پیشروی روسیه به سمت اروپا در صورت سقوط اوکراین

 رئیس‌جمهوری اوکراین از کشورهای غربی خواست تا از انبارهای خود تسلیحات نظامی به اوکراین بدهند و از آن‌ها پرسید که "آیا از مسکو می‌ترسند؟".

به گزارش رصد روز، رئیس‌جمهوری اوکراین از کشورهای غربی خواست تا از انبارهای خود تسلیحات نظامی به اوکراین بدهند و از آن‌ها پرسید که “آیا از مسکو می‌ترسند؟”.

چندین کشور وعده داده‌اند که موشک‌های ضد هوایی و همچنین سلاح‌های سبک ارسال کنند، اما ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که کی‌یف به تانک‌ها، هواپیماها و سیستم‌های ضد کشتی نیاز دارد.

رئیس‌جمهوری اوکراین در پیامی ویدیویی عنوان داشت: این‌ها سلاح‌هایی هستند که شرکای ما آن‌ها را دارند و بدون استفاده در کشورهایشان خاک می‌خورند. ما فقط برای آزادی اوکراین آن‌ها را نمی‌خواهیم بلکه برای آزادی اروپا نیز هست.

وی افزود: اوکراین فقط ۱ درصد از هواپیماهای ناتو و ۱ درصد از تانک‌های این ائتلاف را نیاز دارد و بیش از این تقاضا نخواهد داشت.

زلنسکی گفت: ما ۳۱ روز است که منتظریم. چه کسی در قبال این جامعه یورو-آتلانتیک مسئول است؟

زلنسکی بار دیگر خاطرنشان کرد که اگر اوکراین سقوط کند، روسیه به دنبال پیشروی به سمت اروپا خواهد بود.

دفتر رئیس جمهوری اوکراین در بیانیه‌ای عنوان داشت که پیش از این رئیس جمهوری اوکراین با همتای لهستانی خود گفت‌وگو کرده و درخصوص اینکه جنگنده‌های ساخت روسیه در اروپای شرقی هنوز به اوکراین ارسال نشده، ابراز نگرانی کرده است.

در این بیانیه آمده است: بهای این تعویق گریبان‌گیر جان هزاران اوکراینی می‌شود.

زلنسکی افزود که لهستان و آمریکا هر دو “آمادگی” خود را درباره تصمیم‌گیری درخصوص هواپیماها اعلام کرده‌اند.

 

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط