وعده‌های پوشالی «خودرو» به سهامداران

وزارت صمت در ابتدای سال 1402 همواره وعده افزایش تولید خودرو را می‌داد و حال با پایان سال 1402 مشخص شد که هیچ یک از آن وعده‌ها عملی نشده است! ایران خودرو نیز در صورت‌های مالی 1401 خود برنامه تولید 720 هزار دستگاه را در دستور کار داشت که در...

به گزارش رصد روز، بررسی گزارش‌های فعالیت ماهانه شرکت ایران خودرو در سال ۱۴۰۲ حکایت از آن دارد که مجموع خودرو تولیدی این شرکت در سال ۱۴۰۲ به ۵۳۷ هزار و ۷۳۶ دستگاه رسیده است. مقایسه این عدد با سال ۱۴۰۱ خبر از کاهش بیش از هشت درصدی تولید ایران خودرو می‌دهد. چرا که ایران خودرو در سال ۱۴۰۱ موفق به تولید ۵۸۵ هزار و ۲۷۳ دستگاه از محصولات خود شده بود.

تیراژ فروش ایران خودرو ۱۱ درصد افت کرد
این روند در سمت فروش با شدت بیشتری اتفاق افتاد؛ به نحوی که تیراژ فروش ایران خودرو از ۶۱۰ هزار و ۷۵۹ دستگاه در پایان سال ۱۴۰۱ با افت بیش از ۱۱ درصدی به ۵۳۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه در ۱۲ ماهه ۱۴۰۲ رسیده است.

نگاهی به این ارقام و مقایسه آن با بودجه پیش‌بینی شده ایران خودرو در ابتدای سال نشان می‌دهد که ایران خودرو حتی به ارقام برنامه تولید و فروش خود نزدیک نیز نشده است. به طوری که ارقام تولید و فروش ایران خودرو در سال ۱۴۰۲ حتی به ۷۵ درصد از رقم پیش‌بینی شده شرکت نیز نرسید.

تولید ایران خودرو در اسفندماه ۷.۵ درصد کاهش یافت
با تمامی این تفاسیر باید دید ایران خودرو آخرین ماه از سال ۱۴۰۲ را چگونه پشت سر گذاشته است. نگاهی به گزارش فعالیت ماهانه این شرکت در اسفندماه نشان می‌دهد، تیراژ تولید شرکت در این ماه نسبت به اسفند ۱۴۰۱ بیشتر از ۷.۵ درصد کاهش داشته و از ۴۷ هزار و ۸۵۷ دستگاه به ۴۴ هزار و ۲۲۷ دستگاه رسیده است. همچنین این رقم نسبت به بهمن ۱۴۰۲ با کاهش حدود هفت درصدی روبه‌رو شده است.

فروش ایران خودرو در اسفندماه ۱۷ درصد نزول کرد
در سمت فروش نیز باید گفت تعداد دستگاه فروخته شده توسط ایران خودرو در اسفندماه نسبت به بهمن‌ماه، بالغ بر ۱.۴۱ درصد افزایش و در مقایسه با اسفند سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۱۷ درصد کاهش داشته است. به این ترتیب تعداد فروش ایران خودرو در این ماه به ۴۶ هزار و ۷۳۰ دستگاه رسیده است.

درآمد ایران خودرو در اسفندماه ۲۱ درصد افت کرد
این موضوع سبب شد تا ایران خودرو در اسفندماه سال ۱۴۰۲ حدود ۲۳ هزار و ۲۹۶ میلیارد تومان درآمد کسب کند که در مقایسه با بهمن ۴.۵۸ درصد افزایش داشته است. هرچند باید گفت مقایسه این عدد با درآمد شرکت در اسفند سال ۱۴۰۱ بیشتر از ۲۱ درصد کاهش داشته است.

در نهایت باید گفت وضعیت تولید و فروش ایران خودرو در سال ۱۴۰۲ مطلوب نبود و باید دید این شرکت در سال جاری چه عملکردی از خود نشان می‌دهد؟

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار