پرداخت یارانه جدید ۷۰۰ هزار تومانی به معلمان

نشست خبری سی و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهرانبا حضور یاسر احمدوند رئیس نمایشگاه کتاب تهران،‌ علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب در مصلی‌امام خمینی برگزار شد.

به گزارش رصد روز، طبق پیش بینی ها قرار است رقم یارانه جدید در سال آینده افزایش داشته باشد.یارانه جدید قرار است هم به صورت نقدی هم به صورت کالابرگ توزیع شود.افزایش یارانه جدید در سال آینده ۱۰ درصد است.یارانه جدید به۱۱ کالا اختصاص داده خواهد شد. در ادامه به آخرین اخبار از یارانه جدیدمی پردازیم.

رئیس نمایشگاه کتاب تهران در نشست خبری این رویداد در پاسخ به این پرسش از درنظر گرفتن ارز مبادله‌ای برای بخش خارجی نمایشگاه خبر داد گفت: بانک ملی و وزارت کار برای خرید معلمان و کارگران از نمایشگان تسهیلات ارائه خواهند کرد.

احمدوند در این نشست در سخنانی با اشاره به شعار «آینده خواندنی است» گفت: این شعار به این معنا است که آینده پیشرفت کشور در گرو بیشتر و بهتر خواندن است، تاریخ جوامع مختلف هم نشان می‌دهد که پیشرفت در هر کشوری مرهون بیشتر و بهتر خواندن است. آمار کتابخوانی سریع‌تر از رشد اقتصادی پیشرفت می‌کند و نمایشگاه کتاب تهران زمینه‌ای برای تشویق مردم و جلب توجه آن‌ها به عادت مهم کتابخوانی، همچنین توجه دادن خانواده‌ها به این موضوع مهم است.

وی  با اظهار امیدواری از پررونقی نمایشگاه پیش رو گفت: این نمایشگاه برای رسیدن به هدف پیشرفت فرهنگی و اقتصادی موثر، تفاوت‌‌هایی با دوره‌های قبل خواهد داشت، در بخش‌های مختلف،‌ رویکرد اصلی توجه به محتوای فرهنگی و برنامه‌های فرهنگی است.

احمدوند با اشاره به مشکلات اقتصادی پیش روی نشر گفت:‌ از ناشران سپاسگذارم که با انگیزه و اشتیاق به صورت حداکثری در بخش‌های مختلف نمایشگاه حاضر هستند و امیدوارم این نمایشگاه با همراهی ناشران، نویسندگان، اهالی قلم و مردم خاطره شیرین فرهنگی برای همه بجا بگذارد.

علی رمضانی قائم مقام سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به حضور کتابفروشان در نمایشگاه این دوره گفت: همواره این انتقاد بود که برگزاری نمایشگاه کتاب احتمالاً به کسب و کار کتابفروشان نقصان  وارد می‌کند. امسال کتابفروشان هم در نمایشگاه فعال هستند و برنامه‌های فرهنگی نیز به بخش‌های اصلی اضافه شده است.

وی ادامه داد: کارافزار نمایشگاه در کافه بازار، اناردونی و ای اپز در دسترس است و مراکز توزیع نقشه نیز در محیط مصلی برپا خواهند شد. در کمیته اطلاع رسانی امسال هم مرکز پاسخگویی را مجزا داریم و علاوه بر آن؛‌ در ۲۰ نقطه جایگاه‌های پاسخگی به سوالات مردم تعبیه شده‌اند.

رمضانی به یارانه خرید کتاب طلاب‌، دانشجویان و اساتید اشاره کرد و در این‌باره توضیحاتی ارائه داد و گفت: سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب  ۶۰۰ هزار تومان است که از این مبلغ  ۳۶۰ هزار تومان آورده دانشجویان وطلاب است و  ۲۴۰ هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است.

وی ادامه داد:‌ سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی ۷۰۰ هزار تومان است که از این مبلغ  ۳۵۰ هزار تومان آورده عضو هیئت علمی و  ۳۵۰ هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

رمضانی گفت: هم‌چنین برای اهالی قلم نیز یارانه‌ای در نظر گرفته شده است، برای اهل قلم بر اساس گروه‌های مختلف از  ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است که بیشتری دریافت‌کننده یارانه کتاب هستند. نمایشگاه کتاب تهران امسال تلاش کرد که نمایشگاه را به خارجی‌ها بیشتر بشناساند، در روزهای گذشته دیدیم که اندیشمندان بزرگ دنیا درباره نمایشگاه اظهار نظر کردند.

