پیش‌بینی بورس فردا ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

در بازار روز جاری به ارتفاع شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 32 هزار واحد دیگری اضافه شد تا بازار تلاش خود برای برگشت به اعداد و ارقام بالاتر و جبران افت های چند وقته اخیر را به خواهد در این روزهای پایانی سال جبران کند.

به گزارش رصد روز، در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران ارزش معاملات به رقم ۸ هزار و ۷۲۶ میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته های گذشته رقم قابل قبولی است تا بازار برای اعداد روند صعودی ایجاد شده انگیزه لازم را داشته باشد و از چاشنی ارزش معاملات بهره ببرد.

شاخص کل نیز امروز بیش از ۳۲ هزار واحدی مثبت شد تا ارزش این نماگر بازار سرمایه به رقم ۲ میلیون و ۱۷۲ هزار واحدی برسد تا کمی از زیان های سال جاری را پوشش دهد البته باز هم تا جبران زیان و عقب ماندن از سایر باازار ها راه بسیار زیادی است.

با اینکه در طول این روزها خبرهای خودرویی بسیار داغ است و خودرو به عنوان لیدر سنتی بازار سرمایه در حال معامله شدن است و اکثر مواقع نیز در صدر برترین ارزش معاملاتی ها قرار دارد اما در روز جاری گروه فرآورده های نفتی با ۶۳۵ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داده است و خودرو با ارزش ۶۱۲ میلیارد تومانی و با اختلاف خیلی جزیی در رتبه دوم ایستاده است تا هر دو گروه نسبت به گروه شیمیایی که در جایگاه دوم قرار دارد فاصله چشم گیری را داشته باشند . شیمیایی ها در روز جاری با ارزش معاملاتی در حدود ۳۱۱ میلیارد تومان در جایگاه سوم ایستادند.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در نشست خبری عنوان کرده است که سیاست دولت به عنوان یکی از سه ضلع شورای عالی کار این است که هم جبران هزینه ها را برای کارگران داشته باشیم هم توان اقتصادی کارفرمایان حفظ شود و هم آثار جبران هزینه ای برای جبران تورم ها برای کارگران پیش بینی شود هم عاملی برای افزایش تورم نباشد.

سخنگوی دولت مطالب دیگر را نیز عنوان کرده است از جمله این موضوع که تجارت خارجی ایران طی ۱۰ ماهه امسال ۱۲۶ میلیارد دلار بوده است و این میزان نسبت به ۱۰ ماهه پارسال ۲.۴ درصد رشد کرده و تراز هم ۱۷ درصد مثبت است ، نگاه دولت بهره‌برداری از همه ظرفیت‌های بین‌المللی بوده و تنها عضویت در یک گروه و نهاد بین‌المللی کافی نیست و باید از تمام ظرفیت‌های خارجی استفاده کنیم.

اما از بازار های موازی با بازار سرمایه در این چند سال اخیر خبر می رسد که بزرگ ترین رمزارز جهانی روند معاملاتی روز گذشته را بار دیگر در محدوده مثبت آغاز کرد و توانست برای ساعاتی از کانال ۶۵ هزار دلاری عبور کند. گفتنی است که با تایید صندوق های قابل معامله بورسی بیت کوین در ژانویه، شور و شوق این دارایی برای کسب رکوردهای قیمتی تقویت شد، بطوری که از اوایل سال ۲۰۲۴ تا کنون رشد ۵۴ درصدی را از آن خود کرده است و ‌قیمت بیت‌کوین با عبور از مرز ۶۸ هزار دلار در آستانه رسیدن به رکورد تاریخی خود قرار گرفت. بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ به رقم ۶۸ هزار و ۹۹۹ دلار رسیده بوده است.

اما مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اعلام کرده است که با وجود رایزنی‌ها و مکاتبات صورت گرفته، همچنان ۹ شرکت‌ سود مشمولان سهام عدالت را به حساب‌های این شرکت واریز نکرده‌اند. سپرده‌گذاری مرکزی آخرین مکاتبات و رایزنی‌های خود را با این ۹ شرکت انجام داده تا بتوان هرچه سریع‌تر با دریافت سودها، محاسبات و اقدامات لازم را برای پرداخت سود مشمولان سهام عدالت انجام دهد.

بررسی تکنیکالی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران
امروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند مثبت هفته جاری خود حدود ۳۲ هزار واحدی دیگر رشد را تجربه کرد اما این بار نوبت به بزرگان بازار سرمایه بود و نمادهای کوچک بازار خیلی تاثیر مثبتی بر روی شاخص کل در روز جاری نداشتند و عملا چند نماد شاخص ساز با مثبت هایی ایجاد شده برای خرید شاخص کل از محدوده های مقاومتی خود بالاتر بردند.

فولاد ، شپنا ، شبندر و شتران نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران داشتند و شاخص به ارتفاع ۲ میلیون و ۱۷۲ واحدی نزدیک تر شد و شاخص به مرز حساس سال ۱۴۰۲ یعنی محدوده ۲.۲ میلیون واحدی در حال نزدیک تر شدن است.

فردا چهارشنبه آخرین روز کاری این هفته به نوعی وضعیت هفته آینده را نیز مشخص می کند چرا که هر چه به روز های پایانی سال نزدیک تر شویم تعدادی از حقوقی ها برای بستن حساب های خود و تعیین میزان سود و زیان سال جاری دست به فروش هایی می زنند و این موضوع تنها با استقبال حقیقی ها در بازار پوشش داده می شود تا مانع از این عرضه ها شوند در هفته آینده جدال بین عرضه و تقاضا در بازار است تا مسیر شاخص برای سال ۱۴۰۳ تعیین شود.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار