پیش‌گویی بازار مسکن کار ناپسندی است

نایب رئیس اتحادیه مشاور املاک با بیان اینکه " پیشگویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است" گفت: آثار مثبت تصمیمات دولت در سال قبل در حوزه مسکن، احتمالا امسال نمایان می‌شود.

به گزارش رصد روز، داوود بیگی‌نژاد با بیان این‌که در بخش قیمت مسکن اتفاقی در بازار نیفتاده است، اظهار کرد: از کارشناسان خواهش می‌کنم درصدی را برای ماه‌های بعدی در رابطه با پیش‌بینی اجاره بها متصور نشوند و اجازه دهند بازار و مردم رفتار متناسب با نیاز خود را ایجاد کنند.

وی ادامه داد: بعضاً افرادی برای دیده شدن درصدی را اعلام می‌کنند، اما وقتی قیمت تابعی از رفتار و قیمت مسکن است، پیش‌گویی بازار اجاره مسکن کار ناپسندی است.

وی با بیان این‌که شرایط سال‌های قبل مستاجران ناگوار بوده و باید ببینیم وضعیت امسال چگونه خواهد بود، یادآور شد: رصد فعالیت دولت نشان می‌دهد بیشترین سیاست در بخش تنظیم‌گری و کنترل بازار مسکن بوده است. آثار تصمیمات دولت در سال قبل در حوزه مسکن، احتمالاً امسال نمایان می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از این تصمیمات نظارت بر عملکرد اپلیکیشن‌ها بود. این یک کار بسیار مهمی بود، چراکه برخی اپلیکیشن‌ها در فضای مجازی بستر ناامنی را برای قیمت‌سازی فراهم کرده‌‌ بودند. با آن‌که حدود ۵۰ روز از سال می‌گذرد، اما اتفاق خاصی در بخش قیمت‌ها روی نداده است.

طی فروردین ماه امسال معاملات مسکن نسبت به ماه قبل از آن (اسفندماه ۱۴۰۲) بالغ بر ۷۵ درصد کاهش یافته است. معاملات اولین ماه امسال در مقایسه با اولین ماه سال قبل نیز ۱۴ درصد رشد منفی داشته است.

در فروردین ماه اماسل ۱۵۰۸ فقره معامله مسکن در شهر تهران انجام شده بود که در مقایسه با ۱۷۵۲ فقره فروردین سال قبل و ۶۱۷۹ فقره اسفند پارسال به ترتیب ۱۴.۲ و ۷۵.۶ درصد کاهش یافته است.

متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته (فروردین ۱۴۰۳) نیز ۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بود که در مقایسه با ۶۶ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان فروردین سال ۱۴۰۲ حدود ۲۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

برای عضویت در کانال رصد روز کلیک کنید

مطالب مرتبط

آخرین اخبار