وعده پیش‌بینی‌پذیر شدن نرخ ارز

پیش‌بینی پذیری نرخ ارز با استفاده از ابزار‌های مشتقه از جمله سوآپ، قرارداد‌های سلف و پیمان‎‌های آتی بیشتر می‌شود.

به گزارش رصد روز، محمد قزلباش، مدیر توسعه و مطالعات بازار ارز مرکز مبادله ایران اظهار کرد: تا قبل از ایجاد مرکز مبادله ایران یک ساختار نظام‌مند برای معاملات ارزی نداشته‌ایم، بر همین اساس متقاضیان خرید و فروش ارز به بازار غیررسمی مراجعه می‌کردند.

او تاکید کرد: زمانی که قیمت کالا‌ها با رشد نرخ ارز یا تشدید انتظارات تورمی افزایش پیدا می‌کنند، به‌دلیل وجود چسبندگی قیمت حتی با کاهش نرخ ارز قیمت کالا‌ها پایین نمی‌آید. قزلباش با اشاره به این موضوع که با ایجاد مرکز مبادله ایران، نیاز‌های واقعی ارز شناسایی می‌شود، گفت: مرکز مبادله ارز و طلای ایران بستری امن و مبتنی بر فناوری اطلاعات و سامانه‌های معاملاتی میان عرضه‌کنندگان و متقاضیان است که با ایجاد آن کشف نرخ یک فرآیند رسمی و قانونی پیدا می‌کند؛ بنابراین متقاضیان نیز تمایل پیدا می‌کنند که ارز خود را از این مرکز تهیه کنند.

او افزود: مرکز مبادله ایران انواع ارز خدماتی، درمانی و دانشجویی را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و همچنین اوراق مرابحه ارزی را که به تازگی از آن رونمایی کرده‌ایم در اختیار فعالان اقتصادی می‌گذارد. او تاکید کرد: با عملکرد مرکز مبادله ایران، پیش‌بینی پذیری نرخ ارز با استفاده از ابزار‌های مشتقه از جمله سوآپ، قرارداد‌های سلف و پیمان‎‌های آتی بیشتر می‌شود.

همچنین این ابزار‌ها بستری امن برای پوشش ریسک خواهد بود؛ البته در گذشته تنها راه برای تامین نیاز ارزی مراجعه به بازار و خرید نقدی بود؛ اما گاهی ممکن است افراد نیاز‌هایی داشته باشند که در ماه‌های آتی آن را پوشش دهند؛ بنابراین زمانی که یک پیمان آتی وجود داشته باشد، صادرکننده یا واردکننده با خیال راحت موقعیت خود را اتخاذ و ارز مورد نیاز را خریداری می‌کند.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط