پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد

ماجرای تخصیص یک درصد از منابع صندوق توسعه به بازار سهام همچنان مبهم است. از یک طرف صندوق اعلام کرده معادل ریالی یک درصد از منابع از طریق مطالبات از سازمان مالیاتی پرداخت می‌شود و از سوی دیگر، ماجرای تعلل بانک مرکزی در تعسیر منابع ارزی بحث...

به گزارش رصد روز، صندوق توسعه ملی اخیرا اعلام کرده است، روز ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ نیز در جلسه‌ای با هماهنگی فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و با حضور اکثریت اعضای هیات عامل صندوق توسعه ملی، در محل سازمان بورس اوراق بهادار مقرر شد؛ از محل مطالبات صندوق توسعه ملی از سازمان امور مالیاتی، مبلغ ۵ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان برای کمک به سازمان بورس و اوراق بهادار در صندوق «تثبیت بازار سرمایه» سپرده‌گذاری شود که بلافاصله نامه مربوطه به رئیس سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ و رونوشت آن به افراد ذی‌مدخل از جمله رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و دژپسند ارسال شد.

چند روز قبل، محسن علیزاده عضو شورای عالی بورس گفته بود، طبق قانون هر ساله باید یک درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی به بازار بورس تخصیص یابد و بانک مرکزی مسئول تخصیص این منابع است. با توجه به اینکه تخصیص یک درصد از صندوق توسعه ملی به بورس، مصوبه مجلس است ما قصد داریم تا طبق ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس کسانی که از اجرای این مصوبه خودداری کنند را به قوه قضاییه معرفی کنیم.

البته این در حالی است که صندوق توسعه ملی اعلام کرده بود ۲۰۰ میلیون دلار از منابع این صندوق برای کمک به بازار سهام بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه تخصیص داده خواهد شد.

طبق اعلان صندوق توسعه ملی، در تاریخ ۲ مهر ۹۹، مصوبه شورای عالی امنیت ملی، در خصوص تخصیص منابع به سازمان بورس و اوراق بهادار در هیئت امناء صندوق توسعه ملی مطرح و مقرر شد که این مصوبه در هیات عامل این صندوق مطرح و به بانک مرکزی ابلاغ شود.

در تاریخ ۳ مهر ۹۹ نیز جلسه هیات عامل صندوق که به صورت فوق‌العاده تشکیل شد، اختصاص منابع مورد نظر شورای عالی امنیت ملی برای بورس مصوب و به بانک مرکزی ابلاغ شد.

 

 

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

 

 

مطالب مرتبط

آخرین اخبار