بخش دوم این نشست به پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص داشت. رمضانی در پاسخ به پرسشی درباره حضور آژانس‌های ادبی در این دوره و بخش بازار جهانی گفت:‌ چندین آژانس ادبی در این دوره نمایشگاه حضور دارند و البته ما نیاز به تقویت این حوزه داریم،‌ امسال  مجموعاً‌ دو کمیته ناشران بین‌المللی و خارجی در یک محل حاضرند، فاصله سال‌های گذشته بین این دو،‌ موجب می‌شد فعالان حوزه بین‌المللی نتوانند از فضا استفاده درست کنند،  بنابراین در این دوره هر دو بخش با وجود افزایش با چینش مناسبی توانستند در کنار هم جای بگیرند. علاوه بر این باید گفت که بازار جهانی باید در گفت‌وگو ها شکل گیرد، نه در اختصاص یک مکان.

احمدوند نیز در پاسخ به پرسشی درباره حضور کتابفروشی‌ها در نمایشگاه کتاب تهران و انتقادات ناشران گفت: در موضوع کتابفروشان یک گزاره تکرار شونده نادرست وجود دارد، مبنی بر اینکه نمایشگاه کتاب تهران یک فروشگاه است خلاف بقیه نمایشگاه‌های کتاب دنیا،‌ اما تقریبا همه نمایشگاه‌های کتاب دنیا کتاب می‌فروشند به جز یکی دو مورد نادر.

وی افزود:‌ نمایشگاه کتاب تهران باید به همه حلقه‌های زنجیره تولید، توزیع و مصرف کتاب کمک کند. یکی از این حلقه‌ها کتابفروشان هستند که احتیاج به حمایت بیشتر دارند. سرمایه‌گذاری در کتابفروشی‌ها سرمایه‌گذاری قابل توجهی است و بازدهی اقتصادی در آن نسبت به بقیه مشاغل کمتر است. بنابراین دولت باید حمایت بیشتری کند، زمینه حضور کتابفروشی‌ها به گونه‌ای فراهم شده که ناشران هم آسیب نبینند، سال اول است و حتما باید نواقص را شناسایی و برطرف کرد.

در ادامه این نشست رمضانی در پاسخ به این پرسش مبنی بر میزان یارانه درنظر گرفته شده برای این دوره نمایشگاه کتاب تهران گفت: ما در حال تلاش برای افزایش مجموع رقم حمایتی هستیم،‌ این افزایش را در افزایش تعداد دریافت‌کنندگان یارانه برای اهالی قلم،‌ دانشجویان،‌ طلاب،‌ اساتید و … در نظر خواهیم گرفت،‌ اعلام میزان یارانه فعلی ممکن است در افزایش این رقم خدشه‌ای وارد کند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر سرانجام مذاکرات برای در نظر گرفتن مابه‌التفاوت نرخ ارز برای بخش خارجی نمایشگاه کتاب تهران نیز گفت:‌ دولت حمایت خود را از مصرف‌کنندکان کتاب‌های خارجی خواهد داشت،‌ برای این دوره قرار شده است، نرخ ارز مبادله‌ای در نظر گرفته شود.

رمضانی گفت:‌ ارز مبادله‌ای ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی در نظر گرفته شده است.

اما یاسر احمدوند در پاسخ به این پرسش درباره نرخ ارز در بخش خارجی نمایشگاه اضافه کرد:‌ نرخ ارز در نمایشگاه کتاب تهران جزئیاتی دارد که در مذاکره با بخش‌های مختلف در حال بررسی است،‌ نرخ ارز تامین کالاهای مختلف متفاوت است. امیدواریم حداکثر تسهیلات را برای این بخش فراهم کنیم.

وی همچنین با اشاره به توقع اهالی فرهنگ از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و دانشگاه‌ها برای مشارکت در خرید از نمایشگاه کتاب گفت: طبیعتاً عددهای یارانه با توجه به افزایش قیمت کتاب کافی نیست،‌ اما اعتبارات وزارت فرهنگ نیز بیش از این نیست. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی و صحن دولت  وزرای بهداشت،‌ درمان و اموزش پزشکی و علوم را به مشارکت طلبیدند،‌ امیدواریم که مقدمات لازم برای بهره‌مندی کتابخانه‌های این دو وزارتخانه و دانشجویان از بستری که نمایشگاه کتاب فراهم می‌کند،‌ فراهم شود.

معاون فرهنگی وزارت ارشاد همچنین از تسهیلات بانک ملی برای خرید معلمان از نمایشگاه کتاب تهران خبر داد و گفت:‌ به زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد. همچنین وزیر کار،‌ رفاه و امور اجتماعی در توافق و مذاکره با وزیر ارشاد اعلام کرده‌اند که کارگران هم از یارانه خرید از نمایشگاه کتاب تهران بهره‌مند خواهد شد که ما پیگیر تحقق آن هستیم.

 

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا