ادعای دادستان سابق دادگاه جرایم جنگی یوگسلاوی
ولادیمیر پوتین “جنایتکار جنگی” است

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز، “کارلا دل پونته” دادستان سابق دادگاه جرایم جنگی یوگسلاوی و روآندا در مصاحبه روز شنبه خود با روزنامه سوییسی “لو تامپ” ادعا کرد: ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه یک “جنایتکار جنگی” است.

وی که یک وکیل سوییسی است و بر تحقیقات سازمان ملل در جنایات جنگی روآندا و یوگسلاوی نظارت داشت، همچنین گفت: مشخص است که جنایت‌های جنگی در اوکراین رخ داده است.

دادستان سابق دادگاه‌های رسیدگی به جنایت‌های جنگی همچنین افزود، “از استفاده از گورهای دسته‌جمعی در جنگ روسیه در اوکراین که بدترین جنگ‌ها را در یوگسلاوی به یاد می‌آورد، شوکه شده است.”

این وکیل همچنین به روزنامه “بلیک” نیز گفت: امیدوارم هرگز بار دیگر شاهد چنین گورهای دسته‌جمعی نباشیم. وقتی اجساد را در گورهای دسته‌جمعی دفن می‌کنند دوستان و خویشاوندانشان نمی‌توانند آنها را بیابند. این غیر قابل قبول است.

دیگر “جنایات جنگی” که این دادستان سابق دادگاه‌های رسیدگی به جرایم جنگی در اوکراین به آنها اشاره کرد، شامل “حمله به غیرنظامیان، تخریب ساختمان‌های غیرنظامی و حتی انهدام روستاها” است. وی همچنین افزود، تحقیقات در اوکراین آسان‌تر از یوگسلاوی است، چون کی‌یف خودش درخواست چنین تحقیقات بین‌المللی را داشته است.

“کریم خان”، دادستان ارشد دادگاه کیفری بین‌المللی نیز ماه گذشته میلادی به اوکراین رفته بود.

کارلا دل پونته همچنین ادامه داد، اگر دادگاه کیفری بین‌المللی حقایقی را درباره وقوع “جنایات جنگی” در اوکراین بیابد، باید تا مشخص شدن ماجرا این تحقیقات ادامه یابد. حتی شاید احتمال مسئول دانستن پوتین هم وجود داشته باشد.

وی به روزنامه بلیک گفت: شما نباید از تحقیقات دست بردارید. وقتی تحقیقات درباره اسلوبودان میلوشویچ آغاز شد، او هنوز رییس جمهوری صربستان بود. کسی نمی‌دانست که او روزی مورد بازجویی و قضاوت قرار گیرد.

دل پونته همچنین افزود، تحقیقات باید بر اساس وقوع “جنایت جنگی” از سوی دو طرف درگیر در اوکراین انجام شود، چون یک سری گزارش‌ها درباره شکنجه احتمالی برخی زندانیان جنگی روسی توسط نیروهای اوکراینی وجود دارد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا