پرداخت تسهیلات اشتغال به محرومان

معاون اشتغال وزارت کار در تشریح تبصره ۱۶ قانون بودجه گفت: در سال گذشته از سرجمع ۲۸۰ هزارمیلیارد ریال منابع بند (ب) تبصره ۱۶ بیش از ۱۶۰هزارمیلیارد ریال معادل ۶۰درصد از منابع در قالب تسهیلات اشتغال زایی به اقشار محروم و حوزه دانش بنیان پردا...

معاون اشتغال وزارت کار در تشریح تبصره ۱۶ قانون بودجه گفت: در سال گذشته از سرجمع ۲۸۰ هزارمیلیارد ریال منابع بند (ب) تبصره ۱۶ بیش از ۱۶۰هزارمیلیارد ریال معادل ۶۰درصد از منابع در قالب تسهیلات اشتغال زایی به اقشار محروم و حوزه دانش بنیان پرداخت شد.

به گزارش رصد روز،علی رغم اینکه بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که اشتغال نباید تسهیلات محور باشد, اما با توجه به گسترش سیستم بانکی کشور در سال های اخیر و همچنین افزایش تسهیلات و خدمات بانک ها, بررسی تاثیر عملکرد سیستم بانکی بر خالص اشتغال در بخش های اقتصادی اهمیت زیادی پیدا کرده است. آنچه مهم است کارآمدی این نوع تسهیلات در ایجاد فرصت های شغلی جدید است. در تبصره ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه تکلیف‌هایی برای ایجاد اشتغال و پرداخت تسهیلات گنجانده شده است.

در همین راستا محمود کریمی بیرانوند, معاون اشتغال وزارت کار می گوید: با توجه به این که اشتغال، امری تک بعدی و صرفاً تسهیلات محور نیست در نتیجه اشتغال آفرینی گسترده، نتیجه تقسیم کار در منظومه ای منسجم و چندبعدی متشکل از مردم، صاحبان کسب وکار و دولت است که معاونت اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با راه اندازی پایگاه های مردمی اشتغال آفرین و با استفاده از ظرفیت مساجد، پایگاه های بسیج، گروه های جهادی، هیئآت و سازمان های مردم نهاد در قالب تعاونی های خدمات اشتغال این فناوری اجتماعی بومی را براساس زیست بوم ملی اشتغال سازمان یافته طراحی کرده است که با استفاده از این پایگاه ها، ارائه خدمات اشتغال آفرین به مردم واگذار می شود.

وی در تشریح برنامه های تسهیلاتی می گوید: در راستای اجرای برنامه های زیست بوم اشتغال و طبق بند (ب) تبصره ۱۶ بودجه ۱۴۰۱، ۱۰۲۰هزارمیلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه جهت اشتغال آفرینی در نظر گرفته شده که برای سازمان بهزیستی کشور مبلغ ۱۰۰هزارمیلیارد ریال و کمیته امداد امام خمینی (ره) مبلغ ۲۵۰هزارمیلیارد ریال در نظر گرفته شده است که در شش ماهه اول سال جاری مبلغ ۷۰.۹۸۱میلیارد ریال به مددجویان تحت پوشش کمیته، پرداخت شده و تاکنون حدود ۴۰درصد مبلغ ابلاغی تحقق یافته است.

بیرانوند ادامه داد: در این تبصره مبلغ ۵۰هزارمیلیارد ریال برای صندوق نوآوری و شکوفایی و ۶۲۰هزارمیلیارد ریال برای استانداری ها در نظر گرفته شده است. در سال گذشته از سرجمع ۲۸۰هزارمیلیارد ریال منابع بند (ب) تبصره ۱۶ بیش از ۱۶۰هزارمیلیارد ریال معادل ۶۰درصد از منابع در قالب تسهیلات اشتغال زایی به اقشار محروم و حوزه دانش بنیان پرداخت گردیده است.

مطابق تبصره ۱۸قانون بودجه ۱۴۰۱بیش از ۱۵۶همت (هزار میلیارد تومان) جهت حمایت از تولید در نظر گرفته شده است که این رقم با هم‌افزایی بانکی به حدود ۴۶۰همت خواهد رسید، در سال گذشته باتوجه‌به عدم تحقق به‌موقع منابع، از مجموع ۳۲۰هزار میلیارد ریال منابع در نظر گرفته شده بود که ۱۹۰هزار میلیارد ریال جهت پرداخت به دستگاه‌های اجرایی تخصیص یافت.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار