پویش ۱۶ روزه سازمان ملل علیه خشونت مبتنی بر جنسیت

image_pdfimage_print

به گزارش رصد روز ، از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، در حالی که دنیا به دلیل اقدامات احتیاطی قرنطینه برای مهار همه گیری کووید-۱۹ به درون خانه ها عقب نشینی می کرد، گزارش ها نشانگر افزایش نگران کننده ای از همه گیری خشونت علیه زنان بود که پیش از نیزوجود داشت.

به نقل از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد با عنوان «مسئولیت مشترک، همبستگی جهانی: پاسخ به تأثیرات اقتصادی – اجتماعی کووید۱۹» همراه با بحران کووید۱۹ دقیقاً در همان زمانی که توجه خدمات، از جمله حکومت قانون، سلامت و مکان های امن مشغول حل و فصل همه گیری بوده، افزایش در ارائه گزارش  خشونت خانگی اتفاق افتاده است.

شما می توانید در مدت زمان همه گیری جاری کووید۱۹ و بحران طولانی مدتی که در سراسر جهان ایجاد کرده، تغییر ایجاد کنید. می توانید از زنان و دختران بازمانده از خشونت حمایت کنید تا در امان و دور از خشونت باشند.

در طول ۱۶ روز فعالیت امسال برای پایان دادن به خشونت مبتنی بر جنسیت اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد «دنیا را نارنجی کن: تامین بودجه (برای ارائه خدمات اساسی جهت جلوگیری از خشونت مبتنی بر جنسیت)، پاسخ دهی (کمک به قربانیان)، پیشگیری (اعلام عدم تحمل خشونت مبتنی بر جنسیت) وجمع آوری داده ها (برای امحای خشونت مبتنی بر جنسیت)»، به یادداشت مفهومی امسال مراجعه کنید.

۱۶ روز فعالیت علیه خشونت مبتنی برجنسیت، پویش بین المللی سالانه است که از ۲۵ نوامبر برابر با ۵  آذر، روز جهانی امحای خشونت علیه زنان آغاز می شود و تا ۱۰ دسامبر برابر با ۲۰ آذر، روز حقوق بشر ادامه دارد.

این برنامه توسط کنشگران در مراسم افتتاحیه «موسسه رهبری جهانی زنان» در ۱۹۹۱ آغاز شد و همچنان هرساله توسط «مرکز رهبری جهانی زنان» هماهنگ می شود.

این روز به مثابه راهبرد سازماندهی توسط افراد و سازمان ها در سراسر جهان مورد استفاده قرارمی گیرد تا فراخوانی برای جلوگیری و حذف خشونت علیه زنان و دختران شود.

در حمایت از این ابتکار جامعه مدنی، با رهبری آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، ابتکار دبیرکل تا ۲۰۳۰ برای اتحاد جهت پایان دادن به خشونت علیه زنان (پویش اتحاد UNiTE) خواستار اقدامات جهانی برای افزایش آگاهی، تحریک تلاش های حمایتی، و به اشتراک گذاشتن دانش و نوآوری شده است.

 

 

 

 

 

 

ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا