پاسخ نطنز انتقام از اسرائیل خواهد بود

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز ، «سعید خطیب‌زاده» سخنگویوزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران کهبه صورت مجازی برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی به سفر منطقه‌ای ظریف به چهار کشور آسیای مرکزی اشاره کرد و گفت که سفر به این کشورها از قبل طراحی شده بود.

خطیب‌زاده به برگزاری کمیسیون مشترک برجام در وین نیز اشاره کرد و افزود: این هفته دوباره از روز چهارشنبه مذاکرات و گفت‌وگوها در چارچوب رفع تحریم‌های یکجانبه آمریکا آغاز خواهد شد.

*وزیر خارجه صربستان شنبه در تهران

وی اظهار داشت: امشب میزبان سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه خواهیم بود و روز شنبه وزیر خارجه صربستان به ایران می‌آید.

* تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند از نوع IR1  بوده و با سانتریفیوژهای جدید جایگزین می‌شود

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره اتفاق روز گذشته در نطنز و تحلیل‌های متفاوت مطرح شده در این خصوص و اینکه برخی می‌گویند با توجه با این اتفاق، ایران باید مذاکرات هسته‌ای را متوقف کند، اظهار داشت: اتفاق ناگواری که در نطنز رخ داد و بارها رژیم صهیونیستی از قبل می‌گفت و این روزها هم از منابع متعدد شنیده می‌شود که تایید می‌کنند که این رژیم پشت این داستان بوده است.

وی افزود: خوشحالم هیچ آسیب انسانی یا محیط زیستی وجود نداشته، ولی قطعا می‌توانست به فاجعه‌ای بینجامد که جنایت علیه بشریت است که از ذات گردنکش رژیم دور نبوده است.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: اینکه با این هدف بوده توان هسته‌ای ایران محدود شود. باید بگویم اتفاقا بر عکس، تمامی سانتریفیوژهایی که به خاطر این اتفاق از مدار خارج شدند از نوع IR1  بودند و اینها با سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌شود. این توان الان در جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح وجود دارد که اینها با پیشرفته‌ترین سانتریفیوژها جایگزین شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: اگر هدف این بوده که در مسیر رفع تحریم‌های ظالمانه بر علیه ملت ایران خللی وارد شود قطعا به این هدف خود نخواهند رسید و در این دام مکارانه‌ای که طراحی کردند کسی وارد نخواهد شد. البته رژیم اشغالگر قدس با این اقدام خود تلاش کرد از مردم ایران انتقام این صبر و رفتار پر از حکمت خودش را در مسیر رفع تحریم‌ها بگیرد. باید بداند، پاسخ ایران انتقام از این رژیم در زمان و مکان خودش است.

*  آنچه در وین در حال انجام است، مذاکره هسته‌ای نیست

وی گفت: آنچه در وین در حال انجام است مذاکره هسته‌ای نیست. گفت‌وگوهای تکنیکی برای رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا بین ایران و ۱+۴ و اتحادیه اروپا است. ما یک بار مذاکره کردیم درباره برجام و بندهای برجام نهایی و مشخص شده است. مذاکره‌ای نیست و آن چه هست رفع تحریم‌هاست.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی گفت: هیچ تفاوتی بین هیچ تحریمی وجود ندارد. بارها مقامات آمریکایی گفتند که تحریم‌ها را اعمال کردند برای فشار حداکثری و اینکه هیچ کس نتواند برجام را احیا کند.

خطیب‌زاده گفت: متاسفم برخی از ایالات متحده به وین می‌آیند که با ۱+۴ گفت‌وگو کنند برخی از میراث شکست خورده ترامپ را حفظ کنند. این مسیری که برای اصلاح اقداماتشان در پیش گرفتند باید کامل باشد.

* بدهی کره ربطی به تحریم‌های فراسرزمینی ایران ندارد

وی سفر نخست‌وزیر کره جنوبی را در راستای رفع انسداد منابع ایران در کره برشمرد و افزود: این بدهی کره است و هیچ ربطی به تحریم‌های فراسرزمینی ایران ندارد.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی گفت: روابط ایران و عراق چندلایه و مردمی و راهبردی است و در تمام موضوعا فیمابین رایزنی‌ها در جهان است. روابط استانی چه با اقلیم و چه بخش‌های دیگر عراق پیگیری می‌شود. با توجه به قرابت‌های نزدیک بین اقلیم و استان‌های ما در سطوح بسیار خوبی پیگیری می‌شود. به صورت روزانه چه در ترددها و ترانزیت و … همکاری‌های ما نزدیک است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره بدهی‌های عراق به ایران اظهار داشت: در خصوص بدهی‌ها در سفر وزیر خارجه عراق به تهران مفصل صحبت کردیم و رئیس کل بانک مرکزی رفت عراق و یکسری اقدامات انجام شد و در دست است. قاعدتا موانع هست ولی پیشرفت‌هایی صورت گرفته است.

به گزارش فارس، خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تعریف ایران و آمریکا از تحریم‌ها متفاوت است و اینکه آیا تحریم‌های غیربرجامی باید برداشته شود، خاطرنشان کرد: روشن گفته‌ایم باید وضعیت به ژانویه ۲۰۱۷ برگردد. برچسب‌های خیالی که دولت ترامپ به برخی تحریم‌ها زده و برخی را باز اعمال کرده اعتباری ندارد. با سیاست داخلی آمریکا کاری نداریم. آمریکا وظایف و تعهداتی ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ دارد.

وی افزود: در برجام آمده است که آمریکا چه باید بکند. همه این تحریم‌ها بخشی از فشار حداکثری آمریکاست. لیست را به کمیسیون مشترک ارائه می‌کنیم و کاری با آمریکا نداریم.

* راستی آزمایی کار سختی نخواهد بود

خطیب‌زاده در پاسخ به این سؤال که راستی آزمایی چگونه انجام می‌شود؟ اظهار داشت: زود است به آنجا برسیم، ولی راستی آزمایی کار سختی نخواهد بود اگر آمریکا بخواهد واقعا به اقدامات خودش برگردد. اگر تمامی اقداماتش را پیش از زمانی که اعلام می‌کند انجام داده باشد بسیاری از این مسائل قابل راستی آزمایی است یک حلقه‌ای از مسائل داریم که باید موثر برداشته شود نه بر روی کاغذ.

وی گفت: اگر آمریکا این بار واقعا و صادقانه بخواهد رفع تحریم‌ها کند. ولی جزییات آن نیاز به گفت‌وگوهای پیچیده در کمیسیون مشترک دارد که تا آن جا فاصله اریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت که در جریان سفر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه توافقنامه  همکاری جامع بین دو کشور امضا خواهد شد. این توافقنامه فروردین منقضی می‌‌شود و در این سفر امضا می‌شود.

* پاسخ نطنز، انتقام از رژیم صهیونیستی است

خطیب‌زاده درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه حادثه نطنز حاصل مذاکرات وین است، گفت: پاسخ نطنز، انتقام از رژیم صهیونیستی است و این رژیم نمی‌تواند بازی را عوض کرده و بخواهد از جیب مردم ایران هزینه کند. این رژیم در چند ماه گذشته برخی اقدامات را انجام داده و با هدف دام افکنی، برخی درزهای خبری را این روزها علنی‌تر انجام می‌دهد. اهدافش روشن است و بر نخبگان و اهل خرد ایران نیز این‌ها پوشیده نیست.

وی گفت: وزارت امور خارجه یک مسئولیت براساس تصمیم نظام دارد و آن هم این است که در چارچوب سیاست‌های کلی نظام در راستای رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا نهایت تلاش خود را بکند. این کار را انجام خواهیم داد و همزمان هم اسرائیل پاسخ خودش را از مجاری خودش خواهد گرفت.

* آن‌چه ایران پیگیری می‌کند رفع جام تحریم‌ها در یک گام و به صورتی است که بتوانیم راستی آزمایی کنیم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره گزارشات منتشر شده درباره گفت‌وگوها در وین اظهار داشت: هر زمان گفت‌وگوهایی در این سطح انجام می‌شود رسانه‌ها به جهت کنجکاوی و رسالت‌شان و برخی به جهت اهدافشان گزارشاتی را منتشر می‌کنند. آن‌چه ایران پیگیری می‌کند رفع جام تحریم‌ها در یک گام و به صورتی است که بتوانیم راستی آزمایی کنیم. این‌که چگونه یک گام انجام و چگونه راستی آزمایی خواهیم کرد، موضوع قابل توجهی برای گفت‌وگوهاست.

وی افزود: از همه مکانیسم‌های مندرج در کمیسیون و برجام و در ارتباط با دوستان و متحدان استفاده خواهیم کرد که این مسیر را در راستای منافع ملی مردم ایران محقق کنیم.

*  هر آن‌چه در نطنز بود سانتریفیو‌ژ‌های نسل اولی بود که نسبت به آنچه الان داریم بسیار ابتدایی بودند

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره گزارش نیویورک تایمز مبنی بر اینکه حادثه نطنز به حدی بوده که ۹ ماه طول می‌کشد غنی سازی ایران از سر گرفته شود و میزان خسارت‌ها گفت: درباره اعلام میزان خسارت‌ها در نطنز هنوز زود است اظهارنظر کرد، تیم‌هایی در این خصوص مشغول کار هستند.

خطیب‌زاده ادامه داد: هر آن‌چه در نطنز بود، سانتریفیو‌ژ‌های نسل اولی بود که نسبت به آنچه الان جمهوری اسلامی دارد بسیار ابتدایی بودند. آن چه در نطنز به میزانی که سانتریفیوژها خسارت دیده باشند، جا به جا می‌شوند دستاورد دیگری را برای ایران رقم خواهد زد.

وی گفت: آنچه در نطنز اتفاق افتاد نه می‌تواند صنعت هسته‌‌ای ایران که دانش بومی است را به عقب بیندازد و نه می‌تواند در مسیر قطعی رفع تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران موثر باشد.

* پرونده هسته‌ای پرونده ملی است و به تحولات داخلی ایران مرتبط نیست

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس در خصوص اظهارات سفیر فرانسه در تهران درباره اینکه هدف از مذاکرات کنونی در وین این است که تا قبل از شروع انتخابات در ایران شاهد احیای کامل برجام باشیم، اظهار داشت: به شرط صحت این انتساب، اگر نبود صبر راهبردی این ملت و اگر نبود رفتار حکمیانه جمهوری اسلامی ایران به خاطر نقض آشکار تعهدات آمریکا پس از خروج به خاطر بدعهدی‌ها و بی عملی‌هایی که اروپا انجام داده و تا امروز است قطعا چیزی از برجام باقی نمانده بود. خودشان می‌دانند.

خطیب‌زاده تصریح کرد: پرونده هسته‌ای پرونده ملی است و به تحولات داخلی ایران مرتبط نیست و دستگاه‌های حاکمیتی آن را پیگیری می‌کنند. انتخابات ایران در موضوعات کلان و در چارچوب حاکمیت است و هر نتیجه‌ای حاصل شود عمل خواهد کرد. سفرای مقیم در تهران این را می‌دانند ولی من مجدد خواستم یادآوری کرده باشم.

وی در پاسخ به سؤال دیگری بیان کرد: میزان خسارت‌ها باید با تست همه سانتریفیوژها اتفاق بیفتد و البته جای آنها سانتریفیوژهای پیشرفته جایگزین می‌شود. هر میزان دقیق خسارت‌ها را سازمان انرژی اتمی باید خودش اعلام کند. فعلا خیلی زود است و در حال بررسی تک تک سانتریفیوژها هستند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر مشاور امنیت ملی عراق گفت: امروز با ظریف دیدار دارد و ما موضوعات دوجانبه‌ای با عراق داریم. مراودات ما با عراق درباره تبادل هیأت‌ها بعضی وقت‌ها روزانه است و موضوعات از نزدیک پیگیری می‌شود.

وی درباره حادثه دیروز نطنز اظهار داشت: این یک تروریسم هسته‌ای بود که می‌توانست به فاجعه انسانی بینجامد و پاسخ‌های مختلفی باید به این رژیم داده شود. وزیر خارجه و نمایندگی ما پیگیر این موضوع است و امروز یا فردا اقدامات اعلام می‌شود. برخی اقدامات در مسیر غیر آشکار خود انجام خواهد شد شاید هیچ گاه گفته نشود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره امضای موافقتنامه با روسیه گفت: این همچنان پایه همکاری‌های ایران و روسیه را در ابعاد مختلف تعریف می‌کند.

وی درباره کنوانسیون رژیم حقوقی خزر گفت: تصویب آن در مراجع داخلی در حال انجام است. فکر می‌کنیم باید تمرکز خود را برای نهایی شدن گفت‌وگوها و پیش نویس تعیین خطوط مبدا در دریای خزر بگذاریم که تصویب کنوانسیون را تسهیل کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات نتانیاهو و مقامات این رژیم درباره برنامه هسته‌ای ایران و نحوه برخورد آژانس با حادثه دیروز گفت: باید بین آن‌چه در نطنز رخ داده و آن چه رژیم اشغالگر قدس انجام می‌دهد و نقش آژانس تفکیک قائل شد. آژانس و مراجع بین‌المللی دیگر باید وظایف خود را انجام دهند.

وی افزود: مسیری که این رژیم می‌رود روشن است و این‌که از نخست‌وزیر این رژیم می‌شنوید که تمام تلاش خود را خواهد کرد که تحریم‌های ایران لغو نشود این است که از طریق جیب ملت ایران می‌خواهند به اهداف خود برسند. مدیریت رفتار ما در اختیار خودمان است و این رژیم همانند سابق جواب خود را خواهد گرفت. این رژیم بیش از اندازه دوست دارد صحبت می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا مذاکرات وین با آن‌چه رهبری تببین کردند به نتیجه می‌سد گفت: زود است اعلام پیش بینی کنیم سیاست قطعی کشور همان است که رهبری فرمودند و مامور ما دیپلمات‌ها آن است که آن را عملیاتی کنیم و در آن مسیر گام برداریم. به ملت ایران قول می‌دهم دیپلمات‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد که تحریم‌ها در اسرع وقت مرتفع شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا