرتبط

آخرین اخبار